Turgutlu, Pamukova


Turgutlu, Sakarya ilinin Pamukova ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Osmanlı Hükümdarlığı zamanında "Dani" şehri iken daha sonra savaşlar ve hastalıklar nedeniyle nüfus kaybına uğradığından eski önemini yitirerek "Dana" köyü olarak anılmaya başlanmıştır.Cumhuriyetin ilk yıllarında, bu köyün olduğu topraklara, Turgut Bey isminde bir şahsın ailesiyle birlikte yerleştiği söylenir. Turgut Bey, çok akıllı bir adamdır. Bu topraklarda, ilk modern çiftçiliği babasının Macaristan'dan getirdiği dönerli öküz pulluğunu getirerek yapmış ve köyün içinden geçen derede sekiz adet değirmen olduğu ve kendilerine ait değirmende şuanda ilimizdeki elektrik bulunmazken elektrik üretimi yaparak her eve bir ampullük elektrik vererek köy halkını elektrikle tanıştırmış. Ama benim ilgimi çeken ve burada paylaşmak istediğim, onun "Massey Ferguson"(Gazlı Ferguson) traktörünün arkasını bir karavan gibi yapıp, çoluk çocuğu ve kurt köpekleri ile beraber kara yolundan Londra'ya kadar gitmesidir. Bu yolculuğun nedeninin, hasta olan oğluna şifa arama niyeti olduğu söylenir. Daha o Londra'ya varmadan, "Massey Ferguson" şirketi yetkililerinin gelişinden haberdar olduğu ve bu çılgın Türk'ü karşılayıp Londra'da ağırladıkları da anlatılır. Avrupa'yı boydan boya kateden bu ailenin, Avrupa basını tarafından da ilgiyle izlendiği ve basında yer verdikleri de anlatılanlar arasındadır.Ayrıca Londra'dan gemi ile Brezilya ya gitmiştir.Gündüz(Oğlunun adıdır.) kükürt makinelerini icat eden ve aynı zamanda üreticisidir.Halen çırağı aynı makineleri üretmeye çalışmaktadır.Köyümüzün adı bu kişiden gelmektedir.

Not: Torunu Emre Cengiz Mete olarak bu bilgilerin doğru olduğunu teyit ederim.Sadece köyün isminin dedemden gelip gelmediğini bilemiyorum.Traktör ile İngiltere gezileri hakkındaki orijinal gazete küpürleri bendedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sakarya iline 42 km, Pamukova ilçesine 3 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 789
2000 733
1997 762

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Emekli ve fabrika çalışanları ile mevcuttur

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mehmet Tuncer 2004 - Atilla Altınay 1999 - Orhan Varol 1994 - Özden TAŞ Merhum 1989 - 1984 - Günay BOZKURT

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur ilkokul vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur fakat saglıkçı evi mevcuttur sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca köyde düğün salonu mevcut değildir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Turgutlu, Pamukova Hakkında Bilgi


Turgutlu, Pamukova
Turgutlu, Pamukova

Turgutlu, Pamukova Hakkında Video


Turgutlu, Pamukova konusunu görüntülemektesiniz.
Turgutlu, Pamukova nedir, Turgutlu, Pamukova kimdir, Turgutlu, Pamukova açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru