Tuna (gazete)


Tuna, Osmanlı döneminde, Tuna Vilayetinin merkezi Rusçuk'ta yayımlanan (14 Mart 1865-1 Eylül 1877) haftalık Türkçe-Bulgarca gazete. Sonraki yıllarda yaygınlaşan vilayet gazetelerine öncülük etmiştir.

1864 yılında Osmanlı Devleti'nin yerel yönetimlerle ilgili yapmış olduğu düzenlemeler neticesinde eyalet sistemi kaldırılarak yerine vilayet sistemi ikame edildi. Vilayetler kurulduktan sonra kalkınmaları ve gelişmeleri amacıyla her vilayette birer matbaa kurulmasına karar verildi, bu çerçevede vilayet salnâmaleri ve vilayet gazetelerinin yayınına başlandı. Bu gazeteler Türkçe'nin yanında bölgenin yaygın olan ikinci diliyle de yayınlandı.

Tuna Gazetesi, Tuna Vilayeti'nin resmî yayın organı olarak vali Midhat Paşa'nın girişimiyle çıkarıldı; ilk başyazısını da Midhat Paşa kaleme aldı. Midhat Paşa vilayet sınırları içinde yaşayan Bulgar nüfusun kendi dilini konuşmasını serbest bıraktığından, Tuna da yarısı Türkçe, yarısı Bulgarca olarak yayımlandı.

Her bir sayfada dört sütun olmak üzere iki sayfa halinde pazar ve çarşamba günleri haftada iki gün yayınlanmış olan Tuna Gazetesi, "Mevâdd-ı Husûsiyye", "Mevâdd-ı Umûmiyye", "Havâdis-i Hariciyye" ve "İ'lânât" başlıkları altında yurt içi ve yurt dışı gelişmelerle ilgili olarak önemli bilgiler vermiştir.[1]

1.500 dolayında tirajı olan ve Ahmed Midhat Efendi, Mehmet Cevdet, Leskofçalı Mustafa Galip Bey gibi imzalara yer veren Tuna 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı nedeniyle yayımına son verdi.

Kaynakça

  1. ^ Kamil Çolak, Tuna Gazetesi Perspektifinden Tuna Vilayeti'ndeki 1873 Tarihli Kolera Salgını, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 25/2011.


Tuna (gazete) Hakkında Bilgi

Tuna (gazete)

Tuna (gazete)
Tuna (gazete)

Tuna (gazete) Hakkında Video


Tuna (gazete) konusunu görüntülemektesiniz.
Tuna (gazete) nedir, Tuna (gazete) kimdir, Tuna (gazete) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru