Tümenli, Karaisalı


Tümenli, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak köyün mevcut yerleşim yerinin kuzeyinde tarihi kalıntılar vardır. mesela bunlardan birinin adı GAVUR KÖYÜ dür. Atatürk Adanadan kayseriye giderken bu köyden geçmiş. bizans dönemine ait olduğu iddia edilen kalıntılar da geçmiş yıllarda görülmüştür. yine müslüman dışı toplumlara ait mezar kalıntıları da vardır. ancak geçmişte definecilik adına köy dışından gelen kişilerce tahrip edilmiştir. yine güneyinde kilise denen yer vardır. bunların mutlaka araştırılması gerekir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi kayıtlara geçmemiştir. aslında kapalı bir bölge olması nedeni ile olsa gerek insanları biraz da suskun kalmıştır. halbu ki her yöre gibi bir takım yemekleri, düğün merasimleri, cenaze merasimleri vs. vardır. mesela içli köfteyi en iyi yapan yerlerden biri de bu köydür. bulgur pilavını da güzel yaparlar.

Coğrafya

Adana iline 94 km, Karaisalı ilçesine 44 km uzaklıktadır. kuzeyden güneye uzanan iki dağ arasına yerleşmiştir. 3 km güneyinden seyhan nehri geçer. ancak çatalan barajının yapılması ile birlikte baraj köyün 500 metre yakınına kadar gelmiştir. bitki örtüsünü genelde çam ağacı oluşturur. çam ağaçları arasında pıynar, murt(mersin), kesme gibi maki türü bitkiler yetişir.bu bitkilerin yanı sıra zeytin ağaçlarını da görmek mümkündür. su kıyılarında ise söğüt, çınar, ılgın gibi bitkiler vardır. çok nadir kar yağışı olur. (30 yılda bir ya da iki) yağmur ise genelde ilkbahar, sonbahar ve kışın olur. sıcaklık kışın çok eksi değere düşmez. ancak nemden dolayı aşırı hissedilebilir. mayıs ile ekim arası oldukça sıcak geçer. köy adananın kuzeyindedir. son yıllarda gsm operatörlerinin yayılması ile cep telefonları ile görüşmek de mümkün olmuştur.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 516
1997 474

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır. ancak tarım alanları Çatalan Barajı ile oldukça kısıtlı bir hale gelmiştir. bölge orman müdürlüğünün prensip kararları gereği hayvancılık da yok olmaktadır. çünkü bölge şartlarına en uygun hayvan kıl keçisidir. kıl keçisi ise ormanları tahrip ettiği iddiası ile yasaklanmıştır. Çatalan Barajı'nda amatör balıkçılık ise yapılmaktadır. sebze olarak: domates, biber, kabak, bamya, acur, salatalık, fasülye yetişir. biber salçası katkısız ve güneşte kurutulmuş olduğundan kalitelidir. birkaç çiftçi tarafından küçük manada seralar vardır. eskiden var olan birkaç üzüm bağı ise ortadan kalkmıştır. inciri ballı ve güzel olur. iki üç kişi arıcılık yapıyor. çam ve püren balının ayrı bir tadı vardır. yer fıstığı, buğday, arpa, pamuk, mısır çok iyi derecede yetişir.son yıllarda ayçiçeği ekimi de yapılmaya başlanmıştır. ayrıca karpuz ekimi de yapılır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem [içme suyu şebekesi]] şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy 4 parçadan oluşmaktadır:tümenli,kahyalar,leylideresi,nasıflar diye adlandırılmaktadır.muhtarlık hizmeti kahyalar köyünde verilmektedir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Tümenli, Karaisalı Hakkında Bilgi

Tümenli, Karaisalı

Tümenli, Karaisalı
Tümenli, Karaisalı
Tümenli, Karaisalı konusunu görüntülemektesiniz.
Tümenli, Karaisalı nedir, Tümenli, Karaisalı kimdir, Tümenli, Karaisalı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video