Tom Welling


Thomas John Patrick Welling (d. 26 Nisan 1977; Putnam Valley, New York), Amerikalı oyuncu ve eski modeldir. Çeşitli filmlerde oynadıktan sonra Smallville adlı diziyle dünyaca üne kavuşmuştur.

Konu başlıkları

 • 1 Yaşam öyküsü
  • 1.1 İlk yılları
  • 1.2 Kariyeri
 • 2 Filmografi
  • 2.1 Dizi
  • 2.2 Sinema
 • 3 Dış bağlantılar

Yaşam öyküsü

İlk yılları

Tom Putnam Valley, New York'da doğdu, babası General Motors'un emekli yöneticisi, annesi ise ev hanımıdır. Rebecca ve Jamie adında iki ablası ve Mark adında (aynı zamanda oyuncu olan) kendisinden küçük bir kardeşi vardır. Babasının işi nedeniyle sık sık taşınmak zorunda kalmışlardır.

Kariyeri

1998 yıllında yetenek avcısı katalog kameranı tarafından keşfedilmiş, modellik yapması önerilmiştir. 2000 yılında Welling, Los Angeles'a yerleşmiş oyunculuk kariyerini takip ettiği yıllarda Tommy Hilfiger ve başka firmalara modellik yapmıştır. İlk büyük rolü 2001 yılında Judging Amy adlı televizyon dizisinde oynadığı altı bölümle olmuştur. Burada Amy Brenneman'ı zıddı olan sevgilisini ve bir karete hocasını canlandırdı. Daha sonra Special Unit 2 ve Undeclared gibi televizyon dizilerinde göründü. Ülke çapında seçmeleri yapılan Smallville dizisinin Clark Kent rölüne seçildi. TV Guide'a verdiği bir röportaja göre ilk önceleri rolü reddetmiş, senaryoyu okuduktan sonra rolü almayı kabul etmiştir.

Aralık 2003'de Cheaper by the Dozen adlı filmde Steve Martin'in en büyük oğlunu beyaz perdede canlandırmıştır. Aynı zamanda filmin devamı olan Cheaper by the Dozen 2 'de oynamıştır.

Bir yeniden uyarlama olan 2005 yapımı The Fog filminde yer almıştır.

Bir internet dedikodusuna göre 2006 yapımı yeni Superman filmi Superman Returns için dikkate alınmamıştır, çünkü The Movie's web sitesinin röportajına göre Bryan Singer yeni bir yüz istemektedir.

Welling, çoğu kez isminin Superman rolünün üzerine yapışmasından korkmadığını belirtiyor. O daha çok Superman'i oynamaktansa Clark Kent'i oynamayı tercih ettiğini söylüyor. Welling, Smallville'in 5. sezonunda Fragile adlı 18. bölümün yönetmenliğini yapmıştır.

Filmografi

Dizi

Yıl İsim Rol Diğer Notlar
2001- Smallville Clark Kent / Süpermen 3 bölüm yönetmenlik yapmıştır
2001 Judging Amy Rob Meltzer

Sinema

Yıl İsim Rol Diğer Notlar
2005 Cheaper by the Dozen 2 (Sürüsüne Bereket 2) Charlie Baker
2005 The Fog (Sis) Nick Castle
2001 Cheaper by the Dozen (Sürüsüne Bereket ) Charlie Baker
2013 "Parkland" Roy Kellerman

Dış bağlantılar

 • Internet Movie Database'te Tom Welling
 • Krypton Sitesi
 • Superman Ana Sayfasi
 ABD'li bir oyuncunun biyografisi olan bu madde bir taslaktır. İçeriğini geliştirerek Türk Arama Motoruna katkıda bulunabilirsiniz.



Tom Welling Hakkında Bilgi


Tom Welling
Tom Welling

Tom Welling Hakkında Video


Tom Welling konusunu görüntülemektesiniz.
Tom Welling nedir, Tom Welling kimdir, Tom Welling açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video