Mon . 20 Mar 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Tik Tok

tik tok, tik tok app
"Tik Tok" (veya "TiK ToK"), ABD'li şarkıcı Kesha'nın ilk stüdyo albümü Animal'dan yayımlanan ilk tekli (single) çalışmasıdır. Söz yazımı Kesha, Benny Blanco ve Dr. Luke tarafından üstlenilen şarkı, 7 Ağustos 2009'da dijital olarak satışa sunuldu. 5 Ekim 2009'da ise ABD radyolarına yollandı. Şarkı konu olarak bir gece partinin ardından sarhoş olarak eve gelip, sabah 'güzel kadınlar'la karşılaşma üzerinedir. Genel olarak karışık eleştiriler alan şarkı, kimi çevrelerce parti atmosferi ve sözleri nedeniyle olumlu olarak eleştirilirken, kimi çevrelerce de "sinir bozucu" olarak nitelendirildi. Şarkı yapı olarak Lady Gaga, Uffie ve Kylie Minogue şarkılarına benzer nitelikler taşır.

Şarkı dünya çapında geniş başarılar elde etti. Öyle ki Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri müzik listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. Bunun yanında Birleşik Krallık ve İrlanda gibi listelerinde ilk beşe kadar yükseldi. Bir hafta içinde elde ettiği indirilme başarısı nedeniyle şarkı, Nielsen SoundScan'in 2003'te işlemeye başlamasından sonraki dönemde bir bayan tarafından bir hafta içinde en çok indirilen şarkı olma rekorunu elde etti.Şarkı ayrıca resmî olarak Avustralya'da iki kez platin plak, Yeni Zelanda'da platin plak ile ödüllendirildi.Ayrıca şarkı 12.8 milyonluk satışıyla 2010 yılının en çok satan şarkısı olmuştur.

Konu başlıkları

 • 1 Genel
 • 2 Tanıtım
 • 3 Eleştiriler
 • 4 Liste başarıları
 • 5 Müzik videosu
 • 6 Görevliler
 • 7 Yayımlanma tarihleri
 • 8 Listeler
  • 8.1 Liste durumları
  • 8.2 Satış ve derecelendirme
  • 8.3 Yılsonu listeleri
  • 8.4 On-yıllık listeler
  • 8.5 Liste birincilikleri
 • 9 Kaynakça
 • 10 Dış bağlantılar

Genel

Şarkının söz yazımı Kesha, Dr. Luke ve Benny Blanco tarafından; yapımı ise Dr. Luke ve Benny Blanco tarafından üstlenildi. Şarkının nakarat dışındaki kısımları rap müziğe yakın bir vurguyla seslendirilirken, bazı yerlerde de Auto-Tune efekti kullanıldı. Şarkının başlarında P. Diddy tarafından seslendirilen birkaç satır da bulunmaktadır. Kesha, nakaratlar arasındaki bölümlerin sözlerinin zekice veya eğlenceli olduğunu düşünmediğinden bu kısımları başta değiştirmek istediğini belirtti. Şarkı art arda üç kez çalınarak kaydedildi.

Esquire dergisine verdiği bir demeçte sanatçı, eve akşamları yarı sarhoş geldiği zamanlarda bir köşeye bir şeyler yazdığını belirtti. Sanatçı "Tik Tok"ın yazılış süreci hakkında şu sözleri söyledi: "Bir sabah bu sayısını bile bilmediğim oda arkadaşlarının arasındaki bu evde uyanırım. Bir gün yine partiden döndükten sonraki sabah uyandım ve görmüş olabileceğiniz en güzel kadınlardan onu tarafından çevrilmiştim. O an kendimi P. Diddy gibi hissettim. Bu da benim günlük hayatımdan kaynak alan yeni teklim 'Tik Tok'ın oluşmasının öyküsüydü."

PopEater ile yaptığı bir röportajda Kesha, hayatı hakkında şunları anlattı: "Ben her zaman yaşadığım hayatı şekillendirmek istemişimdir. Biz hepimiz genciz ve bir o kadar da yoksuluz. Ancak bu çok da önemli değil. Eğer giysiye gereksinimimiz varsa gidip köşedeki sokaktan alıp mükemmel görünürüz. Arabamız yoksa bu bizi durduramaz, otobüse bineriz. İçecek bir şeyler alamıyorsak yanımızda götürürüz. Bu sizi hiçbir şeyin alt etmesine izin vermemekle ilintilidir."

Tanıtım

"Tik Tok", Project Runway'in altıncı sezonunun tanıtımlarında ve Melrose Place'in 2009'daki yeniden gösteriminde kullanıldı. Şarkının yayımlanan ilk performansı MTV Push programında yer aldı. Kesha şarkıyı ayrıca 11 Aralık 2009'da Madison Square Garden'da düzenlenen Z100 Jingle Ball gösterisinde seslendirdi. Animal albümünün tanıtımları için The Wendy Williams Show, Lopez Tonight, Late Night with Jimmy Fallon, The Tonight Show with Conan O'Brien ve The Ellen DeGeneres Show gibi programlara katılan sanatçı "Tik Tok"ı da sıklıkla seslendirdi.

Eleştiriler

Şarkı genel olarak karışık eleştiriler topladı. Billboard dergisinden olumlu eleştiriler geldi. Slate dergisinden Jim Farber ise şarkının sinir bozucu olduğunu belirterek şarkıyı yerdi. Farber özellikle sarhoşluk konseptini eleştirirken, 8-bitlik video oyun müziklerini andıran şarkıyı Uffie'nin "Pop the Glock" eserine benzemesi nedeniyle yerdi.

The New York Times gazetesinden Jon Caramanica, şarkıyı açık-saçık bir parti kutlamasına benzetirken, BlackBook Magazine dergisinden Rohin Guha da şarkının Kylie Minogue'un "Love at First Sight" şarkısıyla barındırdığı aşırı benzerliklere değindi. The Boston Globe'dan James Reed ise Miley Cyrus'ın "Party in the U.S.A." şarkısının ve Lady Gaga'nın eserlerinin bile "Tik Tok"tan daha başarılı olduğunu söyledi.

Liste başarıları

"Tik Tok" ilk defa 5 Ekim 2009 tarihinde Yeni Zelanda listesinin yedinci sırasından giriş yaparak listelerde belirdi. Bunu izleyen hafta bu listenin bir numarasına yükselen şarkı, bu listenin zirvesinde tam beş ardışık hafta kaldı. Şarkı daha sonraları Avustralya müzik listesine yirmi sekizinci sıradan giriş yaptı ve üçüncü haftasında zirveye yükseldi. Avrupa listelerine bakıldığında; şarkı 23 Ekim 2009 tarihinde İsveç listesine otuz sekizinci sıradan giriş yaptı ve üç numaraya yükseldi. Danimarka'da şarkı otuz dokuzuncu sıradan giriş yaptı ve altıncı sıraya kadar tırmandı. Norveç'te on birinci sıradan giriş yapan şarkı üçüncü sıraya kadar çıktı. Şarkı Belçika'nın Flanders listesinde dört, Valonya listesinde bir numaraya kadar yükseldi. Finlandiya'da şarkı on altıncı sıradan listeye girerek yedi numaraya kadar tırmandı. Birleşik Krallık müzik listesine 8 Kasım 2009 tarihinde altı numaradan giriş yapan şarkı üç aydan biraz daha az bir zaman sonra, 3 Ocak 2010'da sadece dijital yüklemelerle dört numaraya kadar çıktı.

24 Ekim 2009 tarihinde "Tik Tok" Amerikan müzik listesinin yetmiş dokuzuncu sırasından giriş yaptı. 2 Ocak 2010 tarihinde ise, bu listenin zirvesine yükselerek, yeni yılın ve yeni on-yılın ilk bir numara teklisi oldu. Şarkının bir numaraya yükselmesiyle Kesha solo olarak ilk, toplamda ikinci (ilki Flo Rida düeti olan "Right Round" şarkısıdır) bir numara şarkısını elde etti. Şarkının 27 Aralık 2009'da biten hafta içinde 610.000'den fazla dijital olarak yüklenmesiyle beraber, tarihte bir hafta içinde en çok satan bayan şarkısı olma rekorunu kırdı. Tüm sıralama içindeyse yine "Right Round"ın arkasından ikinci sırada yer aldı. Şarkı 25 Ocak 2010 itibariyle ABD'de toplam 2.948.000 kez indirildi. Şarkı ayrıca Kanada müzik listesine altmış sekizinci sıradan girerek bir numaraya kadar tırmandı.

Müzik videosu

Şarkı için çekilen müzik videosu Syndrome tarafından yönetildi. Videoda bir küvette uyanan Kesha, lavaboda diş fırçası aramaya koyulur. Burada gösterilen bir aile fotoğrafına bakıldığında Kesha'nın klipte kendi evinde olmadığı anlaşılabilmektedir. Sanatçı ardından mutfağa yönelerek burada kahvaltı yapmakta olan aileyi şaşırtır. Kesha hemen evi terk eder ancak aile onu izlemeye koyulur. Kaldırıma vardığında altından bir bisiklet gören sanatçı buna biner. Bir süre sonra bir grup çocukla karşılaşır ve onlara bisikletini vererek onlardan kasetçalar alır. Video birden Kesha'nın bir erkeğin teklifini geri çevirdiği ve Simon Rex' tarafından canlandırılan bir adamla beraber arabaya bindiği sahneye kayar. Üstü açık olan bu arabada bir süre giderler. Ancak polis Kesha'yı yakalar ve ona kelepçe takar. Daha sonra Kesha'nın ellerinde kelepçeyle aynı arabada dans ederkenki sahneleri gösterilir. Ardından sanatçı, parıltılı konfetilerle dolu, boş bir odada belirir. Son kısımlarda ise parti sahneler görüntülenir. Bu sefer sanatçı başka bir küvette uyanır.

Görevliler

 • Söz yazarı – Kesha Sebert, Lukasz Gottwald ve Benjamin Levin
 • Yapımcı – Dr. Luke ve Benny Blanco
 • Miksaj – Serban Ghenea
 • Programlama – Dr. Luke ve Benny Blanco
 • Vurmalılar – Dr. Luke ve Benny Blanco
 • Klavye – Dr. Luke ve Benny Blanco
 • Ses mühendisliği – Emily Wright

Yayımlanma tarihleri

Ülke Tarih Format
Amerika Birleşik Devletleri August 7, 2009 Dijital yükleme
5 Ekim 2009 Radyo
Birleşik Krallık 3 Kasım 2009 Dijital yükleme
30 Kasım 2009 CD tekli
Almanya 11 Aralık 2009 Dijital yükleme
8 Ocak 2010 CD tekli
Fransa 25 Ocak 2010

Listeler

Liste durumları

Liste (2009-2010) Tepe
noktası
Avustralya 1
Avusturya 1
Belçika (Flanders) 4
Belçika (Valonya) 1
Kanada 1
Çek Cumhuriyeti 17
Danimarka 6
Hollanda 2
European Hot 100 Singles 3
Finlandiya 7
Fransa 1
Almanya 2
Macaristan 11
İrlanda 3
İtalya 6
Yeni Zelanda 1
Norveç 1
İsveç 3
İspanya 23
İsviçre 1
Birleşik Krallık 4
ABD Billboard Hot 100 1

Satış ve derecelendirme

Ülke Sağlayıcı Derecelendirme Satış
Avustralya ARIA 2x Platin 140,000+
Yeni Zelanda RIANZ Platin 15,000+

Yılsonu listeleri

Yıl Liste Durum
2009 Avustralya 9
Hollanda 90

On-yıllık listeler

Liste (2000-2009) Durum
Avustralya 42

Liste birincilikleri

Önce gelen
"Sexy Bitch" ile David Guetta ve Akon
Yeni Zelanda bir numaralı şarkısı
12 Ekim 2009 – 9 Ekim 2009
Sonra gelen
"Whatcha Say" ile Jason Derülo
Önce gelen
"Meet Me Halfway" ile Black Eyed Peas
Avustralya bir numaralı şarkısı
9 Kasım 2009 – 28 Aralık 2009
Sonra gelen
"Fireflies" ile Owl City
Önce gelen
"Bad Romance" ile Lady Gaga
Kanada bir numaralı şarkısı
21 Kasım 2009 – 28 Kasım 2009 (ilk giriş)
2 Ocak 2010 – 20 Şubat 2010 (ikinci giriş)
Sonra gelen
"Bad Romance" ile Lady Gaga
"Today Was a Fairytale" ile Taylor Swift
Önce gelen
"Empire State of Mind" ile Jay-Z ve Alicia Keys
ABD Billboard Hot 100 bir numaralı şarkısı
2 Ocak 2010 – 27 Şubat 2010
Sonra gelen
"Imma Be" ile Black Eyed Peas
Önce gelen
"Diamanten" ile Chand Torsvik
Norveç bir numaralı şarkısı
4 Ocak 2010 – 11 Ocak 2010
Sonra gelen
"Bad Romance" ile Lady Gaga
Önce gelen
"Hot" ile Inna
ABD Billboard Hot Dance Airplay bir numaralı şarkısı
16 Ocak 2010 – 23 Ocak 2010 (ilk giriş)
6 Şubat 2010 – 20 Şubat 2010 (ikinci giriş)
Sonra gelen
"Hot" ile Inna
"Bad Romance" ile Lady Gaga
Önce gelen
"Meet Me Halfway" ile Black Eyed Peas
Belçika (Valonya) bir numaralı şarkısı
16 Ocak 2010 − 20 Şubat 2010
Sonra gelen
"We Are the World 25 for Haiti" ile Artists for Haiti
Önce gelen
"Stereo Love" ile Edward Maya
Fransa bir numaralı şarkısı
17 Ocak 2010 – 21 Şubat 2010
Sonra gelen
"Alors on danse" ile Stromae
Önce gelen
"Bad Romance" ile Lady Gaga
Avusturya bir numaralı şarkısı
22 Ocak 2010 − 25 Mart 2010
Önce gelen
"I Like" ile Keri Hilson
Almanya bir numaralı şarkısı
29 Ocak 2010 – 11 Mart 2010
Önce gelen
"Bad Romance" ile Lady Gaga
"Alors on danse" ile Stromae
Avrupa bir numaralı şarkısı
13 Şubat 2010 – 19 Mart 2010 (ilk giriş)
27 Mart 2010 – 2 Nisan 2010 (ikinci giriş)
Önce gelen
"Russian Roulette" ile Rihanna
"Replay" ile Iyaz
İsviçre bir numaralı şarkısı
24 Ocak 2010 − 13 Mart 2010 (ilk giriş)
21 Mart 2010 – 3 Nisan 2010 (ikinci giriş)
Sonra gelen
"Replay" ile Iyaz
"Alors on danse" ile Stromae

Kaynakça

 1. ^ http://www.yorkshireeveningpost.co.uk/news/Kesha39s-Tik-Tok-biggest-digital.6697016.jp
 2. ^ a b c d Caramancia, Jon (December 23, 2009). "Changing the Face (and Sound) of Rap". The New York Times. Arthur Ochs Sulzberger, Jr.. http://www.nytimes.com/2009/12/27/arts/music/27rappers.html?_r=2&adxnnlx=1261841451-B42/nrbj0fWKPg/tnryrbQ&pagewanted=all. Erişim tarihi: 2009-12-27. 
 3. ^ Adams, Cameron (January 15, 2010), "Ke$ha moves from reality TV and being broke, to stardom and new album Animal", Herald Sun (The Herald and Weekly Times), http://www.heraldsun.com.au/entertainment/music/keha-moves-from-reality-tv-and-being-broke-to-stardom-and-new-album-animal/story-e6frf9hf-1225820030135, erişim tarihi: January 20, 2010 
 4. ^ Sullivan, Matt (August 13, 2009). "KE$HA and the Not-Quite-72 Virgins in Her Own Personal Heaven". Esquire. http://www.esquire.com/the-side/qa/kesha-pics-081309. Erişim tarihi: 2009-09-09. 
 5. ^ Laban, Linda (October 2, 2009). "Kesha, 'Tik Tok' -- New Video". AOL. http://www.popeater.com/2009/10/02/ke-ha-tik-tok-new-video/. Erişim tarihi: 2009-10-24. 
 6. ^ Melrose Place Music Hub, The CW Television Network, http://www.cwtv.com/thecw/mpmusic, erişim tarihi: 2009-11-16  Choose Your Episode - Nightingale
 7. ^ "The Hills › Songs From the Show". MTV Networks. MTV. http://www.mtv.com/shows/the_hills/season_5/episode_music.jhtml?episodeID=161298. Erişim tarihi: 2009-11-08. 
 8. ^ "Watch Ke$ha on MTV Push!". MTV. Columbia Records. November 2, 2009. http://www.columbia.co.uk/news/15023/0/. Erişim tarihi: 2009-11-06. 
 9. ^ "MTV Networks International Rolls-Out". MTV Networks UK. http://www.mtvnetworks.co.uk/worldstage. Erişim tarihi: 2009-11-17. 
 10. ^ "Ke$ha Is The First Global Breakout Star Of 2010 - 'Animal' Makes It's Billboard Chart Debut At #1 With Over 151K Albums Sold". PR Newswire. January 13, 2010. http://www.prnewswire.com/news-releases/keha-is-the-first-global-breakout-star-of-2010---animal-makes-its-billboard-chart-debut-at-1-with-over-151k-albums-sold-81336727.html. Erişim tarihi: 2010-01-18. 
 11. ^ Gasparian, Nora (January 5, 2010). "Ke$ha's 'Animal' Album In Stores Today". Hollyscoop. DNA Group, Inc. http://www.hollyscoop.com/music/keha/kehas-animal-album-in-stores-today_1986.aspx. Erişim tarihi: 2010-01-07. 
 12. ^ Mason, Angela Kaye (January 6, 2010). "The Ellen DeGeneres Show: Helen Mirren". Thaindian News. Thaindian.com. http://www.thaindian.com/newsportal/entertainment/the-ellen-degeneres-show-helen-mirren_100299994.html. Erişim tarihi: 2010-01-07. 
 13. ^ Paine, Kelsey (October 6, 2009). "Ke$ha, "TiK ToK"". Billboard. Billboard.com. http://www.billboard.com/new-releases/ke-ha-tik-tok-1004019080.story#/new-releases/ke-ha-tik-tok-1004019080.story. Erişim tarihi: 2009-10-24. 
 14. ^ Weiner, Jonah (November 4, 2009). "Pop Producers Have Been Reading Their "Pitchfork"". Slate Magazine. The Washington Post Company. http://www.slate.com/blogs/blogs/browbeat/archive/2009/11/04/pop-producers-have-been-reading-their-pitchfork.aspx. Erişim tarihi: 2009-11-08. 
 15. ^ Guha, Rohin (December 28, 2009). "The Secret to Ke$ha’s #1 Single: Ripping Off Kylie Minogue’s ‘Love At First Sight’". BlackBook Magazine. Grayle Howlett. http://www.blackbookmag.com/article/the-secret-to-kehas-1-single-ripping-off-kylie-minogues-love-at-first-sight/14567. Erişim tarihi: 2009-12-29. 
 16. ^ Reed, James (4 January 2010). "Ke$ha’s time is up". Boston Globe. The New York Times Company. http://www.boston.com/ae/music/cd_reviews/articles/2010/01/04/kehas_time_is_up/. Erişim tarihi: 2010-01-04. 
 17. ^ "New Zealand Top 40". Recording Industry Association of New Zealand. Acharts.us. October 5, 2009. http://acharts.us/nz_singles_top_40/2009/41. Erişim tarihi: 2009-10-24. 
 18. ^ "New Zealand Top 40". Recording Industry Association of New Zealand. Acharts.us. October 12, 2009. http://acharts.us/nz_singles_top_40/2009/42. Erişim tarihi: 2009-10-24. 
 19. ^ a b c d e f g h i j k l m n "Ke$Ha - TiK ToK - Music Charts". Acharts.us. http://acharts.us/song/50791. Erişim tarihi: 2010-01-20. 
 20. ^ a b "Australia Singles Top 50". Australian Recording Industry Association. Acharts.us. November 9, 2009. http://acharts.us/australia_singles_top_50/2009/46. Erişim tarihi: 2009-11-08. 
 21. ^ a b "Ke$ha - TiK ToK". Sverigetopplistan. Hung Medien. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Ke%24ha&titel=Tik+Tok&cat=s. Erişim tarihi: 2010-01-14. 
 22. ^ "Ke$ha - TiK ToK". Tracklisten. Hung Medien. http://danishcharts.com/showitem.asp?interpret=Ke%24ha&titel=Tik+Tok&cat=s. Erişim tarihi: 2009-11-01. 
 23. ^ "Ke$ha - TiK ToK". VG-lista. Hung Medien. http://norwegiancharts.com/showitem.asp?interpret=Ke%24ha&titel=Tik+Tok&cat=s. Erişim tarihi: 2009-11-01. 
 24. ^ a b "Kesha - Tik Tok (Chanson)(Vl)". Ultratop 40. Hung Medien. http://www.ultratop.be/nl/showitem.asp?interpret=Ke%24ha&titel=TiK+ToK&cat=s. Erişim tarihi: 2010-01-23. 
 25. ^ a b "Kesha - Tik Tok (Chanson) (Wa)". Ultratop 40. Hung Medien. http://www.ultratop.be/fr/showitem.asp?interpret=Ke%24ha&titel=TiK+ToK&cat=s. Erişim tarihi: 2010-01-17. 
 26. ^ a b "Ke$ha Clocks Her First Hot 100 No. 1". Nielsen Business Media, Inc. Billboard. December 23, 2009. http://www.billboard.biz/bbbiz/content_display/industry/e3idbd92851d6a66e3580b6408e48771dc5. Erişim tarihi: 2009-12-23. 
 27. ^ "Ke$ha Sets Female Download Record". Nielsen Business Media, Inc. Billboard. December 30, 2009. http://www.billboard.com/#/news/ke-ha-sets-female-download-record-1004055801.story. Erişim tarihi: 2010-01-01. 
 28. ^ "Ke$ha, Susan Boyle Vying For No. 1 On Next Week's Billboard 200". Nielsen Business Media, Inc. Billboard. January 6, 2010. http://www.billboard.com/news/ke-ha-susan-boyle-vying-for-no-1-on-next-1004057245.story#/news/ke-ha-susan-boyle-vying-for-no-1-on-next-1004057245.story. Erişim tarihi: 2010-01-10. 
 29. ^ a b "Ke$ha - "Tik Tok"". MTV Networks. MTV. http://www.mtv.com/videos/keha/445445/tik-tok.jhtml. Erişim tarihi: 2009-12-28. 
 30. ^ Brockington, Ryan (September 25, 2009). "Ke$ha is a vamped up Taylor Swift". New York Post. Nypost.com. http://www.nypost.com/p/blogs/popwrap/ke_ha_is_vamped_up_taylor_swift_9CEsvW70eoBF7rQNZkMVmI. Erişim tarihi: 2009-09-26. 
 31. ^ Vena, Jocelyn (December 28, 2009). "Ke$ha Enters The 'Drunk Tank' For 'Tik Tok'". MTV Networks. http://newsroom.mtv.com/2009/12/28/kesha-tik-tok/. Erişim tarihi: 2009-12-29. 
 32. ^ "Ke$ha: TiK ToK - Single". Apple. (iTunes Store). August 7, 2009. http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewAlbum?id=326891844&s=143441. Erişim tarihi: 2009-09-09. 
 33. ^ "Avaliable For Airplay". FMQB. Fmqb.com. October 10, 2009. http://www.fmqb.com/article.asp?id=16691. Erişim tarihi: 2009-09-09. 
 34. ^ Levine, Nick (November 4, 2009). "Update: JLS, Laura White, Chris Brown, Ke$ha". Digital Spy. Digitalspy.co.uk. http://www.digitalspy.co.uk/music/thesound/a185199/update-jls-laura-white-chris-brown-keha.html. Erişim tarihi: 2009-11-05. 
 35. ^ Lester, Paul (October 2, 2009). "Ke$ha (No 640)". The Guardian. Guardian.co.uk. http://www.guardian.co.uk/music/2009/oct/02/new-band-kesha. Erişim tarihi: 2009-10-09. 
 36. ^ a b "KE$HA: TIK TOK". The Official Ke$ha Site (keshasparty.com). Sony Music Entertainment. http://www.keshasparty.com/de/music/tik-tok. Erişim tarihi: 2010-01-03. 
 37. ^ France
 38. ^ "Radio Top100 Oficiální Kesha Tik Tok". International Federation of the Phonographic Industry. http://www.ifpicr.cz/hitparada/index.php?a=titul&hitparada=2&titul=147640&sec=708f008cf3f4faf011251562ed4f3d5a. Erişim tarihi: 2009-11-24. 
 39. ^ "Kesha - Tik Tok (Nummer)". Dutch Top 40. Hung Medien. http://www.top40.nl/index.aspx?&jaar=2010&maand=1&week=1. Erişim tarihi: 2010-01-08. 
 40. ^ "European Hot 100 - Week of January 23, 2009". Billboard. Nielsen Business Media, Inc.. http://www.billboard.com/charts/european-hot-100#/charts/european-hot-100?chartDate=2010-01-23. Erişim tarihi: 2010-01-16. 
 41. ^ ""Tops : rien ne semble déranger The Black Eyed Peas"". Chartsinfrance. http://www.chartsinfrance.net/Black-Eyed-Peas/news-69299.html. Erişim tarihi: 2010-01-19. 
 42. ^ Media Control - German Singles Chart
 43. ^ Hungarian Singles Chart
 44. ^ "Top Digital Download:". Federation of the Italian Music Industry. Classifica settimanale dal 28-12-2009 al 03-01-2010. http://www.fimi.it/classifiche_result_digital.php?anno=2009&mese=12&id=231. Erişim tarihi: 2010-01-15. 
 45. ^ Spanish Singles Chart
 46. ^ "Top 50 Singles: Week Commencing 7 December 2009". Australian Recording Industry Association. December 7, 2009. http://www.aria.com.au/pages/documents/echarts/chart_aria.pdf. Erişim tarihi: 2009-11-07. 
 47. ^ "Top 40 Singles Chart - Chart #1696 - Monday 23 November, 2009". Recording Industry Association of New Zealand. http://www.rianz.org.nz/rianz/chart.asp. Erişim tarihi: 2009-11-25. 
 48. ^ "ARIA Charts - End Of Year Charts - Top 100 Singles 2009". Australian Recording Industry Association. http://aria.com.au/pages/aria-charts-end-of-year-charts-top-100-singles-2009.htm. Erişim tarihi: 2010-01-09. 
 49. ^ "JAAROVERZICHTEN - SINGLES 2009". Dutch Top 40. Hung Medien. http://www.dutchcharts.nl/yearchart.asp?cat=s. Erişim tarihi: 2010-01-15. 
 50. ^ "Delta Goodrem's talents top the charts". Australian Recording Industry Association. The Daily Telegraph. January 7, 2009. http://www.news.com.au/entertainment/music/delta-goodrems-talents-top-the-charts/story-e6frfn09-1225816830674. Erişim tarihi: 2010-01-12. 

Dış bağlantılar

 • "Tik Tok" müzik videosu – MTV.com


tik tok, tik tok app, tik tok download, tik tok kesha, tik tok lucu, tik tok lyrics, tik tok music video, tik tok musically, tik tok watch, tik tok youtube


Tik Tok Hakkında Bilgi

Tik Tok


 • user icon

  Tik Tok beatiful post thanks!

  29.10.2014


Tik Tok
Tik Tok
Tik Tok konusunu görüntülemektesiniz.
Tik Tok nedir, Tik Tok kimdir, Tik Tok açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Sedat Barı

Sedat Barı

Mehmet Sedat Barı (d. 1914, İstanbul) - (ö. 6 Ocak 2004), Türk siyasetçi. İstanbul Tıp Fakültesi mez...
2001 Sedat Simavi Ödülleri

2001 Sedat Simavi Ödülleri

2001 Sedat Simavi Ödülleri, çeşitli dallarda verilen Sedat Simavi Ödülleri'nin yirmi beşincisidir. K...
Java EE

Java EE

Java EE (Java Enterprise Edition, eski adıyla J2EE), özellikle büyük çaplı projelerin ihtiyaçları iç...
Neurospora crassa

Neurospora crassa

Neurospora crassa, asklı mantarlara ait bir kırmızı ekmek mantarı türüdür. "Sinir sporu" anlamına ge...