Sat . 20 Feb 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Thin Lizzy

thin lizzy, thin lizzy whiskey in the jar
Thin Lizzy 1969 yılında İrlanda'nın başkenti Dublin'de kurulmuş bir hard rock grubudur. Grubun basçısı, şarkı yazarı ve solisti Phil Lynott 1986'da ölene kadar grubun liderliğini yapmıştır. "Whiskey in the Jar", "Jailbreak", "The Boys Are Back in Town" ve "Bad Reputation" grubun dünya çapında bilinen şarkılarıdır.

Phil Lynott'ın Thin Lizzy the Rocker: A Portrait of Phillip Lynott adlı filmdeki bir röportajda söylediği üzere Van Morrison'ın grubun üzerinde büyük etkisi olmuştur. Amerikalı gruplar Little Feat ve Bob Seger de Thin Lizzy'yi etkilemiştir. Müzikleri geleneksel folk müziği de dahil olmak üzere çeşitli türlerden etkilenmişse de çoğunlukla geleneksel hard rock veya heavy metal kategorisinde sınıflandırılır.

Her ne kadar daha evvel başkaları tarafından da kullanılmış bir teknikse de Thin Lizzy ağırlıklı olarak çift gitar armonisi kullanan ilk hard rock gruplarından biri olarak tanınır. Bu tekniğin öncülüğünü Birleşik Krallık'ta Wishbone Ash, ABD'de ise Lynyrd Skynyrd ve The Allman Brothers Band yapmıştır. Daha sonraki yıllarda Judas Priest ve Iron Maiden tarafından kullanılan bu teknik yaygın hale gelmiştir.

Grubun lideri Lynott hard rock tarzında önemli başarılar elde etmiş ender zencilerdendir. Ayrıca grubun diğer üyeleri de İrlanda'nın Katolik ve Protestan cemaatlerindendir.

Thin Lizzy müzik kanalı VH1'nın "Hard Rock'un En Büyük 100 Sanatçısı" listesinde 51. sırada yer almıştır.

Kaynak

  1. ^ Marsden, Shelley (28 Kasım 2007). "Back in town". The Irish World. http://www.theirishworld.com/article.asp?SubSection_Id=11&Article_Id=4219. Erişim tarihi: 22 Şubat. 
  2. ^ "100 Greatest Artists of Hard Rock". vh1.com. http://www.vh1.com/shows/dyn/the_greatest/62186/episode_wildcard.jhtml?wildcard=/shows/dynamic/includes/wildcards/the_greatest/hardrock_list_full.jhtml&event_id=862767&start=41. Erişim tarihi: 22 Şubat. 

thin lizzy, thin lizzy black rose, thin lizzy boys are back in town, thin lizzy cowboy song, thin lizzy discography, thin lizzy jailbreak, thin lizzy live and dangerous, thin lizzy songs, thin lizzy whiskey in the jar, thin lizzy wiki


Thin Lizzy Hakkında Bilgi

Thin Lizzy


  • user icon

    Thin Lizzy beatiful post thanks!

    29.10.2014


Thin Lizzy
Thin Lizzy
Thin Lizzy konusunu görüntülemektesiniz.
Thin Lizzy nedir, Thin Lizzy kimdir, Thin Lizzy açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Andreja Pejić

Andreja Pejić

Andreja Pejić Sırp Kiril alfabesinde Андреј Пејић, "Andreya Peyiç"1 şeklinde okunur; d 28 Ağustos 19...
Coca-Cola Orange

Coca-Cola Orange

Coca-Cola Orange, sınırlı bir süre satışa çıkarılmış olan ve portakalla tatlandırılmış bir Coca-Cola...
Gökçetevek, Silvan

Gökçetevek, Silvan

Gökçetevek, Diyarbakır ilinin Silvan ilçesine bağlı bir köydür. Köyün iklimi, karasal iklimi etki al...
Furkan Baştan

Furkan Baştan

Furkan İlker Baştan (d. 14 Eylül 1982, Samsun, Türkiye) Türk futbolcu. Kariyeri 25 Mayıs 1981’de Sa...