The MDNA Tour


The MDNA Tour (daha önceki adıyla 2012 World Tour) Amerikalı şarkıcı Madonna'nın dokuzuncu turnesidir. Sanatçı on ikinci stüdyo albümü MDNA'i tanıtmak için Avrasya ve Amerika'da toplam 88 konser vermiştir. Sanatçının, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna ve Kolombiya'daki ilk konserleri bu turne kapsamındadır. Turnenin 2013 yılının Ocak ayında yapılması beklenen Avustralya ayağı, daha sonra iptal edilmiştir.Bunun üzerine Madonna, resmi Youtube hesabı üzerinden bir ses kaydı yayınlayarak özür dilemiştir.

Madonna, turneyi "bir ruhun karanlıktan aydınlığa yolculuğu" olarak tanımlamıştır.Turne; ana temanın silahlar ve şiddet olduğu Transgression, insanları bir araya getiren neşeli şarkıların icra edildiği Prophecy, Madonna'nın bazı hit şarkılarının Fransız Kabaresi tarzında yorumlandığı, şehvet ve moda temalı Masculine/Feminine ve Madonna'nın "büyük bir parti ve kutlama" diye bahsettiği Redemption olmak üzere dört kısımdan oluşmaktadır. Turne genellikle iyi eleştiriler almıştır.

Turne şiddet, ateşli silah kullanımı, insan hakları, çıplaklık ve politika gibi tepkilere açık kavramlara ev sahipliği yapmıştır.Ayrıca turne yüzünden Madonna'ya karşı pek çok dava açılmıştır. The MDNA Tour, gişe konusunda da oldukça başarılı olmuştur ve çoğu konser mekanında biletler satışa sunulduktan kısa bir süre sonra bitmiştir. Billboard tarafından 2012 yılın en başarılı turnesi olduğu açıklanmıştır.88 gösteriden 305.2 milyon dolar elde ederek tüm zamanların en başarılı onuncu turnesi olmuştur. Ayrıca Celine Dion'un Taking Chances turnesinden daha fazla kar ederek, yine bir Madonna turnesi olan Sticky & Sweet Tour'un ardındın en başarılı kadın sanatçı turnesi olmuştur.

Konserin kaydı ilk kez Madonna: The MDNA Tour adıyla 22 Haziran 2013'te Amerika'da Epix kanalında yayınlandı. Bu kayıt, ağırlıklı olarak 19 ve 20 Kasım Miami American Airlines Arena gösterilerini içermekle beraber, diğer konserlerden de görüntüler kullanılmıştır. Haziran aynın başlarında, MDNA Tour isimli bir video albümün DVD ve Blu-ray formatında 26 Ağustos 2013 tarihinde satışa çıkarılacağı duyuruldu.

Konu başlıkları

 • 1 Arka plan
 • 2 Gelişim süreci
 • 3 Bilet satışları
 • 4 Kayıtlar ve yayınlar
 • 5 Ön sanatçılar
 • 6 Şarkı listesi
 • 7 Konser tarihleri
  • 7.1 Gişe Bilgisi
 • 8 Kadro
  • 8.1 Ana Kadro
  • 8.2 Müzik Kadrosu
 • 9 Dış bağlantılar
 • 10 Kaynakça

Arka plan

Hope for Haiti Now: A Global Benefit for Earthquake Relief konserinde performans sergiledikten sonra MTV News şarkıcının önümüzdeki turnesinde Glee oyuncularıyla sahneye çıkacağını duyurdu. Bu jest dizinin 15. bölümünde Madonna'nın hit şarkılarına yer verilmesinin bir karşılığıdır. Bu bilgiyi daha sonra DrownedMadonna adlı hayran sitesinin Live Nation'ın önerdiği tur güzergahlarını yayımlaması takip etti. Bu listeye göre Madonna Yeni Zelanda, Avustralya, Çin, Güneydoğu Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da stadyum konserleri verecekti. Günler sonra dünya genelindeki birçok haber portalı bu listeyi yayımladı. Bu nedenle Live Nation bu listenin gerçekliği ile ilgili açıklama yapmak zorunda kaldı.

Madonna ilk filmi W.E.'yi tanıtırken Smirnoff ile dünya çapında bir dans yarışması düzenlemesi için anlaştı. "Smirnoff Nightlife Exchange Project" adı verilen yarışma katılımcılardan Madonna'nın önümüzdeki turnesinde dansçı olabilmeleri için kısa görüntülerini yollamalarını istedi. On bir finalist Kasım 2011'de Madonna ve hayranların önünde performans sergiledi. Aynı gün Madonna da yeni teklisi "Give Me All Your Luvin'"'i söyledi. Yarışmanın birincisi Charles Riley oldu.

Tanıtım süreci boyunca birçok dış medya kuruluşu turne lie ilgili haber yaptı. İsrailli haber sitesi Ynet Madonna'nın Mayıs 2012'de Tel Aviv'de konser vermek için görüşme yaptığını duyurdu. Ek olarak Evening Standard şarkıcının 2012 Yaz Olimpiyatları sırasında Hyde Park'ta konser vereceğini duyurdu. Radikal gazetesi şarkıcının Abu Dhabi'de konser vermek için görüşme yaptığını duyurdu. Madonna'nın menejeri Guy Oseary Aralık 2011'de Twitter hesabından turneyi doğruladı.

Turne Madonna'nın Super Bowl gösterisinden sonra resmi olarak 7 Şubat 2012'de duyuruldu. Turnenin 90 gösterilik, yani şarkıcının bugüne kadarki en büyük turnesi olması bekleniyor. Mart 2012'de şarkıcı sosyal medya hesaplarını albümünü ve turnesini tanıtmak için kullandı. Turnenin resmi adı Twitter'dan duyuruldu. Normal bilet fiyatları $45 ile $350 arasındayken bazı özel biletlerse kişi başı $600 civarındadır. Sanatçının canlı performans fiyatının yüksek olduğundan yakınanlara Newsweek aracılığıyla yanıt veren Madonna; "Penilerinizi biriktirmeye başlayın. İnsanlar çanta gibi çılgın şeylere $300 harcıyor. Bütün yıl çalışın, paranızı biriktirin ve gösterime gelin. Ben buna değerim.'"dedi.

Madonna'nın turne kapsamında yirmi yıl sonra ilk defa 2013 yılının Ocak ayında Avustralya'da konser vereceği Live Nation Touring başkanı Arthur Fogel tarafından onaylanmıştı. Sidney, Melbourne, Brisbane & Perth'te stadyum konserleri planlanmıştı ve Temmuz 2012'de duyurulması bekleniyordu ama bilinmeyen bir sebepten dolayı turnenin Avustralya ayağı iptal edildi. Madonna, ardı ardına beş turneden beri ülkeye uğramaması sonucu Avustralya'daki hayranlarının tepkisine maruz kaldı. Madonna, ülkeyi yalnızca 1993'te Girlie Show Tour turnesi kapsamında ziyaret etti. 26 Ağustos 2012'de Madonna Youtube üzerinden bir ses kaydı yayınlayarak Avustralyalı hayranlarından özür dilemiş, Avustralya ayağının iptal sebebini ise çocuklarıyla ilgilenebilmek olarak açıklamıştır. Yakın zamanda Avustralya'ya gelmek için planlarının olduğunu da söylemiştir.

Gelişim süreci

Madonna "Gang Bang" performansını sergilerken.

İlk provalar Şubat 2012'de New York City'de başladı. Sahne provaları ise 1 Mayıs 2012 tarihinde Nassau Veterans Memorial Coliseum'da başladı. Turnenin üçgen şeklindeki sahnesi Madonna'nın kalabalığın içinden yürüyebileceği iki tane yol ve hayranların sahnenin tam ortasında yer alabileceği kapalı bir alan içerir. Ayrıca organizatörlerin Dünya'nın en büyüğü olarak nitelendirdikleri üç parçadan oluşan, devasa bir ekran da bulundurmaktadır. Turnenin, 29 Mayıs 2012'de Tel Aviv'de başlaması bekleniyordu ancak organizasyondaki bazı gecikmeler yüzünden 31 Mayıs 2012 tarihine ertelendi. Jimmy Fallon'ın moderatörlüğünü yaptığı bir Facebook sohbeti sırasında, Madonna turnenin ilk kısmının "oldukça şiddet içerdiğini" ve bir performans sırasında ipte yürüyeceğini açıkladı. Madonna, Jean Paul Gaultier ile turnenin kostümlerini tasarlaması için bir araya gelmiştir. Madonna, " gösterimin bir kısmı için tüm dansçılarımın kostümleri dahil olmak üzere kostümleri sanki kutsuyor.Benimle çalıştığı için çok mutluyum çünkü o gerçek bir dahi." demiştir. Madonna ayrıca Givenchy tasarımcısı Ricardo Tisci ve Arianne Phillips ile de çalışmıştır.

Bilet satışları

Biletlerin satışa çıkmasından sonra, birçok konserin biletleri tükendi. Tel Aviv'de, turnenin ilk gösterisi için Ramat Gan Stadyumu'ndaki konserin biletleri konserden aylar önce tükendi. Madonna'nın ilk Abu Dhabi konserinin biletleri için hayranları, biletler satışa sunulmadan 24 saat önce Virgin Megastore'un önünde kuyruk oluşturmaya başladı. 22,000 bilet bir saatte biterek bir rekora imza atıldı.Bunun üzerine organizatörler ikinci bir tarih duyurdular.Bu ikinci tarihin biletleri ise bir hafta içinde tükendi. Türkiye'de İstanbul konseri için satışa sunulan 47,000 bilet dört gün içerisinde tükendi . Amerika Birleşik Devletleri'nde, New York'taki Yankee Stadium konseri için satışa sunulan 60,000 biletin tamamı 20 dakika içinde bitti. Kansas City gösterisinin biletleri 12 dakikada tükendi, bununla birlikte Houston gösterisinin biletleri bir saat içerisinde bitti. Kanada'da Bell Centre'daki 16,000 bilet 20 dakika içerisinde tükenirken, Abraham Ovası'ndaki konser için bir saatte 65,000 bilet satıldı. Ottawa'da Scotiabank Place'deki konserin biletleri 21 dakika için biterek, 2009'daki AC/DC konserinin rekorunu kırıp salonun 16 yıllık tarihinin en çabuk tükenen biletleri olmuştur. Madonna'nın Amsterdam konserinin biletlerinin tamamı 30 dakikada tükendi, bunun üzerine ikinci bir organizatörler ikinci bir tarih ekledi. Madonna'nın Medellin'de verecek olduğu ilk Kolombiya konseri için ön satışta 38,000 bilet satıldi. Biletler genel satışa sunulduğunda ise kalan 2,000 bilet üç saat içerisinde bitti. Bunun üzerine ikinci bir konser tarihi daha duyuruldu. Ayrıca Madonna, Brezilya'daki üç konser için iki günde 100,000'den fazla bilet sattı.

Medyanın turnenin beklediği ilgiyi görmediği iddiaları üzerine, Live Nation Global Touring başkanı Arthur Fogel, 19 Nisan 2012 tarihinde turnenin tüm zamanların en çok gişe yapan 10 turnesinden birinin olacağını tahmin ettiklerini açıkladı. Ayrıca 1,4 milyon biletin satıldığını ve gişe toplamının 214 milyon $ olduğunu belirtti. 10 Mayıs 2012 itibariyle Madonna'nın Kuzey Amerika'da toplam 653,000 bilet sattığı ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 36 gösteri için ise 30,000 biletin hala satışta olduğu ifade edildi.

Kayıtlar ve yayınlar

Talk-show sunucusu Conan O'Brien ve programı Conan'ın Madonna'nın Tel Aviv performansının özel bir kaydını yapacağı bildirildi. Bu kayıt, sahne arkası röportajları ve dört performanstan oluşacak.O'Brien'a eşlik etmesi beklenen isimler ise Natalie Portman ve Sacha Baron Cohen. Bu kayıdın ne zaman yayınlanacağına dair henüz bir bilgi yok. Yayınlanan kısım ise komedyen Billy Reichner'ın New York ve Tel Aviv'de rastgele insanlarla yaptığı röportajlardan oluşmaktadır. Açılış monologu ve "Girl Gone Wild" performansının bir kısmı gösterilmiştir.

Madonna'nın 26 Temmuz 2012 tarihli Paris, L'Olympia gösterisi ise LoveLive'in YouTube kanalı tarafından tüm dünyada canlı yayınlandı. Bu gösterinin tekrarları da daha sonra gösterildi. Gösterisi iki tanesi yeni performanslar olmak üzere dokuz performanstan oluşmuştur.

Ön sanatçılar

 • Martin Solveig (Avrupa, bazı konserler)
 • Paul Oakenfold (Avrupa, Kuzey Amerika, bazı konserler)
 • Alesso (Avrupa, bazı konserler)
 • Nero (Kuzey Amerika, bazı konserler)
 • Offer Nissim (Tel Aviv, İstanbul)
 • Benny Benassi (Abu Dabi)
 • LMFAO (Londra, Nice)
 • DJ Kirill Doomski (Kiev)
 • Laidback Luke (Philadelphia)

Şarkı listesi

Madonna Tel Aviv konserinde "Express Yourself" performansını sergiliyor.
 1. "Kalakan Gregoryen İlahileri, Bakire Meryem Intro" ("Psalm 91" ve "Birjina Gaztetto bat Zegoen"'den unsurlar içerir) (Kalakan performansı)
 2. "Girl Gone Wild" ("Material Girl" , "Give It 2 Me" ve Offer Nissim remiksinden unsurlar içerir)
 3. "Revolver"
 4. "Gang Bang"
 5. "Papa Don't Preach"
 6. "Hung Up" ("Girl Gone Wild"'dan unsurlar içerir)
 7. "I Don't Give A"
 8. "Best Friend"/"Heartbeat" (Video Arası)
 9. "Express Yourself" ("Born This Way" ve "She's Not Me"'den unsurlar içerir)
 10. "Give Me All Your Luvin'" (Just Blaze Remix)
 11. Turning Up The Hits (Video Arası) ("Holiday", "Into the Groove", "Like a Virgin", "4 Minutes", "Ray of Light" ve "Music"'ten unsurlar içerir)
 12. "Turn Up the Radio" ("Turn Up The Radio: Leo Zero Remix"'ten unsurlar içerir)
 13. "Open Your Heart" ("Sagarra Jo !"'dan unsurlar içerir) (Kalakan ile icra edilmiştir)
 14. "Masterpiece" (Kalakan ile icra edilmiştir)
 15. "Justify My Love" (Video Arası)
 16. "Vogue" (Super Bowl Remix)
 17. "Candy Shop" ("Erotica" ve "Ashamed of Myself"'ten unsurlar içerir)
 18. "Human Nature"
 19. "Like a Virgin" (Evgeni's Waltz'den unsurlar içerir)
 20. "Nobody Knows Me" (Video Arası)
 21. "I'm Addicted"
 22. "I'm a Sinner" ("Cyber-raga", "De Treville-n azken hitzak"'dan unsurlar içerir) (Kalakan ile icra edilmiştir)
 23. "Like a Prayer"
 24. "Celebration" (Benny Benassi remiksinden ve "Girl Gone Wild"'dan unsurlar içerir)

Kaynaklar:

26 Temmuz 2012 Tarihli Paris, L'Olympia Konseri
 1. Turning Up The Hits (Video Arası) ("Holiday", "Into the Groove", "Like a Virgin", "4 Minutes", "Ray of Light" ve "Music"'ten unsurlar içerir)
 2. "Turn Up the Radio" ("Turn Up The Radio: Leo Zero Remix"'ten unsurlar içerir)
 3. "Open Your Heart" ("Sagarra Jo !"'dan unsurlar içerir)
 4. "Masterpiece"
 5. "Justify My Love" (Video Arası)
 6. "Vogue" (Super Bowl Remix)
 7. "Candy Shop" ("Erotica" ve "Ashamed of Myself"'ten unsurlar içerir)
 8. "Human Nature"
 9. "Beautiful Killer" ("Die Another Day'den unsurlar içerir")
 10. "Je t'aime... moi non plus"
Notlar
 • Edinburgh konserinde Like a Virgin ve I'm Addicted performansları sergilenmemiştir.
 • Paris, L'Olympia konserinde ikisi yeni performanslar olmak üzere dokuz performans sergilenmiştir.

Konser tarihleri

Tarih Şehir Ülke Yer
Asya
31 Mayıs 2012 Tel Aviv İsrail Ramat Gan Stadyumu
3 Haziran 2012 Abu Dhabi Birleşik Arap Emirlikleri du Arena
4 Haziran 2012
Avrupa
7 Haziran 2012 İstanbul Türkiye Türk Telekom Arena
12 Haziran 2012 Roma İtalya Stadio Olimpico
14 Haziran 2012 Milano Stadio San Siro
16 Haziran 2012 Floransa Stadio Artemio Franchi
20 Haziran 2012 Barselona İspanya Palau Sant Jordi
21 Haziran 2012
24 Haziran 2012 Coimbra Portekiz Estádio Cidade de Coimbra
28 Haziran 2012 Berlin Almanya O2 World
30 Haziran 2012
2 Temmuz 2012 Kopenhag Danimarka Parken Stadyumu
4 Temmuz 2012 Göteborg İsveç Ullevi Stadyumu
7 Temmuz 2012 Amsterdam Hollanda Ziggo Dome
8 Temmuz 2012
10 Temmuz 2012 Köln Almanya Lanxess Arena
12 Temmuz 2012 Brüksel Belçika Kral Baudouin Stadyumu
14 Temmuz 2012 Paris Fransa Stade de France
17 Temmuz 2012 Londra İngiltere Hyde Park
19 Temmuz 2012 Birmingham National Indoor Arena
21 Temmuz 2012 Edinburgh İskoçya Murrayfield Stadium
24 Temmuz 2012 Dublin İrlanda Aviva Stadyumu
26 Temmuz 2012 Paris Fransa L'Olympia
29 Temmuz 2012 Viyana Avusturya Ernst Happel Stadyumu
1 Ağustos 2012 Varşova Polonya Ulusal Stadyum
4 Ağustos 2012 Kiev Ukrayna Olimpiyat Stadyumu
7 Ağustos 2012 Moskova Rusya Olimpiyskiy
9 Ağustos 2012 St. Petersburg SKK Peterburgsky
12 Ağustos 2012 Helsinki Finlandiya Helsinki Olimpiyat Stadyumu
15 Ağustos 2012 Oslo Norveç Telenor Arena
18 Ağustos 2012 Zürih İsviçre Letzigrund
21 Ağustos 2012 Nice Fransa Stade Charles-Ehrmann
Kuzey Amerika
28 Ağustos 2012 Philadelphia Amerika Birleşik Devletleri Wells Fargo Center
30 Ağustos 2012 Montreal Kanada Bell Center
1 Eylül 2012 Québec Plains of Abraham
4 Eylül 2012 Boston Amerika Birleşik Devletleri TD Garden
6 Eylül 2012 New York Yankee Stadium
8 Eylül 2012
10 Eylül 2012 Ottawa Kanada Scotiabank Place
12 Eylül 2012 Toronto Air Canada Centre
13 Eylül 2012
15 Eylül 2012 Atlantic City Amerika Birleşik Devletleri Boardwalk Hall
19 Eylül 2012 Şikago United Center
20 Eylül 2012
23 Eylül 2012 Washington, D.C. Verizon Center
24 Eylül 2012
29 Eylül 2012 Vancouver Kanada Rogers Arena
30 Eylül 2012
2 Ekim 2012 Seattle Amerika Birleşik Devletleri KeyArena
3 Ekim 2012
6 Ekim 2012 San Jose HP Pavilion at San Jose
7 Ekim 2012
10 Ekim 2012 Los Angeles Staples Center
11 Ekim 2012
13 Ekim 2012 Las Vegas MGM Grand Garden Arena
14 Ekim 2012
16 Ekim 2012 Phoenix US Airways Center
18 Ekim 2012 Denver Pepsi Center
20 Ekim 2012 Dallas American Airlines Center
21 Ekim 2012
24 Ekim 2012 Houston Toyota Center
25 Ekim 2012
27 Ekim 2012 New Orleans New Orleans Arena
30 Ekim 2012 Kansas City Sprint Center
1 Kasım 2012 St. Louis Scottrade Center
3 Kasım 2012 Saint Paul Xcel Energy Center
4 Kasım 2012
6 Kasım 2012 Pittsburgh Consol Energy Center
8 Kasım 2012 Detroit Joe Louis Arena
10 Kasım 2012 Cleveland Quicken Loans Arena
12 Kasım 2012 New York City Madison Square Garden
13 Kasım 2012
15 Kasım 2012 Charlotte Time Warner Cable Arena
17 Kasım 2012 Atlanta Philips Arena
19 Kasım 2012 Miami American Airlines Arena
20 Kasım 2012
24 Kasım 2012 Meksika Meksika Foro Sol
25 Kasım 2012
Güney Amerika
28 Kasım 2012 Medellín Kolombiya Estadio Atanasio Girardot
29 Kasım 2012
2 Aralık 2012 Rio de Janeiro Brezilya Parque dos Atletas
4 Aralık 2012 São Paulo Estádio do Morumbi
5 Aralık 2012
9 Aralık 2012 Porto Alegre Estádio Olímpico Monumental
13 Aralık 2012 Buenos Aires Arjantin Estadio Antonio Vespucio Liberti
15 Aralık 2012
19 Aralık 2012 Santiago Şili Estadio Nacional
22 Aralık 2012 Córdoba Arjantin Estadio Mario Alberto Kempes
İptal edilen/tarihi değişen gösteriler
29 Mayıs 2012 Tel Aviv, İsrail Ramat Gan Stadyumu 31 Mayıs 2012'ye ertelendi
11 Haziran 2012 Zagreb, Hırvatistan Maksimir Stadyumu İptal edildi
1 Aralık 2012 Rio de Janeiro, Brezilya Parque dos Atletas 2 Aralık 2012'ye ertelendi

Gişe Bilgisi

Madonna "Celebration" performansını sergiliyor.
Mekan Şehir Satılan Bilet / Satışa Sunulan Bilet Sayısı Brüt Gelir
Ramat Gan Stadyumu Tel Aviv 33,457 / 33,457 (100%) $4,339,876
du Arena Abu Dhabi 45,722 / 45,722 (100%) $8,053,500
Türk Telekom Arena İstanbul 47,789 / 47,789 (100%) $6,219,598
Stadio Olimpico Roma 36,658 / 36,658 (100%) $2,835,542
San Siro Milano 53,244 / 53,244 (100%) $5,624,570
Stadio Artemio Franchi Floransa 42,434 / 42,434 (100%) $4,252,680
Palau Sant Jordi Barselona 33,178 / 33,178 (100%) $3,893,274
Estádio Cidade de Coimbra Coimbra 33,597 / 33,597 (100%) $3,156,022
O2 World Berlin 25,481 / 25,481 (100%) $3,679,378
Parken Stadyumu Kopenhag 29,416 / 29,416 (100%) $2,980,465
Ullevi Göteborg 36,472 / 36,472 (100%) $4,510,807
Ziggo Dome Amsterdam 29,172 / 29,172 (100%) $3,777,245
Lanxess Arena Köln 14,489 / 14,489 (100%) $1,775,841
Kral Baudouin Stadyumu Brüksel 36,778 / 36,778 (100%) $3,676,447
Stade De France Paris 62,195 / 62,195 (100%) $7,195,799
Hyde Park Londra 54,140 / 54,140 (100%) $6,714,027
National Indoor Arena Birmingham 11,684 / 11,684 (100%) $1,998,196
Murrayfield Stadium Edinburgh 52,160 /52,160 (100%) $4,974,731
Aviva Stadyumu Dublin 33,953 / 33,953 (100%) $3,175,497
L'Olympia Paris 2,576 / 2,576 (100%) $346,653
Ernst Happel Stadyumu Viyana 33,250 / 33,250 (100%) $1,953,791
Ulusal Stadyum Varşova 38,699 / 38,699 (100%) $2,933,410
Olimpiyat Stadyumu Kiev 31,022 / 31,022 (100%) $4,893,317
Olimpyiskiy Moscow 19,842 / 19,842 (100%) $4,074,400
SKK Arena St. Petersburg 19,079 / 19,079 (100%) $2,683,569
Olimpiyat Stadyumu Helsinki 42,760 / 42,760 (100%) $5,589,900
Telenor Arena Oslo 18,631 / 18,631 (100%) $3,017,871
Stadion Letzigrund Zürih 37,792 / 37,792 (100%) $4,989,192
Stade Charles-Ehrmann Nice 29,670 / 29,670 (100%) $2,386,311
Wells Fargo Center Philadelphia 15,741 / 15,741 (100%) $2,651,855
Bell Centre Montreal 16,918 / 16,918 (100%) $3,457,482
Plains of Abraham Quebec City 70,569 / 70,569 (100%) $8,098,292
TD Garden Boston 13,995 / 13,995 (100%) $2,450,720
Yankee Stadium New York City 79,775 / 79,775 (100%) $12,599,540
Scotiabank Place Ottawa 14,422 / 14,422 (100%) $2,371,994
Air Canada Centre Toronto 32,557 / 32,557 (100%) $7,458,188
Boardwalk Hall Atlantic City 12,207 / 12,207 (100%) $2,891,340
United Center Şikago 28,143 / 28,143 (100%) $5,102,880
Verizon Center Washington, D.C. 27,944 / 27,944 (100%) $4,860,428
Rogers Arena Vancouver 28,500 / 28,500 (100%) $4,758,994
KeyArena Seattle 23,651 / 23,651 (100%) $3,723,405
HP Pavilion at San Jose San Jose 25,907 / 25,907 (100%) $4,791,285
Staples Center Los Angeles 29,015 / 29,015 (100%) $6,162,835
MGM Grand Garden Arena Paradise 24,991 / 24,991 (100%) $7,188,879
US Airways Center Phoenix 13,239 / 13,239 (100%) $2,389,060
Pepsi Center Denver 13,280 / 13,280 (100%) $2,135,835
American Airlines Center Dallas 14,360 / 14,360 (100%) $2,329,690
Toyota Center Houston 24,797 / 24,797 (100%) $4,390,355
New Orleans Arena New Orleans 14,498 / 14,498 (100%) $2,261,515
Sprint Center Kansas City 14,108 / 14,108 (100%) $2,366,220
Scottrade Center St. Louis 16,022 / 16,022 (100%) $2,449,110
Xcel Energy Center Saint Paul 26,084 / 26,084 (100%) $4,229,005
Consol Energy Center Pittsburgh 14,120 / 14,120 (100%) $2,358,670
Joe Louis Arena Detroit 13,716 / 13,716 (100%) $1,833,154
Quicken Loans Arena Cleveland 16,487 / 16,487 (100%) $2,546,780
Madison Square Garden New York City 24,790 / 24,790 (100%) $4,846,665
Time Warner Cable Arena Charlotte 13,817 / 13,817 (100%) $2,208,180
Philips Arena Atlanta 13,504 / 13,504 (100%) $2,379,792
American Airlines Arena Miami 27,976 / 27,976 (100%) $5,241,125
Foro Sol Meksiko 84,382 / 84,382 (100%) $11,586,745
Estadio Atanasio Girardot Medellín 90,018 / 90,018 (100%) $14,741,104
Parque dos Atletas Rio de Janeiro 34,709 / 34,709 (100%) $4,332,428
Estádio do Morumbi São Paulo 85,255 / 85,255 (100%) $8,430,677
Estádio Olímpico Monumental Porto Alegre 42,524 / 42,524 (100%) $7,578,191
River Plate Stadium Buenos Aires 89,226 / 89,226 (100%) $10,820,041
Estadio Nacional Julio Martínez Prádanos Santiago 47,625 / 47,625 (100%) $3,867,601
Estadio Mario Alberto Kempes Córdoba 48,133 / 48,133 (100%) $5,566,393
TOPLAM 2,212,505 / 2,212,505 (100%) $305,158,362

Kadro

Ana Kadro

 • Yaratıcı – Madonna
 • Yönetmen - Michel Laprise
 • Yardımcı Yönetmen - Tiffany Olson
 • Kreatif Yapımcı - Jamie King
 • Asistan Yönetmenler - Richmond Talauega ve Anthony Talauega
 • Sahne Mimarı - Mark Fisher
 • Kareograflar - Alison Faulk, Jason Young, Matt Cady, Megan Lawson, Derrell Bullock, Marvin & Marion, Swoop & Goofy, ve Ali Ramdani
 • Değnek Koçu- Leesa Csolak
 • Davul Koçu - Damon Grant
 • Cambazlık Koçu - Josh Greenwood
 • Kostüm Tasarımcıları - Arianne Phillips, Jean-Paul Gaultier ve Riccardo Tisci
 • Kostüm Müdürü - Linda Matthews
 • Yardımcı Kostüm Tasarımcıları - Laura Morgan, Terry Anderson, ve Joan Reidy
 • Kostüm Sorumlusu - Lourdes Leon
 • Menajer - Guy Oseary
 • Halkla İlişkiler - Liz Rosenberg
 • Organizasyon - Live Nation Global Touring
 • Dansçılar - Kupono Aweau, Derrell Bullock, Chaz Buzan, Emilie Capel, Andrew "Drew Dollaz" Boyce, Adrien Galo, Marvin Gofin, Jahzrel "Vibez" Henderson, Habby Jacques, Loic "Speedylegz" Mabanza, Sasha Mallory, Marion Montin, Sheik Mondesir, Stephanie Nguyen, Yaman Okur, Valeree Pohl, Ali "Lilou" Ramdani, Charles "Lil Buck" Riley, Rocco Ritchie, Emilie Schram, and Brahim Zaibat

Müzik Kadrosu

 • Madonna - Vokal , gitar
 • Kevin Antunes - Müzik yönetmeni, klavye
 • Kiley Dean - Geri vokal
 • Brian Fraiser-Moore - Davul
 • Ric'key Pageot - Klavye, piyano
 • Monte Pittman - Gitar
 • Nicki Richards - Geri vokal
 • Sean Spuehler - Ses Mühendisi
 • Jason Yang - Keman
 • Kalakan Üçlüsü - Jamixel Bereau, Thierry Biscary, ve Xan Errotabehere

Dış bağlantılar

 • Madonna Resmi Sitesi

Kaynakça

 1. ^ "Madonna – The MDNA Tour". Live Nation. http://www.livenation.co.uk/event/283890/madonna-the-mdna-tour-tickets. Erişim tarihi: 2012-05-06. 
 2. ^ Randy Lewis (28 Aralık 2012). "Madonna, Springsteen, Roger Waters were tops on tour in 2012". LA Times. http://www.latimes.com/entertainment/music/posts/la-et-ms-madonna-springsteen-roger-waters-top-grossing-tour-pollstar-20121228,0,2915726.story. Erişim tarihi: 28 Aralık 2012. 
 3. ^ "MDNA Tour To Premiere On Epix On June 22". Madonna.com. 2013-05-10. http://www.madonna.com/news/title/mdna-tour-to-premiere-on-epix-june-22/. Erişim tarihi: 2013-05-10. 
 4. ^ "Madonna: The MDNA Tour". Epix HD. http://www.epixhd.com/madonna-the-mdna-tour/. Erişim tarihi: 2013-05-10. 
 5. ^ Vena, Jocelyn (31 Ocak 2011). "Will Madonna Tour With Cast Of 'Glee'?". MTV News. MTV Networks. http://www.mtv.com/news/articles/1656956/madonna-glee.jhtml. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 6. ^ Smith, Jay (12 Ekim 2011). "Madonna Tour Draft – Real Or Fantasy?". Pollstar. http://www.pollstar.com/blogs/news/archive/2011/10/12/784692.aspx. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 7. ^ "Madonna 2012 world tour announcement ‘faked’". NME. IPC Media. 13 Ekim 2011. http://www.nme.com/news/madonna/59794. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 8. ^ Wong, Curtis M. (14 Kasım 2011). "Madonna At Smirnoff Nightlife Exchange Project: Pop Diva Picks New Dancer At Roseland Ballroom". The Huffington Post. AOL Inc.. http://www.huffingtonpost.com/2011/11/13/madonna-smirnoff-nightlife-exchange-roseland-ballroom-_n_1091682.html. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 9. ^ "Madonna Selects Winner of Smirnoff Nightlife Exchange Project Global Dance Search". Marketwire. 13 Kasım 2011. http://finance.yahoo.com/news/Madonna-Selects-Winner-iw-3573269649.html. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 10. ^ Barnea, Or (10 Ekim 2011). "Madonna to perform in Israel in 2012?". Ynet. http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4132927,00.html. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 11. ^ "Madonna to play Olympics gig in Hyde Park". Evening Standard. 31 Ekim 2011. http://www.thisislondon.co.uk/showbiz/article-24004025-madonna-to-play-olympics-gig-in-hyde-park.do. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 12. ^ "Madonna Haziran 2012'de İstanbul'da!". Radikal. Doğan Yayın Holding. 26 kasım 2011. http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1070682&CategoryID=82. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 13. ^ "Twitter / @guyoseary". Twitter. 18 Şubat 2011. http://twitter.com/#!/guyoseary/status/38826370201169920. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 14. ^ Waddell, Ray (7 Şubat 2012). "Madonna Sets 2012 World Tour Dates". Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/#/news/madonna-sets-2012-world-tour-dates-1006110152.story. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 15. ^ Mitchell, John (13 Mart 2012). "Madonna Plays Social-Media Game Just Right To Promote MDNA". MTV News. MTV Networks. http://www.mtv.com/news/articles/1680988/madonna-mdna-twitter.jhtml. Erişim tarihi: 30 Mart 2012. 
 16. ^ "Twitter / @MadonnaMDNADay: @rossgstarfarley". Twitter. 26 Mart 2012. https://twitter.com/#!/MadonnaMDNAday/status/184462556960788481. Erişim tarihi: 26 Mart 2012. 
 17. ^ a b Smith, Ethan (10 Mayıs 2012). "Madonna’s U.S. Tour Dates ‘Inches From Sellout’". The Wall Street Journal. Dow Jones & Company. http://blogs.wsj.com/speakeasy/2012/05/10/madonnas-u-s-tour-dates-inches-from-sellout/. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2012. 
 18. ^ "Madonna: 'My fans should work all year to come and see me play live'". NME. IPC Media. 2 Şubat 2012. http://www.nme.com/news/madonna/61799. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 19. ^ "For my fans in Australia...". Youtube. http://www.youtube.com/watch?v=qBGMtOg0ZOg&feature=g-all-u. Erişim tarihi: 8/26/12. 
 20. ^ Gamboa, Glenn (2 Mayıs 2012). "Madonna starts rehearsals at Nassau Coliseum". Newsday. Cablevision. http://www.newsday.com/entertainment/celebrities/madonna-starts-rehearsals-at-nassau-coliseum-1.3695614. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2012. 
 21. ^ Couch, Aaron (24 Mart 2012). "Madonna Reveals 'MDNA' Tour Details". Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/news/madonna-reveals-mdna-tour-details-in-facebook-1006567552.story#/news/madonna-reveals-mdna-tour-details-in-facebook-1006567552.story. Erişim tarihi: 30 Mart 2012. 
 22. ^ Nika, Colleen (19 Nisan 2012). "Tour Fashion Previews: Madonna in Bloody Couture, Lady Gaga Will Sparkle in Armani". Rolling Stone. Wenner Media. http://www.rollingstone.com/music/blogs/thread-count/tour-fashion-previews-madonna-in-bloody-couture-lady-gaga-will-sparkle-in-armani-20120419. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2012. 
 23. ^ "Madonna world tour tickets 'sold out in several locations'". Digital Spy. 2012-02-28. http://www.digitalspy.co.uk/music/news/a368210/madonna-world-tour-tickets-sold-out-in-several-locations.html. Erişim tarihi: 2012-05-17. 
 24. ^ "Madonna concert in Abu Dhabi sells out in record time". Al Arabiya News (Middle East Broadcasting Center). 27 Şubat 2012. http://english.alarabiya.net/articles/2012/02/27/197338.html. Erişim tarihi: 28 Şubat 2012. 
 25. ^ "Second Madonna concert in Abu Dhabi on June 4". Trade Arabia. 28 Şubat 2012. http://www.tradearabia.com/news/MEDIA_213317.html. Erişim tarihi: 2012-02-28. 
 26. ^ "50,000 Madonna tickets sell out in four days". Hürriyet Daily News (Doğan Holding). 27 Şubat 2012. http://www.hurriyetdailynews.com/50000-madonna-tickets-sell-out-in-four-days-.aspx?pageID=238&nID=14777&NewsCatID=383. Erişim tarihi: 13 Nisan 2012. 
 27. ^ Khaleaf, Hala (14 Şubat 2012). "Madonna tickets for Abu Dhabi concert expected to sell out fast". Mubadala Development Company. http://www.thenational.ae/arts-culture/music/madonna-tickets-for-abu-dhabi-concert-expected-to-sell-out-fast. Erişim tarihi: 16 Nisan 2012. 
 28. ^ "Madonna tickets disappear quickly, indicate nationwide draw to Kansas City". Kansas City Business Journal. 2012-03-06. http://www.bizjournals.com/kansascity/news/2012/03/06/madonna-tickets-disappear-quickly.html. Erişim tarihi: 2012-05-17. 
 29. ^ "Madonna tickets sell out in minutes; second Houston date announced". KHOU. Belo. 2012-02-27. http://www.khou.com/entertainment/Madonna-tickets-sell-out-in-minutes-second-Houston-date-announced-140634783.html. Erişim tarihi: 2012-05-17. 
 30. ^ Deschamps, Richard (18 Şubat 2012). "Madonna tickets sell out in 20 minutes". CJAD. Astral Media. http://www.cjad.com/CJADLocalNews/entry.aspx?BlogEntryID=10350321. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 31. ^ "Madonna sells out Ottawa show ... in a flash". Ottawa Sun (Quebecor). 2012-02-13. http://www.ottawasun.com/2012/02/13/madonna-sells-out-ottawa-show--in-a-flash. Erişim tarihi: 2012-05-17. 
 32. ^ "Peperduur concert Madonna in Amsterdam uitverkocht in halfuur " (Felemenkçe). Het Nieuwsblad. 12 Şubat 2012. http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=GU73M2VH3. Erişim tarihi: 16 Nisan 2012. 
 33. ^ "Booming Madonna sales prove Medellin's progress: Mayor" (İspanyolca). Colombia Reports. 2012-04-24. http://colombiareports.com/events-nightlife/medellin/23647-booming-madonna-sales-prove-medellins-progress-lmayor.html. Erişim tarihi: 2012-05-17. 
 34. ^ "Shows de Madonna no Brasil têm mais de 100 mil ingressos vendidos" (Portekizce). 2012-05-14. http://g1.globo.com/pop-arte/noticia/2012/05/shows-de-madonna-no-brasil-tem-mais-de-100-mil-ingressos-vendidos.html. Erişim tarihi: 2012-05-17. 
 35. ^ "Madonna's 2012 Tour 'On Track' To Be Among 'Top 10 of All Time': Live Nation's Arthur Fogel". Billboard.biz. 19 Nisan 2012. http://www.billboard.biz/bbbiz/industry/touring/madonna-s-2012-tour-on-track-to-be-among-1006819752.story. Erişim tarihi: 21 Nisan 2012. 
 36. ^ "Conan O’Brien Headed to Israel for Madonna’s MDNA Kickoff". 25 Mayıs 2012. http://www.algemeiner.com/2012/05/25/conan-obrien-heading-to-israel-for-madonnas-mdna-kickoff/. 
 37. ^ "דיווח: קונאן אובריאן יגיע לישראל לסיקור ההופעה של מדונה " (İbranice). 24 Mayıs 2012. http://celebs.walla.co.il/?w=//2536257. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2012. 
 38. ^ "Billy Eichner Goes To Israel For 'Conan,' Yells About Iran Nuclear Crisis And Madonna Concert (VIDEO)". The Huffington Post (AOL Inc). 29 Haziran 2012. http://www.huffingtonpost.com/2012/06/29/billy-eichner-conan-israel-iran-madonna-concert-video_n_1637519.html. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2012. 
 39. ^ "Madonna Special Club Show At Paris' Olympia To Be Streamed Live Via The Lovelive Youtube Channel This Thursday, July 26th". Madonna.com. 25 Temmuz 2012. http://www.madonna.com/news/title/madonna-special-club-show-at-paris-olympia-to-be-streamed-live-via-the-lovelive-youtube-channel-this-thursday-july-26th. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2012. 
 40. ^ a b c "2012 World Tour European Support Acts Announced". Madonna Official Website. 28 Mart 2012. http://madonna.com/news/title/2012-world-tour-european-support-acts-announced. Erişim tarihi: 30 Mart 2012. 
 41. ^ Ingham, David (23 Temmuz 2012). "Material girl plays Poland". Valkea Media. http://www.wbj.pl/?command=article&id=59878. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2012. 
 42. ^ "Madonna-The MDNA Tour-Plains of Abraham". MadonnaQuebec. 8 Ağustos 2012. http://madonnaquebec.com/madonna-world-tour-plains-abraham-press-release-8-august-2012.html. 
 43. ^ Carlos Neto (6 Temmuz 2012). "Alesso acompanhará Madonna na "MDNA Tour"" (Portuguese). Terra.com.br. http://nacaodamusica.terra.com.br/br/posts/alesso-acompanhara-madonna-na-mdna-tour/. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2012. 
 44. ^ "Nero to Support Madonna on Her North American "MDNA Tour" This Fall". 5 Haziran 2012. http://www.marketwatch.com/story/nero-to-support-madonna-on-her-north-american-mdna-tour-this-fall-2012-06-05. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2012. 
 45. ^ Crane, Kelly (3 Haziran 2012). "Benassi to support Madonna in Abu Dhabi". Gulf News. Al Nisr Publishing. http://gulfnews.com/arts-entertainment/celebrity/benassi-to-support-madonna-in-abu-dhabi-1.1031061. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2012. 
 46. ^ Westbrook, Caroline (30 Mart 2012). "LMFAO 'honour' Madonna after nabbing support slot on tour". Metro. Associated Newspapers. http://www.metro.co.uk/music/894792-lmfao-honour-madonna-after-nabbing-support-slot-on-tour. Erişim tarihi: 30 Mart 2012. 
 47. ^ Nykänen , Joni (25 Haziran 2012). "Missa inte: Rösta på Rockbjörnen!". Aftonbladet. http://www.freezepage.com/1343083075KRNZBGXVKK. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2012. 
 48. ^ "Madonna Kicks off MDNA Tour in Tel Aviv". ABC News. 31 Mayıs 2012. http://abcnews.go.com/blogs/entertainment/2012/06/madonna-kicks-off-mdna-tour-in-tel-aviv/. Erişim tarihi: 1 June 2012. 
 49. ^ Halperin, Shirley (1 Haziran 2012). "Madonna in Tel Aviv: Concert Review". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. http://www.hollywoodreporter.com/review/madonna-tel-aviv-concert-review-332149. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2012. 
 50. ^ Newman, Jason (31 Mayıs 2012). "Madonna Disses Lady Gaga, Preaches Peace in MDNA Tour Kickoff". Fuse TV. Madison Square Garden, Inc.. http://www.fuse.tv/2012/06/madonna-disses-lady-gaga-preaches-peace-in-tour-opener. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2012. 
 51. ^ "Konzertauftakt in Tel Aviv". News.at. News Networld Internetservice. 1 Haziran 2012. http://www.news.at/articles/1222/45/329563/madonna-konzertauftakt-tel-aviv. Erişim tarihi: 31 May 2012. 
 52. ^ a b
 53. ^ Shepherd, Fiona (22 Temmuz 2012). "Gig review: Madonna, Murrayfield Stadium, Edinburgh". Johnston Press. http://www.scotsman.com/lifestyle/music/news-and-features/gig-review-madonna-murrayfield-stadium-edinburgh-1-2426150. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2012. 
 54. ^ a b c "Madonna World Tour 2012". PR Newswire. 7 Şubat 2012. http://www.prnewswire.com/news-releases/madonna-world-tour-2012-138834169.html. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 55. ^ a b c "2012 World Tour". Madonna Official Website. Mart 2012. http://www.madonna.com/tour/. Erişim tarihi: 7 March 2012. 
 56. ^ a b c "Madonna to put on second show in Israel dedicated to Middle East peace". Haaretz. 21 Mart 2012. http://www.haaretz.com/culture/madonna-to-put-on-second-show-in-israel-dedicated-to-middle-east-peace-1.420039. Erişim tarihi: 21 Mart 2012. 
 57. ^ a b Madison, T. James (14 Şubat 2012). "Madonna tour adds additional shows in four more cities". SoundSpike. SoundSpike Media, LLC. http://www.soundspike.com/story/3826/madonna-tour-adds-additional-shows-in-four-more-cities/. Erişim tarihi: 19 Şubat 2012. 
 58. ^ "Arriva il Madonna Tour 2012 il 12 giugno allo stadio Olimpico". la Repubblica. Gruppo Editoriale L'Espresso. 19 Mart 2012. http://roma.repubblica.it/cronaca/2012/03/19/news/arriva_il_madonna_tour_il_12_giugno_all_olimpico-31850173/. Erişim tarihi: 21 Mart 2012. 
 59. ^ "Madonna confirma concierto en la Ciudad de México". 16 Nisan 2012. http://musica.terra.com.mx/confirma-madonna-presentacion-en-la-ciudad-de-mexico,5c972a66a0bb6310VgnVCM20000099cceb0aRCRD.html. Erişim tarihi: 16 Nisan 2012. 
 60. ^ Güney Amerika konserleri için kaynakça:
  • Crellin, Olivia (16 Nisan 2012). "Madonna to rock Chile in December as part of world tour". http://www.santiagotimes.cl/culture/music/23693-madonna-to-rock-chile-in-december-as-part-of-world-tour. Erişim tarihi: 16 Nisan 2012. 
  • Kinosain, Sarah (16 Nisan 2012). "Madonna adds Medellin to world tour". Colombia Reports. http://colombiareports.com/events-nightlife/medellin/23443-madonna-adds-medellin-to-world-tour-.html. Erişim tarihi: 16 Nisan 2012. 
  • "Madonna fará shows no Rio, em SP e Porto Alegre em dezembro". 16 Nisan 2012. http://musica.terra.com.br/noticias/0,,OI5721736-EI1267,00-Madonna+fara+shows+no+Rio+em+SP+e+Porto+Alegre+em+dezembro.html. Erişim tarihi: 16 Nisan 2012. 
  • "Madonna marca fechas para MDNA Tour". El Universal. 4 Mayıs 2012. http://www.eluniversal.com.mx/notas/845303.html. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2012. 
  • "Madonna en Argentina 2012: 1 River y 1 Kempes". La Voz del Interior. Grupo Clarín. 3 Mayıs 2012. http://vos.lavoz.com.ar/pop/rock/madonna-argentina-2012-1-river-1-kempes. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2012. 
 61. ^ =136&cHash=82b4179ae4 "Madonna neće doći u Zagreb"]. Hrvatska radiotelevizija. 9 Mart 2012. http://www.hrt.hr/index.php?id=137&tx_ttnews=156378&tx_ttnews=136&cHash=82b4179ae4. Erişim tarihi: 21 Mart 2012. 
 62. ^ a b c d e f g h i j k "Billboard Boxscore". Billboard (New York City, New York: Prometheus Global Media) 124 (26). 21 Temmuz 2012. ISSN 0006-2510. http://www.billboard.biz/bbbiz/charts/currentboxscore.jsp. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2012. 
 63. ^ a b c "Billboard Boxscore". Billboard (New York City, New York: Prometheus Global Media) 124 (27). 28 Temmuz 2012. ISSN 0006-2510. http://www.billboard.biz/bbbiz/charts/currentboxscore.jsp. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2012. 
 64. ^ a b c d "Billboard Boxscore - 26 Temmuz, 2012". Billboard. http://www.webcitation.org/69Rh1GqSZ. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2012. 
 65. ^ a b c d e f g h i j k "Billboard Boxscore - 1 Eylül, 2012". Billboard. http://www.billboard.biz/bbbiz/charts/currentboxscore.jsp. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2012. 
 66. ^ a b c d e f g h i j k Billboard Boxscore. Prometheus Global Media. 13 Ekim 2012. ISSN 0006-2510. http://www.billboard.biz/bbbiz/charts/currentboxscore.jsp. Erişim tarihi: 7 Ekim 2012. 
 67. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r Billboard Boxscore. Prometheus Global Media. 24 Temmuz 2013. ISSN 0006-2510. 25 Kasım 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6CS4Sdr1s. Erişim tarihi: 25 Kasım 2012. 
 68. ^ a b c d e f Billboard Boxscore. Prometheus Global Media. 24 Temmuz 2013. ISSN 0006-2510. 7 Ocak 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.freezepage.com/1357566049IANLXYVBOK. Erişim tarihi: 7 Ocak 2013. 
 69. ^ a b c Billboard Boxscore. Prometheus Global Media. 24 Temmuz 2013. ISSN 0006-2510. 26 Ocak 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6DxZ4kLPU. Erişim tarihi: 26 Ocak 2013. 
 70. ^ Şablon:Cite music release notes
 71. ^ "Personnel: Madonna's MDNA Tour". 7 Şubat 2012. http://axestaticprocess.com/tours-gear/mdna-world-tour/. Erişim tarihi: 18 Haziran 2012. 


The MDNA Tour Hakkında Bilgi


The MDNA Tour
The MDNA Tour

The MDNA Tour Hakkında Video


The MDNA Tour konusunu görüntülemektesiniz.
The MDNA Tour nedir, The MDNA Tour kimdir, The MDNA Tour açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru