Wed . 20 Feb 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

The Blue Boy

the blue boy painting, the blue boy
The Blue Boy (1770 dolaylarında), Thomas Gainsborough'a ait bir yağlıboya resmidir. Belki de Gainsborough en ünlü eseri olan The Blue Boy, varlıklı bir donanım tüccarın oğlu Jonathan Buttall'ın portresidir ancak bu hiçbir zaman kanıtlanmamıştır. Bu bir portre olmanın yanı sıra tarihsel bir kostüm çalışmasıdır: yaşadığı 17. yüzyıldaki gencin giyimi, Gainsborough'un Anthony Van Dyck'e bağlılığı olarak da kabul edilir ve özellikle Van Dyck'in portresi küçük bir çocuk olarak II. Charles'a oldukça benzemektedir.

Gainsborough, resmin The Blue Boy olarak sonlanmasından önce tuval üzerine halihazırda bir şeyler boyamıştı. Resim kendisini bir portre için oldukça büyük bir tuval üzerine yapılmıştır: 177,8 cm × 112,1 cm ölçülerindedir. Portre şu an Huntington Kütüphanesi, San Marino, Kaliforniya'da korunmaktadır.

Eser, 1796 yılında iflas edene kadar Jonathan Buttall'ın mülkiyeti altındaydı. İlkin politikacı John Nesbitt tarafından satın alındı ve sonra 1802 yılında portre ressamı John Hoppner yapıtı aldı. 1809 civarlarında Earl Grosvenor'ın koleksiyonuna dahil oldu ve 1921 yılında Westminster'in ikinci Dükü tarafından Joseph Duveen'e satılana kadar Earl Grosvenor'ın oğullarında kaldı.

1919 yılında resim, Alman film yapımcısı Friedrich Wilhelm Murnau'ya Knabe in Blau (Mavili Çocuk) adlı ilk filmine esin kaynağı olmuştur.

Kaynakça

  1. ^ "Jonathan Buttal: The Blue Boy (c 1770)". The Huntington Library. http://huntington.org/thehuntington_full.aspx?id=982. Erişim tarihi: 7 Aralık 2009. 
  2. ^ "Duveens offer a Reynolds to Louvre," New York Times, 19 Ekim 1921
  3. ^ Bock, Hans-Michael (2009). Hans-Michael Bock, Tim Bergfelder. ed. The concise Cinegraph: encyclopaedia of German cinema. Berghahn Books. ss. 334. ISBN 978-1-57181-655-9. 

Dış bağlantılar

  • Wikimedia Commons'ta The Blue Boy ile ilgili çoklu ortam.

the blue boy, the blue boy book, the blue boy by thomas gainsborough, the blue boy gainsborough, the blue boy gettysburg, the blue boy ghost, the blue boy movie, the blue boy painter, the blue boy painting, the blue boy sandman


The Blue Boy Hakkında Bilgi

The Blue Boy


  • user icon

    The Blue Boy beatiful post thanks!

    29.10.2014


The Blue Boy
The Blue Boy
The Blue Boy konusunu görüntülemektesiniz.
The Blue Boy nedir, The Blue Boy kimdir, The Blue Boy açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

NGC 64

NGC 64

DoğrulukGörüldü Atla: kullan, ara Koordinat: 00s 17d 30,30sn...
Hüseyin Faruk Karadoğan

Hüseyin Faruk Karadoğan

Hüseyin Faruk Karadoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden 1966 yılında İnşaat Fakültesinden mezun o...
Yağmur kuşları

Yağmur kuşları

Yağmur kuşları (Latince: Charadriiformes), kuşlar sınıfına ait bir takımdır. Çok değişik yaşam alanl...
Kubrat

Kubrat

Kubrat ya da Kurt (Bulgarca: Кубрат) (d. 584 - ö. 638), 632-638 yılları arasında hüküm süren Büyük B...