TGRT


TGRT (Türkiye Gazetesi Radyo Televizyonu), İhlas Holding bünyesindeki Huzur Radyo Tv A.Ş. şirketine ait, Türkiye'de 1993 - 2007 yılları arasında yayın yapmış ve ülkenin en önemli televizyon kanallarından biri olmuş kuruluş. Eski sahibi Enver Ören tarafından Amerikan News Corporation şirketine satılan TGRT, 24 Şubat 2007 tarihinde adını FOX olarak değiştirmiş ve o tarihten beri bu adla yayına sona ermiştir.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 TGRT Haber
  • 2.1 Ana Haber sunucuları
 • 3 Programları
 • 4 Kaynaklar

Tarihçe

Türkiye’de özel televizyonculuğun resmî olarak başladığı 22 Nisan 1993 tarihinde yayın hayatına başlamış ve ilk kurulduğu yıllarda muhafazakâr bir yayın politikası sürdürmüş olan TGRT, Star TV, Teleon TV, Show TV, Kanal 6 ve HBB'den sonra Türkiye’nin altıncı özel televizyon kanalıdır.

Tarafsız ve kapsamlı bir haber kaynağı olduğu kadar eğlence programcılığında da en prestijli kanallar arasındadır. TGRT, temel ilke olarak "sorumlu ve seviyeli yayıncılık” anlayışını benimsemişti. Yayın politikalarını evrensel televizyonculuk boyutlarında tasarlamış ve Türkiye sınırlarının ötesini de hedeflemiştir. Güven ve saygınlığı ön plànda tutan bir yayıncılık sergilemiştir. Her yaştan izleyicinin ortak ihtiyaçlarını gözetmiş ve ailenin tümünün ortak eğlence ve haber kaynağı olmayı hedeflemişti. İstikrarlı ve prestijli yayıncılığıyla toplumun her kesiminden izleyicinin takdirini kazanmıştır. Türkiye’nin sevilen sanatçılarının renklendirdiği eğlence programları başta olmak üzere birbirinden özenli programlarıyla beğeni toplayan TGRT, kadın izleyicilerinden de büyük ilgi görmüştür. Değişen Dünya koşullarına ve izleyici beklentilerine cevap verebilmek, güncel gelişmeleri yakından takip eden bir vizyonla daha geniş kitlelere ulaşabilmek ve izlenme oranlarını daha yükseklere taşımak, TGRT’nin öncelikli hedeflerindendir.

Reha Yeprem, Meral Konrat, Yunus Bülbül, Yalçın Dümer gibi oyuncularla anlaşmalı olup pek çok dizi ve film çekmiş, TV programları hazırlamıştır. Ayrıca 1990'lı yılların ikinci yarısına kadar pek çok dînî ve tarihî içerikli yapımlar gerçekleştirmiştir.

TGRT, 27 Eylül 1998 tarihinde kurumsal kimliğini, imajını ve logosunu günün değişen ve gelişen koşullarına uygun bir şekilde yenilemiş ve logosunu sağ alt koşeye almıştır. 1999 yılında, Avrupa PROMAX’da Uluslararası TV Yayıncıları Birliği tarafından düzenlenmiş “case study” panelinde, marka ve yeniden konumlandırma kategorisinde, Alman RTL ve Sat 1’in de aralarında bulunduğu dört büyük Avrupa kanalıyla birlikte ödüllendirilmiş, Türkiye’de de yılın kanalı seçilmiştir. TGRT ülkemizde yayıncılığını bu denli büyük ölçekte bir izleyici ve Pazar araştırmasına dayandırmış tek özel kanaldır.

İhlas Finans'ın 2001 ekonomik krizi sonucu çökmesiyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, holdingin medya kuruluşlarına el koymuş, ancak daha sonra 17 Aralık 2004 tarihinde İhlas Holding kanalın %56,5'ini geri almıştır.

Rupert Keith Murdoch'un sahibi olduğu ABD'li medya grubu News Corporation'ın TGRT'nin diğer hissedarlarıyla da anlaşarak kanalın tümünü satın almıştır. Bu satış işlemi, İhlas Yayın Holding A.Ş'nin bağlı ortaklığı olan TGRT Haber TV A.Ş ve bu şirketin bünyesinde bulunan TGRT Haber ve TGRT FM radyosunu kapsamamıştır. News Corporation, bu işlemi Ahmet Ertegün ile birlikte gerçekleştirdi. Ahmet Ertegün'ün Atlantic Records şirketiyle anılan şirket Şubat 2007'den beri içerisinde FOX adıyla kiralanan eskiden Et ve Balık Kurumu'na ait olan binadan yayın yapmaktadır. TGRT bu satışın sonucunda, 24 Şubat 2007 tarihinde adını FOX Türkiye olarak değiştirerek yayın hayatına son vermiştir.

TGRT Haber

Ana madde: TGRT Haber

Ana Haber sunucuları

TGRT Ana Haber'i sırasıyla;

 • Ahmet Hakan (1993-1994)
 • İnci Ertuğrul (1994-1996)
 • İnci Ertuğrul ve Jülide Ateş (1996-1998)
 • Jülide Ateş (1998-2005)
 • Bilgehan Demir (2005-2007)
 • İkbal Gürpınar

Programları

Ana madde: TGRT tarafından yayınlanan programların listesi

Kaynaklar

 1. ^ Hürriyet Gazetesi İnternet sitesi ilgili haber sayfası, 01.11.2009


TGRT Hakkında Bilgi


TGRT
TGRT

TGRT Hakkında Video


TGRT konusunu görüntülemektesiniz.
TGRT nedir, TGRT kimdir, TGRT açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru