Sat . 19 Feb 2019

Teluguca

telugu calendar 2018, telugucalendar.org
Telugu dili veya Teluguca (Telugu: తెలుగు, IPA: ), Dravid dil ailesine bağlı, Hindistan'ın Andhra Pradesh bölgesinde ve Yanam yöresinde ana dil olarak kullanılan, Andhra Pradesh eyaletinin resmî dilidir. Ayrıca yer yer Chattisgarh, Karnataka, Maharashtra, Orissa ve Tamil Nadu eyaletlerinde de konuşulmaktadır. Dil, ana dil olarak kullanan insan sayısı bakımından (2001 yılında 71 milyon) Hindistan'da en fazla konuşulan ikinci dil, Dünya'da da en fazla konuşulan 13. dildir. Dilin kendine ait bir alfabesi bulunmakla birlikte Hindistan'daki dört klâsik dilden biridir. Telugu alfabesi Brahmi alfabesinin bir formu olarak doğmuştur.

Telugu dili Sanskrit ve Prakrit dillerinden oldukça etkilenmiş olup edebi özellik taşıyan tek Ortagüney Dravid dili olmuştur. Haydarabad bölgesinde Urducadan da etkilenmiştir. Telugu edebiyatının tarihi 11. yüzyıla kadar gitmekte, doğruluğu kantılanan yazıtlarla birlikte bu tarih 200 yılına kadar gerilemektedir.

Kaynaklar

 1. ^ "Statistical Summaries/ Summary by language size". http://www.ethnologue.com/ethno_docs/distribution.asp?by=size. 
 2. ^ "Dravid Dil Ailesi". National Virtual Translation Center. http://www.nvtc.gov/lotw/months/april/DravidianLanguageFamily.htm. Erişim tarihi: 13 Kasım 2007. 
 3. ^ "Declaration of Telugu and Kannada as classical languages". Press Information Bureau. Ministry of Tourism and Culture, Government of India. http://pib.nic.in/release/release.asp?relid=44340. 
 4. ^ Velcheru Narayana Rao; David Shulman. Classical Telugu Poetry (2 bas.). The Regents of the University of California 
 5. ^ "Language of the Inscriptions – Sanskrit and Dravidiian – Archaeological Survey of India". Asi.nic.in. http://asi.nic.in/asi_epigraphical_sans_language.asp. 
 6. ^ A Short Outline of Telugu Phonetics. 
 7. ^ Gopavaram, Padmapriya; Subrahmanyam, Korada (2011). A Comparative Study Of Andhrasabdachintamani And Balavyakaranam. Hyderabad: University of Hyderabad.. 

telugu calendar, telugu calendar 2017 july, telugu calendar 2018, telugu calendar 2018 august, telugu calendar 2018 october, telugu calendar july 2018, telugu calendar september 2017, telugucalendar.org, telugucalender 2019, telugucalender2016


Teluguca Hakkında Bilgi

Teluguca


 • user icon

  Teluguca beatiful post thanks!

  29.10.2014


Teluguca
Teluguca
Teluguca konusunu görüntülemektesiniz.
Teluguca nedir, Teluguca kimdir, Teluguca açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray Erkek Voleybol Takımı, (Şimdiki adı: Galatasaray FXTCR Erkek Voleybol Takımı) Galatasara...
Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu veya Hicaz Grubu, Osmanlı İmparatorluğu tarafından I. Dünya Savaşı sırasında kurulmu...
Göllü, Artuklu

Göllü, Artuklu

Göllü, Mardin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüz Mardin' in güneyinde 8 kilometre uzak...
Macera Kadını

Macera Kadını

Macera Kadını, Bülent Oran'ın senaryosunu yazdığı, Arşavir Alyanak'ın yönettiği 1964 yapımı Türk fil...