Tellidede muharebeleriYunan kuvvetleri Aydın etrafında bulunan Türk kuvvetlerini uzaklaştırmak amacıyla, Tellidede sırtlarında bulunan Türk müfrezeye bir baskın tarzında taarruz düzenledi.

Bu taarruz ile 'Tellidede muharebeleri' başladı. Taarruzu başlatan Yunan taburu, Tellidede Sırtları'ndan açılarak Ovaemir-Yeniköy-Kadıköy hattında bulunan Türk kuvvetlerine saldırdı. Özellikle sağ kanatta Karadurmuş Müfrezesinin savunduğu bölge ağır makineli tüfek ateşi altında kalmıştır. Sol kanatta Çakırbeyli, Beydere gönülleleri ile Selami Bey'in Koçarlı Müfrezesi, merkez'de de Çineli Tahir Müfrezesi bulunuyordu. Toplam 200 kişiden oluşan bu kuvvetler, ağır makineli tüfeklerle destekli 800 kişilik Yunan kuvveti karşısında, mermileri bitmiş ve arazinin savunmaya elverişsiz olduğundan fazla dayanamamış. Türk kuvvetleri Menderes Nehri'ne doğru güneye çekildiler.

Muharebe sonunda Yunan tarafı 30'dan fazla ölü ve yaralı vermiş. Türk kuvvetleri ise geri çekilme sırasında 6 ölü ve birkaç yaralı vermek zorunda kalmışlardır.

Kaynaklar

  • BATI ANADOLU’DA KUVAYI MİLLİYENİN OLUŞUMU (1919–1920), Oğuz Gülcan, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü, 2007, sayfa 259-260 (Ankara University Open Archive System).

Dipnotlar

  1. ^ a b c d a.g.e. Oğuz Gülcan, 2007, sayfa 260.
Tellidede muharebeleri Hakkında Bilgi


Tellidede muharebeleri
Tellidede muharebeleri

Tellidede muharebeleri Hakkında Video


Tellidede muharebeleri konusunu görüntülemektesiniz.
Tellidede muharebeleri nedir, Tellidede muharebeleri kimdir, Tellidede muharebeleri açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video