Tekteker


Tekteker, bir tane tekeri olan ve kas gücü ile giden pedallı bir araçtır. Çoğunlukla spor veya gösteri amaçlı kullanılır.

Tanım

Adından da anlaşılacağı gibi, tekteker bir tane tekerleği olan ve kas gücü ile giden pedallı bir araçtır.Unisiklet[1] de denir.

Kadro, tekerlek ve sele ana parçalarından oluşur. Kadrosu bisiklet maşasını andırır, fakat bazı bisiklet maşaları gibi uçlara doğru eğimli degil, düzdür. Tekerleği normal bir bisiklet tekerleği gibidir fakat göbek bir milin etrafinda degil, mil ile birlikte doner.

Pedal kolları göbeğe sabitlenmiştir. Bu nedenle, tektekerin tekerleği bisikletinki gibi pedallardan bağımsız olarak dönmez.

Tekerlek ile birlikte pedallar da döner. Yani, yokuş aşağı da olsa sürücü pedal çevirmek zorundadır. Kadronun uçları, göbeğin iki tarafındaki rulmanlar üzerinde durur. Tekerlek, rullmanlar sayesinde döner.Sele, yüksekliği ayarlanabilir şekilde bir adaptör ile kadroya bağlıdır.

Teker buyukluklerine gore farkli amaclarla kullanilan unisikletler vardir.Teker secimi kisinin bacak boyuna ve kullanim amacina gore degisebilir.12 16 18 20 24 29 36 inch caplarinda tekerler vardir. Uzun yol surumu icin buyuk tekerler daha hizli gittikleri icin tercih edilir.Gosteri amacli ise daha kucuk tekerler manevra alanlari kolay oldugu icin tercih sebebidir.Dag unisikletine Muni denmektedir,ingilizcedeki mountain 'in M harfi ve unisikletin uni harflerinin birlesmesiyle olusur ve Muni icin ozel yapim unisikletler bulunmaktadir.

Unisiklet ile basket oynamak, unisiklet hokeyi,ip atlamak ,unisiklet yarislari ve unisiklet uzerinde jonglorluk gibi cok cesitli gosteriler yapilmaktadir.

Sürüş

Tekteker, bisiklet gibi pedallar çevrilerek sürülür.Bisikletten farklı olarak sürücü sadece yanlara doğru değil, öne ve arkaya doğru düşmemek için de dengeyi sağlamak zorundadır. Bunu, vücudunun üst kısmını öne ve arkaya hareket ettirerek, yani ağırlık merkezini değiştirerek yapar.

Kaynakça

  1. ^ http://www.unisiklet.com
  • İngilizce Türk Arama Motoru Tekteker maddesi


Tekteker Hakkında Bilgi

Tekteker

Tekteker
Tekteker

Tekteker Hakkında Video


Tekteker konusunu görüntülemektesiniz.
Tekteker nedir, Tekteker kimdir, Tekteker açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru