Tekeler, Karpuzlu


Tekeler, Aydın ilinin Karpuzlu ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
  • 6.1 Okul
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Kaynakça
 • 10 Dış bağlantılar

Tarihçe

Tekeler köyünün tarihi tahminen 5. ve 6. yüzyıl öncesine dayanmaktadır. Esas olarak Tekeli aşiretinin Antalya civarında göçebe olarak yaşamakta iken sürülerini otlatmak için Denizli ve Muğla illerinden dağ yolu ile Menteşe yöresi (Milas–Muğla) ile Beşparmak dağlarının eteklerine yayılması sonucu Amazon denilen Koçarlı ilçesinin Mersinbeleni bölgesinden geçerek şimdiki Tekeler Köyü’nün güney-batı bölgesinde bulunan Yatıkçı adı verilen yerde konaklayarak burada bir topluluk meydana getirmişlerdir.

Çobanlıkla yaşamını sürdüren bu insanlar bir kısım keçilerini kaybetmişler. Şimdiki Tekeler köyünün meydanında bulunan Keklik kayasında kayıp keçilerini bulmuşlar. (Şimdi bu kayanın olduğu yere Cumhuriyet meydanı veya daha önce alışıldığı gibi Cuma içi adı verilir.) Bu olay defalarca tekrarlanmış, bu arada Yatıkçı'da konaklarken salgın bir hastalığa (kolera) yakalanmışlar.

Bu hastalıktan birçok kişi ölmüş. Sağ kalanların bazıları etrafta bulunan Cumalar ve Koğucular bölgesinde yerleşmişler. Bir kısmı da keçilerin daima kaçtıkları keklik kayası civarına gelip yerleşmiş ve kendilerine yurt edinmişler.Zamanla çoğalarak köy halini almış. Köyün ismini koymada keçilerin rolü varsa da esas kendi boylarının etkisi altında kalarak Tekeli Köyü olarak isim koymuşlardır.

Zamanla bu köyün ismi Tekeler olarak kalmıştır.

Kültür

Köyde dini bayramlarda ramazan ve kurbanda arap bayramı denilen piyes sergilenmektedir askere gidicek olan gençler yaparlar.

Coğrafya

Aydın iline 69 km, Karpuzlu ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 2088
2000 1876
1990 1771

Ekonomi

Köylü kendi yiyeceklerini sebzeleri çoğunlukla kendileri yaylalarda yetiştirirler. Fazlasını satarlar. Her aile kendi toprakları ve zeytinlikleriyle, kestane, ceviz bahçeleri ile uğraşır. Kendilerine yetecek kadar meyvelikleri vardır. Köylülerin bir kısmı inşaat işçisi olarak dışarıda çalışırlar. Köyün çoğunluğu da arıcılık yapmaktadır. En önemli gelirleri baldan elde etmektedirler. Ballar Kooperatif kanalı ile veya dışarıdan köye gelen bal tüccarlarına satılarak değerlendirilir.

Kadınlar oya ve elişleriyle uğraşırken mevsimine göre bazı günler Karpuzlu ve Çine ovasına pamuk-zeytin işçisi olarak giderler. Zeytinliklerden elde ettikleri zeytinleri salamura çukurlarında bekleterek sofra zeytini yapıp tüccara satarlar. Geri kalan zeytinlerinden zeytinyağı elde ederler.

Köylü kendi yetiştirdiği fazla tarım ürünlerinin bir kısmını cuma günleri Cuma meydanında kurulan küçük pazarda sattığı gibi cumartesi günü kurulan Karpuzlu pazarında da satar. Mevsimine göre fazla ürünlerini Aydın, Muğla, Milas, Çine gibi pazarlarda da satarak değerlendirirler.

Köyde her ailede kendi ihtiyacı kadar inek ve kümes hayvanlarından tavuk ve hindi beslenir. Hayvanları tabiatta yetişen ot ve çalı yerler, ayrıca saman, pamuk çekirdeği vb. fenni yemler de verilir. Hayvanların beslenmesi ve korunması için düzgün yapılmış ahırlar yoktur. Fenni arıcılık yapılır. Arıcılık son yıllarda köyün en önemli geçim kaynaklarından biri olmuştur.

Okul

İlk olarak 1936 yılında Tekeler Köyü İlkokulu olarak açılmış, ilerleyen yıllarda okul binası yetersiz kalınca 1968 yılında iki katlı olarak genişletilmiş, bu yıldan sonra eski adıyla ortaokul kısmı da hizmete başlamıştır.

Çevre köylerden taşımalı öğrenci alındığı için zamanla bu binalar da yetersiz kalınca 1999 yılında 3 katlı ek bina yapılarak okulun kapasitesi genişletilmiş, okula kalorifer teşkilatı kurulmuş ve böylece okul modern bir hal almıştır. Okul Müdürü Yalçın ERBAŞ olup; okulda 2 yönetici, 21 öğretmen 1 hizmetli görev yapmaktadır.

Okulda her sınıftan ikişer şube bulunmaktadır. Okul bünyesinde 1 Anasınıfı, 1 Fen ve Teknoloji Laboratuvarı ve 1 adet Bilişim Teknolojileri Sınıfı bulunmaktadır. Okulda 2011 yılı itibariyle halen 390 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - NEVZAT VİZİL 2004 - SADETTİN TAĞA 1999 - SADETTİN TAĞA 1994 - HÜSAMETTİN İLERİ 1989 - İLHAMİ KOCAOLUK 1984 - MEHMET ÖZCAN

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT köyümüzün acentesi açılmış olup 14.03.2008 tarihinden itibaren hizmete girmiştir. Sağlık ocağı vardır sağlık ocağında 1 adet doktor 1 adet aile sağlığı elemanı görev yapmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde ADSL hizmeti de mevcuttur

Kaynakça

 1. ^ http://okulweb.meb.gov.tr/09/15/312639/koyumuz_tekeler.html
 2. ^ http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=237301
 3. ^ http://okulweb.meb.gov.tr/09/15/312639/hakkinda.html

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet
 • Tekeler İlköğretim Okulu


Tekeler, Karpuzlu Hakkında Bilgi

Tekeler, Karpuzlu

Tekeler, Karpuzlu
Tekeler, Karpuzlu

Tekeler, Karpuzlu Hakkında Video


Tekeler, Karpuzlu konusunu görüntülemektesiniz.
Tekeler, Karpuzlu nedir, Tekeler, Karpuzlu kimdir, Tekeler, Karpuzlu açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru