Tayıp, Yozgat


Tayıp, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tayıp kelimesinin anlamı
  • 2 Tarihçe
  • 3 Kültür
    • 3.1 ulaşım
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri

Tayıp kelimesinin anlamı

Kelime Arapça Tayyıp isminden gelmektedir, anlamı ise iyi, güzel, hoş, çok temiz olarak kabul edilir. Zamanla Tayyıp kelimesi Tayıp olarak yazılmıştır. Tayyıp erkek ismidir (örnek: Tayyip DEMİR).

Tarihçe

Köy, adını halen köyün 'höyük' adı verilen bölgesinde mezarı bulunan, Tayyıp Sultan'dan almaktadır. Tarihi çok eskilere dayandığından kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir.

ÖNEMLİ NOT : Tayıp köy'lü biri olarak ek yapmak istedim. Köyümüzün kusucusu olan kişi Çapanoğlu'nun fedailerinden olan Namıdeğer DELİ TAYIP'dır. Nüktedanlığı, şakacılığı ve cesur bir savaşçı olmasından dolayı çapanoğlu ve onun büyük hanımı tarafından çok sevilmektedir. Yozgat ağa'larının toplandığı bir akşamda Çapanoğlunu bir köpeğe benzettiği için küçük düşen Çapanoğlu kellesini almadan kendisini çok seven çapanoğlunun büyük karısı tarafından haber vermesiyle kaçmış ve şimdi ki köyün olduğu bölgeye yerleşmiştir. Alevi köyü olmasına rağmen DELİ TAYIP ın korkusundan mı yoksa Yozgat insan ın mertliğinden mi olsa gerek köyümüzle ilgili olarak alevi-sünni sürtüşmesi hiç olmamıştır. (Murat GÜVENÇ)

Kültür

Köyün yemekleri hakkında bilgi :

Köyün kendine has yemek türleri yoktur. Yozgat'a bağlı bir köy olduğundan Yozgat'ın meşhur yemeklerinden "tandır kebap" "arabaşı" ve "madımak" ünlüdür. Bunların yanı sıra hamurdan yapılan ve tandırda pişirilen Bazlamaları( ketenin az yağsız olanı) ve kömbe çöregi kavurması, erişte yemegi, dügürcük çorbası ve bulgur pilavı meşhurdur. Köy hanımlarının becerilerinin ispatıdır. Köyün sebzeleri hormonsuz ve tam anlamıyla sağlıklıdır ve dogal kaynak sularıyla yetişmektedir. Bunun yanı sıra son yıllarda kültürel değerleri yasatma adına festivaller düzenlenmektedir.

ulaşım

Yozgat merkezine 10 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yazları yağışlı ve sıcak , kışları soguk ve kar yağışlıdır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 100
2000 452
1997 343

Yaz aylarında yurt dışında yaşayan gurbetçi kardeşlerimizin de köyümüze gelmesiyle nüfus iki katına çıkmakta ; fakat kış aylarında tekrar eski sayısına düşmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Modern tarım uygulanmaktadır. Buğday ve nohut bu yörenin genel tarım ürünleri çeşididir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır; fakat pek yaygın olmayıp belirli ailelerin geçim kaynağıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Muharrem Demirel 1999 - 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu olmadığından Yozgat'a tasimali egitim yapilmaktadir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Şehir merkezine yakın olduğu için bir takım eksiklikler fazla sorun yaratmamaktadır. Ayrıca köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Asfalt yol yoktur , alt yapı çalışmasında şebeke suyu yoktur , bakımsızdırTayıp, Yozgat Hakkında Bilgi


Tayıp, Yozgat
Tayıp, Yozgat

Tayıp, Yozgat Hakkında Video


Tayıp, Yozgat konusunu görüntülemektesiniz.
Tayıp, Yozgat nedir, Tayıp, Yozgat kimdir, Tayıp, Yozgat açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video