Tue . 20 Jun 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Tatlısu, Erdek

tatlısu erdek otelleri, tatlısu érdekes tények
Tatlısu, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.

Erdek ilçesinin, Aşağıyapıcı köyü ile Karşıyaka beldesi arasında bulunan Tatlısu Köyü 1000 nüfuslu bir köyüdür. Bandırma Körfezi kıyısında, Bandırma'nın karşısında bulunan tipik bir Kapıdağı köyüdür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
  • 3.1 Ulaşım ve turizm
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Altyapı bilgileri
 • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Adını; köyün meydanında ve birkaç noktasında bulunan Kapıdağ'ın derinliklerinden gelen kaynak suyundan alır. Bu su, çevre yerleşim yerlerinden gelenlerin de ragbet ettikleri bir sudur. Köyün bugünkü yerleşimi, anlatılanlara göre 1720'li yillarda Sivas veya Erzincan tarafından gelen 60 kişilik bir Ermeni topluluğu tarafindan, bugün bulunduğu yer üzerinde kurulmuştur.

Bu dönemde tüm Kapıdağ Yarımadası, Rum köylerinden oluşurken, yalnızca Ermeni köyü (bugünkü Tatlısu) Ermeni ve Hamamali Türk köyü olarak kurulmustur. Köyün Ermeni nüfusu 1915'te boşaltılmıştır. 1922 yılında yapılan; Trakya'daki Türklerle, Türkiye'deki Rumların değişimini öngören (Mübadele-Lozan Antlaşması) anlaşma gereği, bugunkü halkı göçmen olarak buraya gelmiş ve yerleşmiştir. Bu nedenle köyün ismi, eski yaşlılar arasında, geçtiğimiz yıllara kadar Ermeni Köyü olarak da anılmıştır. Köyde, o günlerden kalma eski yapılar maalesef yıkılmış ve yok olmuştur. O günlerde kesilen zeytin ağaçları, bugünlerde köyün onemli geçim kaynağına dönüşmüştür. Diğer bir önemli geçim kaynağı, denizlerin her geçen gün verimsizleşmesine rağmen balıkçılıktır. Küçük Balıkçılık, halen önemli bir geçim kaynağıdır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında yeterli bilgi yoktur. Yaz aylarında bir sayfiye yeri olması dolayısıyla oluşan kalabalık nüfus, esnafı hareketlendirir. Klasik anlayışla kahveler yaygındır, (Yaz aylarında çay bahçeleri haraketlenir.) Köyde 5 adet kahvehane vardır. 2 adet çay bahçesi yaz aylarında açılır. Köyün dalgakranının çevirdiği iskeleyi, denizi, bağlı bulunan balıkçı kayıklarını ve balıkçıların ağları düzenleme çalışmalarını, çocukların deniz keyfini ve Bandırma'yı uzaktan seyretmek mümkündür. 41 ve destan market adında marketleri vardır.. Yine yaz mevsiminde köyde manav ve küçük marketler açılmaktadır. Ayrıca bölgeye ekmek dağıtan bir fırın da köyde faaliyet göstermektedir. Köyün dışındaki koylarda da yaz aylarında küçük dükkânlar ve çeşitli restaurant ya da Cafe'ler gece ve gündüz gelenlere hizmet vermektedir. Köyün etrafında bulunan küçük koylarda sayfiye evleri mevcuttur. Buralarda da konklayanlara hizmet için küçük bakkal dükkânları ve zaman geçirilecek cafe ve cay bahceleri vardır.

Coğrafya

Balıkesir iline 100 km, Erdek ilçesine 11 km uzaklıktadır.

Ulaşım ve turizm

Tatlısu köyü; Balıkesir ilinin, Erdek ilçesine bağlıdır. Ancak tüm yollar Bandırma ile özdeşleştirilmiştir. Ulaşım, Bandırma üzerinden sağlanır. Tatlısu arabaları, Bandırma şehirler arası otobüs terminalinden hareket etmektedirler, dolayısıyla Tatlısuya diğer şehirlerden gelen kişiler rahatlıkla ulaşabilmektedirler.Kış mevsiminde Karşıyaka Belediyesi'nin saat başlarında ki seferleriyle ulaşılabilecegi gibi, köyün kendi minibüsçülerinin kurduğu kooparatif de saat başı seferler düzenleyerek alternatifi arttırmıştır. Yaz aylarında, artan talep üzerine, ulaşım önemli ölçüde kolaylaşır. İstanbul'dan her gün Bandırma'ya, kışın 3; yazları 5 kez olmak üzeri hızlı feribot seferleri yapılmaktadır. (2 saat - Yenikapı - Bandırma) Bandırma'dan özel araç ya da minibüslerle Tatlısu'ya ulaşılabilir. Yolun bu kısmı ve yerleşim yerleri antik çağdan kalma Kyzikos Harabeleri üzerinde kurulmuştur. Kapıdağ'ın, Erdek ve çevresindeki bu köylerde yapılacak gezintilerde her an, bu dönemden kalma kalıntılara rastlamak mümkündür. Erdek'te bulunan açık hava müzesinde kalıntılar mevcuttur. Tatlısu'nun küçük ve şirin kumsalı, 2 yaşlı çınarı ve köy kahveleri, çay bahçeleri ve şirin balıkçı sığınağı çevreye hoş bir hava verir. Tatlısu, birbirini izleyen küçük ve güzel koylardan oluşan bir sahil çizgisine sahiptir ve her sahilin küçük çay bahçeleri ya da kafe ve restoranları vardır. Bu koylar, Aşağıyapıcı köyünden sonra başlayan Beşevler mevkiii, Değirmenburun, daha sonra köyün kendi koyu geçtikten sonra Küçük Bakraç, Büyük Bakraç, Kırtay Otel (özel kumsal), Liman Kampı mevkiidir. Bu koylardan sonra köy sınırlarının ötesinde bulunan Karşıyaka Belediyesi sınırlarındaki Dalyan mevkii de bölge de popüler bir konumdadır. Beyaz evler mevkii ve sahili, Liman Kampı mevkii, balıkçı barınağı, Büyük Bakraç Mevkii ve kumsalı son derece temizdir.

İklim

Köyün iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000
1997
1990
1985

Ekonomi

Köyün ve bölgenin çevresinde uzun yıllardan beri son yıllara kadar granit taş ocakları işletilmiş ve köy halkından eski taş ustaları yetişmiştir. Son yıllara kadar köyün dere yatağında çalışan işletmeden de taş üretimi yapılmıştır. Şu anda bu konuda herhangi bir faaliyet bulunmamaktadır.

Köy halkının bir kısmı küçük balıkçılık ile uğraşmaktadır. Bu balıkçılar avladıkları mevsim balıklarını genellikle Bandırma balıkçı haline göndermekte ya da yaz aylarındada köy iskelesinde parakende olarak satmaktadırlar.

Zeytincilik; bölgenin ve yörenin en önemli tarımsal geçim kaynaklarından biridir. Erdek, Edincik ve çevresinde uzun yıllardır yagın olan bu tarım türüne son yıllarda köyde oluşturulan genç ve yeni bahçelerle önemli bir canlılık katılmış ve halkın en önemli gelir kaynaklarından biri olmuştur. Ürün toplama mevsiminde köyde Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifi'nin bürosu açılıp ürünü köyden pazarlanmaktadır. Köy tarım alanlarının dağlık ve yamaç olması, büyük ve geniş bahçelerin bulunmasını engeller. Küçük bahçelerde bu ürünler toplanır.

Köyün coğrafyası içinde her türlü meyve ve sebze ürünü alınabilmektedir. Ancak bunların hiçbiri önemli bir gelir kaynağı oluşturmamakta, halk kendi bağ veya bahçelerindeki bu ürünleri tüketimleri için kullanmaktadırlar. Bu ürünlerden bazıları; üzüm (Eski yıllarda bölgede şarap fabrikası bulunurdu. Günümüzde bağlar yok olmuştur), erik, mandalina (Son yıllarda keşfedilmiş ve güzel ürün vermektedir), domates, biber, soğan, her türlü bahçe sebzesi vb. Yerelması, nar, incir, ayva, şeftali, kiraz ve diğer birçok ürün, köy sınırlarında yetişebilmekte ancak bunların hiçbiri gelir getirici amaçla ve programla üretilmemektedir.

Köy'ün coğrafyası, yarımadanın doğu yakasının en güzel kumsal koy ve plajlarını ve doğal yapısını içinde barındırması ve ulaşım yerlerine yakınlığı nedeniyle herzaman tatil için ilgi cekmiş ve cazip olmuştur. Zaman içerisinde köylülerin bu arazileri satışa cıkarması ve yazlık ve sayfiye inşaatları, geçtiğimiz yıllara kadar köyde inşaat faaliyetlerini canlı tutmuş köy halkına ekonomik katkı sağlamıştır. Ancak bu süreç sonunda başka sorunlar meydana gelmiştir. Boş arazilerin kalmaması, ekonomik durgunluk, yapıların müstakil evlerden oluşması ve turizm amaçlı hiçbir yapı ve girişimin oluşturulmaması, bu doğal güzellikleri tüm Türkiye'nin turizmine sunma şansının köy açısından yitirilmesine yol açmıştır. Bu yüzden günümüzde köy sınırları içinde ancak 1 otel ve 2 küçük motel vardır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardı, 2008-2009 öğretim yılında öğrenci sayısı yetersizliği dolayısıyla müfettiş raporlarına istinaden öğretime kapatıldı. Öğrenciler taşımalı sistemle Bandırma ve Karşıyaka'ya gitmektedirler. Köylüler okullarının açılmasını istemektedirler. Sağlık ocağı bulunmaktadır ama ebe olmadığı için faal değildir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • YerelNet
 • Tatlısu köyü Sitesi
 • Tatlısu köyü-1
 • Tatlısu köyü-2

tatlısu erdek hava, tatlısu erdek otelleri, tatlısu erdek turkey, tatlısu érdekes tények


Tatlısu, Erdek Hakkında Bilgi

Tatlısu, Erdek


 • user icon

  Tatlısu, Erdek beatiful post thanks!

  29.10.2014


Tatlısu, Erdek
Tatlısu, Erdek
Tatlısu, Erdek konusunu görüntülemektesiniz.
Tatlısu, Erdek nedir, Tatlısu, Erdek kimdir, Tatlısu, Erdek açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Koçköy, İspir

Koçköy, İspir

Koçköy, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 Kültür 3 Co...
Hamam (film)

Hamam (film)

Hamam, İspanyol-İtalyan-Türk ortak yapımı 94 dakikalık bir film. Fimin yönetmenliğini Ferzan Özpetek...
Harvey

Harvey

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir A...
NGC 1311

NGC 1311

Koordinat: 03s 20d 06,7sn; -52º 11' 14″ NGC 1311 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Saat...