Fri . 20 Feb 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Sütlüce, Erbaa

suetluece erbaa hava, suetluece erbaa ram
Sütlüce, Tokat ilinin Erbaa ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Altyapı bilgileri

Tarihçe

Köyün önceki adı HAYATGERİŞ'tir. Erbaa İlçesinin ahret denilen bölgesinde dağınık bir şekilde kurulmuştur. 1960 lı yıllarda köylerin adı türkçeleştirilirken burasına da Sütlüce Köyü adı verilmiştir. Köyün, Kale Mahallesinin güneydoğusunda bulunan kale denilen tepede tarihi kalıntılara rastlandığı söylenmektedir. 1972 yılında köyün üç mahallesinde ilkokul bulunmaktaydı.

Ayvacık Barajı yapılmadan önce köye ulaşım Karayaka Nahiyesinin kuzeyinde bulunan 'gran' denilen dağlardan geçen patika yollardan yaya olarak sağlanırdı. 1968 de Alinek köyünün Güldere mevkiine kurulan yöre pazarı nedeniyle açılan toprak yoldan da yararlanılıyordu.Daha sonra Erbaa ilçesinden köye yapılan yol ve Gökal Belediyesi'nden yapılan bağlantı yolu ile ulaşım yapılmaya başlandı. Mahallelerde 5. sınıfı bitiren öğrenciler, diğer kalan 3 yılı okumak için devletin ücretini ödediği servisler aracılığı ile Gökal Beldesindeki Gökal Güldere İ.Ö.O'na giderler. Tokat Valiliğinin eğitime verdiği çabayla buradaki okula spor salonları, bilgisayar laboratuvarları yapılmıştır. Ayrıca öğrencilere öğle vakti sıcak yemek dağıtılır. Köy şuanda bölünmüştür ve dizçukuru mahallesi , hayatgerişi mahallesi ve lülelik mahallesi sadece sütlüce köyü olarak sayılmaktadır.Kaledibi mahallesi 2011 den itibaren buradan ayrılmıştır.Sütlüce köyü sütlüce mahallesi olarak değiştirilmiştir ve Gökal kasabasına bağlanmılştır.

Kültür

Mutfağı hayli zengin yemekleri tat ve lezzette olup çoğunluğu yöreye aittir. Bu yiyecekler genel olarak dört gurupta toplanır. 1- Çorbalar Katıklı çorba, Kara çorba, Zoğal (kızılcık) çorbası, Bulgur çorbası, Hamurlu çorba, Dutma çorbası, Toyga çorbası, Mısır çorbasI 2- Yemekler Keşgek (gendüme), Nohut yahnisi, Patlıcan Boranısı, Lahana Kavurması, Pancar yemekleri, Boranılı, Hazır ve Kesilmiş makarna, mevsime göre toplanan pancar çeşitleri bakımından Erbaa çevresi çok zengindir. Bunların en yaygın olanları, madımak, nivik, efelik, kömeç, kuş ekmeği, kazan karasıdır. Ayrıca yöremiz halkı mıhlama olarak bilinen yemekleride çok değişik şekilde yapmaktadır. Pancar, domates mıhlaması gibi. Ekmek ve Börekler Ekmekler, börekler yapılış tarzlarına ve tatlarına göre değişik isimlerle söylenirler. Sinilerde sade börek (Çandır böreği), cevizli burma böreği, sade karafırın ekmekleri, cevizli ekmek ve börekler, mısır unundan güdül, saç ekmeği paağaç, bayramlarda yapılan cevizli, çökelikli, haşhaşlı yağlılar, parmak, bişi, katmer su böreği, çarşaf böreği, fetil, gömme, bileki; Tatlılar şipsili pasta, irmik tatlısı, baklavalar, kadayıflar, un helvaları yufka tatlıları, pekmezler, kabak tatlıları,

Coğrafya

Tokat iline 142, Erbaa ilçesine 60 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1044
1997 1238

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 5. sınıfa kadar eğitim vermektedir. Ancak 2008'de, dayanıksız bir yapısı olduğu için eğitime bu okulda son verilip taşımalı eğitimle 'Gökal kasabası'ndaki Gökal Güldere İlköğretim Okulunda eğitime devam edilmektedir. Hayatgeriş ve Kale mahallesindeki okullar faaliyettedir. Köyün içmesuyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ailelerin su ihtiyaçları çeşmelerden veya kendi çıkarttıkları su gözlerinden bağladıkları hortumlarla gelen sularla karşılanır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı 2009 yılında yapılmıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak yoldur. Köyde elektrik ve sabit telefonlar vardır.

suetluece erbaa haber, suetluece erbaa hava, suetluece erbaa müftülüğü, suetluece erbaa ram


Sütlüce, Erbaa Hakkında Bilgi

Sütlüce, Erbaa


 • user icon

  Sütlüce, Erbaa beatiful post thanks!

  29.10.2014


Sütlüce, Erbaa
Sütlüce, Erbaa
Sütlüce, Erbaa konusunu görüntülemektesiniz.
Sütlüce, Erbaa nedir, Sütlüce, Erbaa kimdir, Sütlüce, Erbaa açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

FK Spartak Moskova

FK Spartak Moskova

Spartak Moskova Rusya'nın başkenti Moskova'nın futbol kulüplerinden biridir. Maçlarını UEFA'nın 5 yı...
Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

ABD İçişleri Bakanı (İngilizce: United States Secretary of the Interior) ABD İçişleri Bakanlığı’nın ...
127

127

...
Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 ...