Süreyya İsfendiyari Bahtiyari


Süreyya İsfendiyari Bahtiyari (Fars: ثریا اسفندیاری بختیاری Sorayâ Asfandiyâri-Bakhtiyâri, 22 Haziran 1932, İsfahan - 26 Haziran 2001, Paris), İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin ikinci eşi.

Son İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin 1951 yılında evlendiği ikinci eşidir. "Sürgündeki Prenses" olarak da bilinir. Kendisi şaha çocuk veremediği için şahın ailesi tarafından saraydan uzaklaştırılmıştır. Şah uzaklaştırılmasını istemese de ailesinin kararına uymak zorunda kalmıştır.

Soraya ve İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin 1956'daki Türkiye ziyareti basında büyük yankı uyandırmış, "Soraya" ismi Türk halkının diline "Süreyya" olarak yerleşmişti ve hatta kimileri kız çocuklarına Süreyya ismini vermişti. İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi, Soraya'dan sonra 1959'da Farah Diba Pehlevi ile mesut bir evlilik gerçekleştirdi. Soraya ise Rıza Pehlevi’den ayrıldıktan sonra yeniden evlenmemiştir.

Hüzünlü hikâyesiyle milyonların kalbinde yer eden prenses 25 Ekim 2001'de Paris'teki evinde sessizce dünyaya gözlerini yummuştur. Esfendiyari'nin mahsun hikâyesini seneler sonra Ersin Faikzade kaleme almıştır.

Kaynaklar

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Süreyya İsfendiyari Bahtiyari ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.

Süreyya İsfendiyari Bahtiyari Hakkında Bilgi


Süreyya İsfendiyari Bahtiyari
Süreyya İsfendiyari Bahtiyari

Süreyya İsfendiyari Bahtiyari Hakkında Video


Süreyya İsfendiyari Bahtiyari konusunu görüntülemektesiniz.
Süreyya İsfendiyari Bahtiyari nedir, Süreyya İsfendiyari Bahtiyari kimdir, Süreyya İsfendiyari Bahtiyari açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video