Super Mario


Mario (マリオ, Mario?) video oyun tasarımcısı Shigeru Miyamoto tarafından yaratılan ve Nintendo'nun çıkardığı Mario oyun serisinin ana karakteri olan hayali karakterdir. Donkey Kong'dan günümüze kadar 200'den fazla video oyununda yer almıştır.

Mario Mantar Krallığı'nda yaşayan kısa, tıknaz ve İtalyan-Amerikan bir muslukçudur. Prenses Peach'i kaçırmaya çalışan kablumbağa benzeri bir karakter olan Bowser'ı durdurmaya çalışmaktadır. Mario'nun Donkey Kong ve Wario da dahil olmak üzere birçok düşmanı bulunmaktadır. 1995 yılından beri karakteri Charles Martinet seslendirmektedir..[1]

Nintendo'nun maskotu olarak Mario'nun dünyanın en ünlü video oyunu karakteri olduğu söylenebilir.[2] 210 milyondan fazla satış rakamına sahip olan Mario, en çok satan video oyunu franchiseıdır.[3]. Super Mario serisi dışında Mario Kart yarış serisi, Mario Tennis ve Mario Golf spor serisi, Paper Mario, Super Mario RPG ile birlikte öğretici oyun serisi olan Mario is Missing! ve Mario's Time Machine oyun serilerinde de rol almıştır.

Kaynakça

  1. ^ "Charles Martinet Down Under". N-Sider. http://www.n-sider.com/contentview.php?contentid=164. Erişim tarihi: 2006-11-12. 
  2. ^ "The History of Mario". http://www.gamecubicle.com/features-mario-nintendo_shining_star.htm. Erişim tarihi: 2008-08-23. 
  3. ^ "ELAN Awards Announce the Winners of Their Honourary Awards". ELAN Awards. 2009-04-06. http://www.mcvuk.com/press-releases/46114/3rd-Annual-ELAN-Awards. Erişim tarihi: 2009-11-07. 

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Super Mario ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  • The Evolution of Mario Timeline and Collage
  • Super Mario Wiki


Super Mario Hakkında Bilgi

Super Mario

Super Mario
Super Mario

Super Mario Hakkında Video


Super Mario konusunu görüntülemektesiniz.
Super Mario nedir, Super Mario kimdir, Super Mario açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video