Süngübayır, Gümüşhane


Süngübayır, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. ESKİADI TANERE.OLARAK ANILMAKDAYKEN. SÜNGÜBAYIR.ADINI ALMIŞDIR.

Kültür

Köyün gelenek olarak yapılan yemekleri borani,kuymak,patates(kartol)kavurması,den dolması,gendime çorbası,içle kete(golok),sarı burma,ziron,erişte,tava dönderme,hoşaf(elmas,kayısı),kuşburnu reçeli,kapuska,etli lahana dolması,mantı makarna,lorlu golok.

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 39 km uzaklıktadır.merkezin kuzey doğusun da bulun mak tadır rakımı 2100 olup karadeniz iklimi taşımak tadır çam ağacı ormanı köyün tam karşısında olup içinden çay geçmektedir ve çoktemiz bir havaya sahipdir köyün başka bir özelliyide merkezde olup köyden yukarı komşuköylerin yolu bugüzergahdan geçmekdedir veyolu asfalttır.Köyümüzde ayriyeten doğalmaden suları bulunmaktadır köyümüz önceden verdiyi çok sayıda göç olayını son yıllarda yazları geri çek mek tedir yazın kalabalık bir nüfusa sahiptir yazlık ve yayla köyüdür ..köyümüzün doğal olarak biten kuşburnusu meşhurdur.ve bunun kuşburnu çayı ve suyu.ülkemizde tüketilmekde ve şifalı bir içecek olduğu bilinmek dedir.bildiklerimi yazdım .herkezin bilgilerini burda paylaşmasını bekleriz .İBRAHİMSÖĞÜT.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 60
1997 67

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Hanefi. Söğüt. 1999 -AYDIN . SÖĞÜT. 1994 -ŞENOL . SÖĞÜT. 1989 -ELBEYİ . SÖĞÜT. 1986 -ELBEYİ .SÖĞÜT. 1980 -ALİ .KAĞIT.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Süngübayır, Gümüşhane Hakkında Bilgi

Süngübayır, Gümüşhane

Süngübayır, Gümüşhane
Süngübayır, Gümüşhane

Süngübayır, Gümüşhane Hakkında Video


Süngübayır, Gümüşhane konusunu görüntülemektesiniz.
Süngübayır, Gümüşhane nedir, Süngübayır, Gümüşhane kimdir, Süngübayır, Gümüşhane açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru