Sulo Kolkka


Sulo Onni Kolkka ya da daha çok bilinen adıyla Sulo Kolkka (doğum ve ölüm tarihi genellikle 20 Aralık 1904 - 21 Ağustos 1988 olarak söylenir), İkinci Dünya Savaşı sırasında dürbünsüz Mosin-Nagant tüfeğiyle onaylı 400'ün üstünde düşman askerini öldürmüş Fin keskin nişancı olduğu söylenen kurgusal (ya da gerçek ismi bilinmeyen) karakter.

Bazı hikayelere göre Kolkka; Säkkijärvi, Güney Karelya'da doğdu ve Kangasala'da öldü. Genellikle Kolkka'nın 105 günlük Kış Savaşı boyunca 400'ün üstünde Kızıl Ordu askerini ve subayını öldürdüğü söylenir. Bu sebeple Simo Häyhä'dan sonra İkinci Dünya Savaşı'nda Fin Ordusu'nun en ölümcül ikinci keskin nişancısıdır.

İsmi, dönemin Finlandiya Savunma Kuvvetleri arşivlerinde, gazetelerinde ve dergilerinde geçmemektedir. İsmini savaş sonrası savaş edebiyatında bile görmek zordur ve herhangi bir resmi bulunmamaktadır. Kolkka, ismi çoğu yerde sık sık kullanılan keskin nişancı Häyhä ile karşılaştırıldığında, Sulo Kolkka adında bir keskin nişancı olmadığını söylemek makuldür. Ayrıca savaş sırasındaki Häyhä'nın faaliyetleriyle Kolkka'nın anlatılan başarıları önemli ölçüde benzerlikler taşımaktadır.Sulo Kolkka Hakkında Bilgi

Sulo Kolkka

Sulo Kolkka
Sulo Kolkka

Sulo Kolkka Hakkında Video


Sulo Kolkka konusunu görüntülemektesiniz.
Sulo Kolkka nedir, Sulo Kolkka kimdir, Sulo Kolkka açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video