Süheylan, İskilip


Sühilan, Çorum ilinin İskilip ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Altyapı bilgileri

Tarihçe

Suhilan'ın kurucuları Yörükler ve Haymana'dan gelen Kürtlerdir. Kızılırmak deltasına kurulmuş küçük ve sevimli bir yerleşim yeridir. Çok eski tarihlerden kaldığına inanılan Arap mezarlığı da vardır. Yaygın söylentiye göre yaklaşık 250 yıl öncesine kadar o coğrafya da Arapların yaşadığı ve sık yaşanan kıtlıklar neticesinde çoğunun göç etmek zorunda kaldığı ve yaşamın giderek zorlaşması üzerine yaygın hastalıkların ve ölümlerin arttığı da inanışlar arasındadır. Şu andaki kuruluşun tarihi 150 yıla dayanmaktadır.

Köyün yaşlılarının verdiği bilgiler; İlk yerleşik halkı kürt aşiretlerdir.Bu Aşiretlerden Lakabı( EFE OSMAN ) Olan OSMAN TÜRK İsminde Bileği Bükülmez Bir Yiğit Yaşamıştır. Sonradan Tosya İlçesine Taşınmış Orada 1970 Yılına Vefat Etmiş. Mezarı Tosya Mezarlığındadır. Halen Bu Yiğit Efenin Kardeşi( Bekir KARATAŞ)nda Mezarı da Bu Köy Mezarlığındadır. TÜRK ve KARATAŞ Soyadları Ayrı Gibi Görünsede Aynı Aileye Aittir. Ardından devlet politikası olarak da dağlık kesimlerden getirilen Türkmenler meskun edilmiştir. İskilip hakkındaki kaynaklar, Haymana'dan gelen Kürtler iki ayrı bölgeden ayrılarak Haymana ya yerleşenlerdir. Bunlar arasında daha önceden (100 yıl kadar) Şanlı Urfadan göç ederek ya da ettirilerek gelen aşiret tayfaları (deniz, yıldırım ve durak soyadlarından müteşekkil) Durak soyadı hariç bir kısmı Haymana da bir kısmı Aydın ve Eskişehir dolaylarında kalmışlardır. Diğerleri Malatya ve Elazığ yörelerinden gelip Haymana'ya yerleşenlerdir. Köyün aydın yapısını büyük oranda teşkil eden kültürel çeşitliliği süheylan ı hem diğer yerleşim yerlerinden ayırmış hem de çevrede saygınlığına yol açmıştır.

Kültür

Genel olarak üç değişik kültür kendini göstermektedir. Bu kültürler Haymana dan yaklaşık 150 yıl önce göç eden Şablon:İskilip arşivleri,töre ve kültürlerine sıkı sıkıya bağlı aşiret kültürü ve feodal yapının hüküm sürdüğü kürtlerin getirmiş olduğu kültür; öte yandan Bayat ın Lapa, Ahacık gibi köylerinden gelen dağ yaşamını şiar edinmiş türklerle Tosya ilçesinin gene dağlık (Kilkuyu) köyünden gelen Türk yerleşimcilerin getirmiş oldukları kültürlerdir. Aralarında herhangi bir kültür çatışması olmadan yıllardır bir arada yaşayabilmişlerdir. Muhtarlık seçimleri de Kürtler ve Türkler arasında çatışma olmadan yapılabilmektedir. Köyün adına ilişkin herhangi bir kesin bilgi olmasa da önceden suguylan, sugiylan, suhilan ve son olarak da süheylan diye değişiklikler yapılmıştır. Yaygın inanış su-goy-lan cümlesinden geldiğiyle ilgilidir.

Coğrafya

Çorum iline 69 km, İskilip ilçesine 27 km uzaklıktadır. Kızılırmak deltasına kurulu olan köyde Bayat çayı kızılırmağa dökülmekte ve bunun neticesinde bol sulama alanı bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi karadeniz ikliminden etkilenmekle beraber yer yer biraz da fazlaca karasal iklim özelliği göstermektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 193
1997 185


 1. Numaralı liste ögesi

Ekonomi

Köyün ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

BU GÜNE KADAR MUHTARLIK YAPANLAR:

 • 2014 SEBAHATTİN TÜRK
 • 2009 EYÜP DOĞAN
 • 2004 EYÜP DOĞAN
 • 1999 MÜRSEL DEMİREL
 • 1989 MÜRSEL DEMİREL
 • 1986 SADIK TİRYAKİ
 • 1984 HASAN KARATAŞ
 • 1974 OSMAN OKÇU

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Türkiye portali


Süheylan, İskilip Hakkında Bilgi


Süheylan, İskilip
Süheylan, İskilip

Süheylan, İskilip Hakkında Video


Süheylan, İskilip konusunu görüntülemektesiniz.
Süheylan, İskilip nedir, Süheylan, İskilip kimdir, Süheylan, İskilip açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru