Stäubli


Stäubli, dünya çapında tekstil makinaları, akışkanlar için bağlantı elemanları ve endüstriyel robot üretiminden oluşan üç alanda mekatronik çözümler üreten bir İsviçre firmasıdır. Bünyesinde 4000 kişi çalışmakta olup, 5 kıtada grup şirketleri Schönherr, Multi-Contact ve Deimo ile beraber 12 endüstriyel noktada üretim birimi, 25 ülkede satış ve servis birimi ve 50 ülkede temsilcilikleri ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihi
 • 2 Bölümler
  • 2.1 Stäubli Tekstil
  • 2.2 Hızlı Bağlantı Elemanları
  • 2.3 Stäubli Robotik
 • 3 Dış bağlantılar
 • 4 Kaynaklar

Tarihi

Stäubli İsviçre'de Horgen / Zürih kasabasında 1892 yılında "Schelling & Stäubli" ismiyle Rudolph Schelling ve Hermann Stäubli tarafından kurulmuştur. 1900 yılında, Dokuma endüstrisi için armürler geliştirmiş ve 1909 yılında, sirket yeni üretim fabrikasını, Faverges, Haute-Savoie, Fransa 'da faaliyete gecirmiştir.

Rudolph Schelling ölümünden sonra aynı yıl, şirket ismini "Gebrüder Stäubli" ("Stäubli Bros.") olarak değiştirmiştir. Bu yıllarda şirket desen kartlı silindir ile pozitif tahrikli ilk armürü, 1922 yılında Kam’lı kaldırma bıçaklı ilk armürün imalatını, 1937 yılında Kenarlı kumaşların üretimi için ilk karton kartlı armür, isim ve etiket dokuma için ilk mini Jakarı, 1946 yılında Doğru sıralamalı atkılar ile çalışan ilk negatif armürü, 1955 yılında Boşluksuz pozitif harekete sahip ilk pozitif armürü geliştirmiştir.

1956 yılında, şirket üretim kalemlerinı hızlı aksiyon kaplinlerinin üretim ve hidrolik ve pnömatik alanına girerek çeşitlendirmiş ve akışkanlar için bağlantı elemanları bölümünü kurmuştur. 1966 yılında Stäubli güvenlikli basma düğmeli hızlı bağlantı elemanının dünya çapında tanıtımı yapmış, 1969 yılında, 1954‘te Bayreuth, Almanyada kurulmuş Erich Trumpelt armür fabrikasının alınmasını gerçekleştirmiş ve isminı Stäubli & Trumpelt olarak değiştirmiştir.

1972 yılında Çoklu bağlantı elemanı sistemlerinin geliştirmiş, 1982 yılında basınçlı hava için Stäubli güvenlikli hızlı bağlantı elemanının tanıtımı, otomasyon ve robotik alanlarında iş çeşitlendirme, Danbury, Connecticut, USA ‘de bulunan, çok eksenli robot kollarının üretiminde dünyaca ünlü Unimation Inc. ile iş birliği yaparak SCARA robotlarının geliştirilmesi ve üretimine başlamıştır.

1983 yılında Lyon, Fransa ‘da bulunan, 1883 ‘te kurulmuş, Verdol SA ‘dan Jakar makinesi üretiminin alınması ve Chassieu/Lyon, Fransa‘da Stäubli - Verdol SARL şirketinin kuruluşu gerçekleşmiştir. 1987 yılında İlk elektronik kontrollü Jakar makinesi CX 860 ‘ın lansmanını yapmış, 1989 yılında Pittsburgh, Pennsylvania, USA ‘de bulunan Unimation Inc.‘nin Westinghouse Electric Corporation‘dan satın alınmıştir. Akabinde PUMA çok eksenli robot kollarının Telford, İngiltere ‘de üretilmesine başlanmıştir.

1994 yılında İsviçre‘de bulunan Zellweger Dokuma Sistemlerinin ve üretim tesislerinin satın almıştır. 1997 yılında, Hangzhou, Çin‘de montaj fabrikası kurulmuş, 1998 yılında, halı dokuma üreticisi Schönherr‘in satın alınmasını gerçekleştirmiştir.

2002 yılında alanında dünya lideri olan elektrik bağlantı elemanları şirketi Multi-Contact‘ın çoğunluk hissesi satın almış, 2003 yılında UNIVAL teknolojisinin lansmanını yapmıştir.

2004 yılında Bosch Rexroth ‘un robot bölümünü satın alarak bu alandaki faaliyetleri genişletmiştir. 2007 yılında Stäubli’nin İtalyan mühendislik şirketi Deimo S.p.a.’dan hisse alımı gerçekleşmiş, 2009 yılında Photovoltaic için Essen Almanya‘daki üretim tesislerinin ve yeni Araştırma & Geliştirme tesislerinin açılış töreni yapılmış ; Rusya ‘da Konektör bölümü şubesinin kuruluşu gerçekleşmiştir. 2011 yılında Multi-Contact USA Windsor, California ‘ya taşınmış, 2012 yılında Mumbai ‘deki yeni binanın açılış töreni ve Hindistan ‘da pazar mevcudiyetinin arttırılması sağlanmıştir.

Bölümler

Stäubli Tekstil

1892'den bu yana, Stäubli, dünyanın önde gelen yüksek hızlı tekstil makinesi üreticilerinden biri olmuştur. Uzun yıllara dayanan endüstriyel deneyimin kazandırdığı kalite tutkusu, firmanın gelişiminde rol oynayan en önemli güçtür. Stäubli müşterilerini, öncelikle ortağı olarak kabul eder. Ürünleri, müşterilerin gereksinim ve talepleri belirler.

Hızlı Bağlantı Elemanları

Stäubli hızlı konektör sistemlerinin önde gelen üreticilerinden biri olarak, her tür sıvı, gaz ve elektrik enerjisi için bağlantı gereksinimini karşılar. Tek ve çoklu konektörler, takım değiştiriciler ve hızlı kalıp değiştirme sistemleri de dahil standart ve özel ürünleri, performans, kalite, emniyet, güvenilirlik ve dayanıklılığı birleştirir.

Stäubli Robotik

Yüz yıldan uzun süredir tasarım kalitesi ve yenilikleri ile bilinen Stäubli Group; dünya çapında ünlenen mühendislik uzmanlığı ve teknolojik başarılarını, endüstriyel robot geliştirme alanına taşımıştır. 1982 yılından bu yana, son derece başarılı bir sanayi robotik işletmesi kurmuş, daha da önemlisi binlerce imalat sürecinin işleyişini dönüştürerek değiştirmiştir. Bugün, Stäubli Robotics, dünyadaki endüstriyel robot geliştirme pazarının lideri olup, gerek destek gerekse hizmet bakımından sağladığı verimlilik ve güvenirliliği mühendislik alanında da sürdürmektedir.

Dış bağlantılar

Dünya genelindeki Stäubli Birim ve Temsilcilikleri

 • Official
 • Stäubli Türkiye
 • Stäubli Worldwide

Kaynaklar

 1. ^ History Stäubli Official
 2. ^ Tarihçe Stäubli Türkiye


Stäubli Hakkında Bilgi

Stäubli

Stäubli
Stäubli

Stäubli Hakkında Video


Stäubli konusunu görüntülemektesiniz.
Stäubli nedir, Stäubli kimdir, Stäubli açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru