Steppenwolf


Steppenwolf, 1960'lı yılların sonunda göze çarpmaya başlayan ve kökenleri Toronto (Kanada) ile Los Angeles (ABD) olan rock grubudur.

1967 yılında vokalde John Kay, gitarda Michael Monarch, bass gitarda Rushton Moreve, klavyede Goldy McJohn ve davulda Jerry Edmonton kadrosu ile kurulmuştur. Grubun kurulmasında, 1960'lı yılların başında John Kay tarafından kurulan The Sparrows isimli grubun dağılması rol oynamıştır.

Grup, dünya çapında 25 milyondan fazla albüm satmıştır. 8 adet albümü olan grubun "Born to Be Wild", "Magic Carpet Ride" ve "Rock Me" isimli şarkıları Billboard Hot 100 listesinde ilk 10'da yer alma başarısı elde etmiştir.

Steppenwolf grubu 1968'den 1974'e kadar dünya çapında başarılar elde etmiştir, fakat grup üyelerinin kişisel anlaşmazlıkları grubun çekirdek kadrosunun değişmesine sebep olmuştur. Günümüzde solist John Kay, çekirdek kadrodan kalmış tek kişidir ve 1967'den bu yana 40 yılı aşkın bir süre boyunca solist olarak faaliyet göstermiştir.

The Sparrows'dan sonra seçilen Steppenwolf ismi, Gabriel Mekler tarafından Steppenwolf (Türkçe: Bozkırkurdu) isimli romandan esinlenerek John Kay'a önerilmiştir.

Grubun ilk iki teklileri "A Girl I Knew" ve "Sookie Sookie" isimli şarkılardır. Grup dünya çapında ününü ise üçüncü teklileri olan ve 1968 piyasaya sürülen "Born to Be Wild" isimli şarkıları ile elde etmiştir. Bu şarkı aynı zamanda 1969'da yayımlanan kült film Easy Rider isimli filmin, film müziklerinden biri olarak seçilmiştir. Bu filmde aynı zamanda, yine Steppenwolf'a ait olan "The Pusher" (uyuşturucu satıcısı) isimli şarkı da kullanılmıştır.Steppenwolf Hakkında Bilgi


Steppenwolf
Steppenwolf

Steppenwolf Hakkında Video


Steppenwolf konusunu görüntülemektesiniz.
Steppenwolf nedir, Steppenwolf kimdir, Steppenwolf açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video