Spiridon Mavroyeni


Spiridon Mavroyeni Paşa (d. 1817 - ö. 1902), Osmanlı padişahı II. Abdülhamit'in özel hekimi, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane hocası, Cemiyet-i Tıbbiye-i Şahane başkanı ve Meclis-i Ayan üyesiydi[1].

Spiridon Mavroyeni 1817 yılında İstanbul'da doğdu[2]. 1835-45 yılları arasında Viyana’da tıp öğrenimi gördü. Bir süre Paris'te de tıp çalışmalarını sürdürdükten sonra 1849 yılında Maltepe Askeri Hastanesi’ne doktor, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'ye de hoca olarak atandı. 1850'li yılların sonuna doğru da Osmanlı Sarayına hekim olarak atandı. Daha tahta çıkmadan önce II. Abdülhamit'in özel hekimi oldu ve bu görevi vefatına kadar sürdürdü. Cemiyet-i Tıbbiye-i Şahane’nin kurulmasına yardımcı oldu. Derneğin yayın organı olan Gazette Médicale d’Orient‘da ve ayrıca kendi yayımladığı Gazette des Hôpitaux Civils et Militaires de l’Empire Ottoman (Ceride-i Emakin üs-Sıhha) adlı Fransızca-Osmanlıca dergide çeşitli makaleleri yayınlanmıştır.

I. Meşrutiyet'in ilanından sonra kurulmuş olan ilk Osmanlı Ayan Meclisi'nde de üyelik yapmış olan Mavroyeni Paşa 1902 yılında İstanbul'da vefat etti.

Kaynaklar

  1. ^ Spiridon Mavroyeni Paşa (1817-1902) ve Osmanlı İmparatorluğu’nda modern tıbbın yayılmasına katkısı, Feza Günergün, Osmanlı Bilimi Araştırmaları, Cilt 6, Sayı 1
  2. ^ Son Dönem Osmanlı Erkan ve Ricali (1839 - 1922) Prosopografik Rehber, Sinan Kuneralp, ISIS Press, İstanbul, ISBN 9784281181, 1999.


Spiridon Mavroyeni Hakkında Bilgi

Spiridon Mavroyeni

Spiridon Mavroyeni
Spiridon Mavroyeni
Spiridon Mavroyeni konusunu görüntülemektesiniz.
Spiridon Mavroyeni nedir, Spiridon Mavroyeni kimdir, Spiridon Mavroyeni açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video