Sofuoğlu, Yapraklı


Sofuoğlu, Çankırı ilinin Yapraklı ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Sofuoğlu Köyü'nün adının nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak bir söylenceye göre, henüz köy kurulmadan önce, köyün yakınında, orman içinde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan, dinine çok bağlı (sofu) bir adamın oğlunun, köyün şimdiki bulunduğu mevkiye yerleşmesinden dolayı "Sofuoğlu Köyü adını aldığı söylenmektedir. Köy, Kırlar bölgesinin doğu ucunda, bir vadi üzerine kurulmuştur. Sofuoğlu, Sarıçay ve Yabanlı adlı mahalleleri vardır. Doğusunda Söğütlü, Gürmeç ve Kayacık köyleri, güneyinde Acıçay Mahallesi, batısında Zeyve, kuzeybatısında Bayır Zeyve köyleri ve kuzeyinde Yabanlı mahallesi bulunmaktadır. Çankırı'ya 38 km., ilçeye 25 kın. uzaklıkta yer alır. Her gün il merkezine, ilçeye ve çevre köylere ulaşıma müsaittir. Köyde hala imece usulü geçerliliğini korumaktadır. Devamlı ve mevsimlik göç yaşanır. Umuma ait bir köy odası bulunmaktadır. Akraba evliliği diğer köylere nispeten çok azdır. İçmesuyu devlet tarafından köye getirilmiştir. Şuama için köyün altında küçük bir su kaynağı mevcuttur. Arazi müsait olmadığından, gerektiği gibi faydalanılamamaktadır. Köy, geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Araziye bozkır bitki örtüsü hakimdir. Tarım ürünlerinde Ve 10 dolayında verim elde edilmektedir. Meyve olarak elma, armut ve kara erik yetişmektedir. Sebze üretimi ise çeşitlilik gösterir. Buğday, fiğ, yumurta, yağ ve peynir gibi ürünler pazarlanmaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri şunlardır... Gelenekleri:düğünlerde oyun çıkarmak ve köçek kılığında oynamak Yemekleri:bugur pilavı,yayla çorbası,tarhana çorbası,efelek dolması,ısırgan aşı, üstüaçık çörek,testide tavuk kebabı,kabak talısı,incir uyutması,peliza(muhallebi),saç kavurma,taze fasulye kavurması, tere yağlı düğün çöreği,bazlama, ,pıhtı hamuru...

Coğrafya

Çankırı iline 36, Yapraklı ilçesine 28 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları soğuk ve yüzgarlı geçer.yazın ise çok sıcak geçer.

Nüfus

1980 yılı nüfus sayımında 56 hanede 299, 1990 nüfus sayımında ise 278 kışı tespit edilmiştir. En kalabalık ailede birey sayısı 16'dır. 2008 nüfus sayımına göre 18 kişi tespit edilmiştir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 164
1990 278
1985 298

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • YerelNET


Sofuoğlu, Yapraklı Hakkında Bilgi


Sofuoğlu, Yapraklı
Sofuoğlu, Yapraklı

Sofuoğlu, Yapraklı Hakkında Video


Sofuoğlu, Yapraklı konusunu görüntülemektesiniz.
Sofuoğlu, Yapraklı nedir, Sofuoğlu, Yapraklı kimdir, Sofuoğlu, Yapraklı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru