Sıvacı, Giresun


Sıvacı, Giresun ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

=== Sıvacı adının; köydeki taş yatakları ve yetişen taş ustaları dolayısıyla verilmiş olduğu söylenmektedir.Köy 1956 yılına kadar Lapa köyüne bağlı bulunmuş,1956 yılında yapılan değişiklik sonucu Bıçakçı,Karayakup,Dilber ve Taşhan mahalelerinin Merkez Sıvacı mahalesine bağlanmasıyla yeni bir köy teşekkül etmiştir.Köydeki yaşlılardan edinilen bilgiler; köye ilk olarak yerleşenlerin bugün Dizdar soyadını taşıyan Hasan Ağaların olduğu ve köyde tiftikarlık yaparak diğer ailelere yerleşim alanı sağladıkları yönündedir.

=Halk Mutfağı 9.1.Çorbalar 9.1.1. Mendek Çorbası Malzemeleri: 1 bağ mendek, 1 fincan pirinç, 1 adet soğan, Biber, 1 bardak et suyu, 1 su bardağı kuru fasulye, 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 fincan mısır unu Hazırlanışı: Bir tencerede su ve et suyu kaynatılır. Ayıklanıp, yıkanıp, doğranmış mendek kaynayan suyun içine ilave edilir. Sonra içine haşlanmış fasulyeler konur. Biraz pişince çorba karıştırılarak mısır unu elle yavaş yavaş ilave edilir. (Topaklanmamasına dikkat edilir) Pirinci ilave edilir. Pirinçler uzayıncaya kadar pişirilir. Diğer yandan yağ ile beraber soğan ve biber pembeleşinceye kadar kavrulur. Kaynayan çorbanın içine ilave edilir, tuzu eklenir. Mendekler pişince ateşten alınır. Sıcak olarak servis yapılır.

9.1.2. Pancar (Karalâhana) Çorbası Malzemeleri: 1 Demet Karalâhana, 2 Çorba Kaşığı Tereyağı, 1 Çorba Kaşığı Salça, Su, Tuz, Karabiber, 2–3 Çorba Kaşığı Mısır Unu, 1 Su Bardağı Haşlanmış Fasulye Hazırlanışı: Lahana yapraklarını yıkayalım. İnce şeritler halinde doğrayalım. Şeritler uzunsa ikiye keselim. Tencerede tereyağını eritelim. Lahanaları ilave edip yumuşayana dek kavuralım. Lahanalar yumuşamaya başladığında bu kez salçayı ilave edelim. 1–2 dakika daha kavurduktan sonra tencereye yeterince sıcak su ekleyelim. Tuzunu, karabiberini ayarlayalım. Mısır ununu azar azar ve sürekli karıştırarak ilave edelim. Fasulyesini tencereye aktaralım. Sürekli karıştırarak bir iki taşım kaynatalım.

9.1.3. Çalı Çileği Çorbası Malzemeleri: 1/2 kg. çileklik (çalıçileği), 2 adet soğan, 1 çay bardağı mısır yarması, 1 kaşık salça, 1 su bardağı kuru fasulye, 1 adet soğan, 2 kaşık tereyağı. Hazırlanışı: Ayıklanmış çalıçileği kaynamakta olan suya konarak haşlanır. Süzülür ve sıkılarak doğranır. Bir tencereye koyulan suya haşlanmış mısır yarması ve fasulye ilave edilerek 10 dakika pişirilir. Doğranmış çileklikler kaynamakta olan suya ilave edilerek 20 dakika daha pişirilir. Diğer taraftan ince bir şekilde kıyılan soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur, kaynamakta olan çorbaya ilave edilir. 10 dakika daha pişirilerek sıcak servis yapılır.

9.2.Sebze Yemekleri 9.2.1.Pezik Kavurması Malzemeleri: l bağ pezik (pazı), 3 adet soğan, 4 adet yumurta, 2 çorba kasığı tereyağı, l fincan, sıvı yağ, karabiber, tuz Hazırlanışı: Pezik yıkanıp, ayıklandıktan sonra doğranarak, haşlanır ve süzülür. İnce doğranmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Buna haşlanmış pezik eklenerek karıştırılır. Tuzu ve karabiberi atılır. Üzerine yumurtalar kırılır. Pişene kadar hafif ateşte tutulur.

9.2.2.Fasulye Diblesi Malzemeleri: 5 kase ince doğranmış fasulye, l su bardağı pirinç, 2 adet boy soğan, 2 yemek kaşığı tereyağı, l fincan sıvıyağ Hazırlanışı:

Bir tencereye doğranmış fasulyenin yarısı konulur, üzerine yıkanmış pirinç ilave edilir. Tekrar bir sıra fasulye konulur. En üste soğan ilave edilerek pirinçler uzayıncaya ka­dar kısık ateşte pişirilir. Ayrı kapta eritilerek yağ diblenin üzerine ilave edilir. Ağzı kapatılarak 10 dakika demlendirilir, sıcak servis yapılır. Arzuya göre l adet havuç minik küpler halinde ilave edilir.

9.2.3. Fasulye Turşusu Kavurması Malzemeler: 2 tabak fasulye turşusu - 2 adet orta boy soğan, 1 kaşık tereyağı, 1–2 kaşık sıvı yağ. Hazırlanışı: Fasulye turşusu bol suda yıkanır. Tuzu çıkınca küçük parçalar halinde doğranır. Tavada eritilmiş tereyağının içine ince doğranmış soğanlar ve sıvı yağ ilave edilerek pembeleşinceye kadar karıştırılır. Daha önceden doğranan turşular katılarak karıştırılır, ateşin altı kısılarak tavanın kapağı kapatılır ve beş, on dakika pişmeye bırakılır. Sıcak olarak servis yapılır.

9.2.4. Fırın Fasulyesi Yemeği Malzemeleri: 1/2 kg fırın kurusu fasulye, l su bardağı kuru fasulye, 2 kaşık pirinç, 1 çay bardağı mısır yarması, l avuç mısır unu, 2 adet soğan, l tatlı kaşığı salça, 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı sıvı yağ. Hazırlanışı:

Fırın kurusu fasulyeler ayıklanarak haşlanır, süzülür ve doğranır. Diğer taraftan kuru fasulye ve yarma ayrı ayrı haşlanır, süzülür. Tencerede tereyağı eritilir, soğan ve salça konarak kavrulur. Kuru fasulye, yarma ve fırın kurusu fasulyeler ilave edilerek bir süre kavrulur. Üzerine sıcak su konur. Pirinç ve tuz ila­ve edilir. Yemek karıştırılarak mısır unu da konduktan sonra pirinçler uzayıncaya kadar pişirilir.

9.2.5. Etli Pancar (Lahana) Sarması Malzemeler: 2 demet karalâhana, l kg. kıyma, 1,5 su bardağı pirinç, yarım demet maydanoz, 2 baş soğan, 2 kasık salça, tuz. Hazırlanışı: Lahanalar yıkanır, sapı koparılır ve haşlanır, soğumaya bırakılır. Pirinçler yıkanır, soğanlar ince doğranır ve kıymaya katılır. Maydanoz ile tuz ilave edilerek yoğrulur. Pancar yapraklan büyüklüğüne göre ikiye veya dörde bölünür ve içerisine hazırlanan kıymadan bir miktar konularak sarılır. Sarmalar tencereye dizilir. Üzerine sulandırılmış salça, tuz ve sıcak su konularak pişirilir. Et yerine pirinçli iç hazırlanarak zeytinyağlı olarak da yapılabilir

9.2.6. Sırgan (Isırgan Otu) Yemeği Malzemeleri:

1 kg Isırgan otu, 4 diş sarımsak, l çay bardağı un, 3 kaşık tereyağı, Tuz, nane, su.

Hazırlanışı:

Isırgan iyice yıkanır ve kaynar suda haşlanarak süzülür. Sonra tel süzgeçten elle ezilerek geçirilir (robot veya karıştırıcı ile de ezilebilir). Ezilen ısırgan tencereye alınarak ateşe konur. Eğer kıvamı koyu ise arzuya göre biraz su ilave edilir. Tuzu konur. 2–3 dakika piştikten sonra karıştırılarak azar azar unu ilave edilir. Unun topak olmamasına dikkat edilir. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Ayrı bir kapta ince doğranmış sarımsak yağda kavrulur ve ısırgana ilave edilir. Üzerine nane serpilerek servis yapılır.

9.2.7. Pancar (Karalâhana) Diblesi Malzemeler:

l bağ karalahana, 2 su bardağı pirinç, 2 çorba kaşığı tereyağı, 4 adet soğan, yarım kaşık tuz, l adet acı biber,

Hazırlanışı: Yıkanmış karalâhanalar iyice ince kıyılır. Tencereye bir kat karalâhana, bir kat pirinç ve doğranmış soğan konur. Üst kısmına lahana yayılarak tuzlanır ve ağzı kapatılarak ateşe oturtulur. Pişmeye yüz tutunca karıştırılır ve üzerine kızdırılmış yağda biber ilave edilir. Ağzı kapatılarak dinlenmeye bırakılır. Sonra tekrar karıştırılarak sofraya çıkarılır.

9.2.8. Kiraz Tuzlusu Kavurması Malzemeleri: 4 kâse tuzlu kiraz, 3 adet soğan, 2 kaşık tereyağı, l fincan tereyağı, tuz. Hazırlanışı: a)Kiraz Tuzlaması: Kirazlar yıkanır, bütün olarak kavanoza konur. Üzerine kalın tuz serpilir. b)Kavurması: Kirazların çekirdekleri çıkarıldıktan sonra suya konularak tuzun çıkması sağlanır. Tencerede yağ eritilir, ince doğranmış soğanlar yağa ilave edilerek kavrulur. Kirazlar üzerine koyulur ve karıştırılarak kavrulur.

9.2.9. Menevcen ( Diken ucu) Kavurması Malzemeleri:

l kg menevcen, 2 baş soğan, l kaşık tereyağı, l adet domates, tuz, maydanoz.

Hazırlanışı:

Menevcenler bol suyla yıkandıktan sonra kaynayan suyun içinde haşlanır. Haşlandıktan sonra süzülür ve doğranır. İnce kıyılmış soğanlar tereyağı ile iyice pembeleşinceye kadar kavrulur. İyice sıkılmış menevcenler kavrulan soğana katılarak iyice karıştırılır ve tuzu ilave edilerek 2–3 dakika pişirilir. Servis tabağına alınarak üzeri maydanoz ve domatesle süslenir. Ayrıca arzuya göre sarımsaklı yoğurt eklenerek de güzel olur

9.2.10. Sakarca Kızartması Malzemeleri:

l kg. sakarca, l çay bardağı mısır unu, 2 adet yumurta, Tuz, sıvı yağ.

Hazırlanışı:

Sakarcalar temizlenip, doğranır ve haşlanır. Süzüldükten sonra sıkılarak fazla suyu giderilir. Un, tuz ve yumurta ilave edilerek karıştırılır. Kızgın yağlı tavaya yayılarak arkalı önlü kızartılır. Sıcak servis yapılır.

9.2.11. Yeşil Domates Tuzlusu Kavurması Malzemeleri: 8 adat yeşil domates, 2 adet orta boy soğan, l kaşık tereyağı, 1–2 kaşık sıvı yağ. Hazırlanışı:

a) Tuzlu domates: Domatesler yıkanır ve isteğe göre bütün olarak veya dilimleyerek kavanoza konur. Üzerine domatesin miktarına göre kalın tuz konur, kavanozun ağzına kadar su ile doldurulur ve saklanır,

b) Kavurması: Tuzlu domates bol su içine konulur ve tuzun çıkması sağlanır. Tuzu çıkınca domatesler bütün ise istenilen büyüklükte doğranır. Tencere eritilen yağla soğanlar kavrulur ve domatesler ilave edilir. Karıştırılarak pişirilir. Altı kısılır tencerenin kapağı kapatılarak 5–10 dakika pişirilir.

9.2.12. Galdirik Kavurması Malzemeleri: 2 bağ galdirik, 4 baş orta büyüklükte soğan,1 kaşık yağ, yeterince tuz Hazırlanışı: Galdirik temizlenip, yıkanır. Kaynayan suyun içine atılarak haşlanır ve süzülür. Sıkılarak doğranır. Ayrı bir kapta ince kıyılmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine doğranmış galdirik ve tuz ilave edilerek sık sık karıştırılır, bir süre ateşte bekletilir. 9.4.Ekmek ve Hamur İşleri 9.4.1. Darı (Mısır) Ekmeği Malzemeleri: Yarım kilo mısır unu, 1 litre sıcak su, 1 tatlı kaşığı tuz Hazırlanışı: Mısır unu sıcak su ve tuz katılarak genişçe bir kapta yoğurulur. Bakır tepsiye koyularak guzinenin( yöresel soba) gözünde pişirilir. 9.5.Tatlılar 9.5.1. Samaksa Malzemeleri: Yarım litre pekmez, 250 gram su, 200 gram mısır unu Hazıranışı: Pekmezi sulandırıp mısır ununu koyarak, kısık ateşin üzerinde koyulaşana kadar pişirilir. Kaplara boşaltılarak soğuması beklenir. Üstüne kaymaklı süt koyularak yenilmesi tavsiye edilir. 9.5.2.Un Helvası

Malzemeleri:

5 Yemek kaşığı Tereyağı, 3 su bardağı un Hazırlanışı: Tereyağı tavada eritilir. Un kısık ateşte tereyağının içinde rengi sararana kadar kavrulur. İyice kavrulan un tepsiye alınarak üstü düzleştirilir. Ayrı bir kapta şeker ve sudan oluşan şerbeti kaynatılır. Un soğumadan sıcak şerbet üzerine dökülür. Soğuduktan sonra bıçakla kesilerek yenilir.

[[== ==

Konu başlıkları

  • 1 === Coğrafya
  • 2 İklim
  • 3 Nüfus
  • 4 Ekonomi
  • 5 Muhtarlık
  • 6 Altyapı bilgileri

=== Coğrafya

== Giresun merkezine 17 km uzaklıktadır.Köyün merkez yolu asfaltken mahalle bağlantı yolları stabilizedir. Sıvacı köyü Karadeniz bölgesin genel özelliğine paralel olarak; dağlık ve engebeli bir yapıya sahiptir. Köy 1956 yılında Lapaya bağlı Sıvacı, Karayakup, Bıçakçı, Dilber, mahallelerinin birleştirilmesiyle kurulmuştur. Köyün sınırları doğusunda eski Şebinkarahisar yolu, batısında Lapa deresi, kuzeyinde Tıngır deresi, güneyinde Dilber deresi olarak belirlenmiştir. Köy belirtilen hudutlar çerçevesinde bir sırt üzerine kuruludur. Lapa deresinden başlayan yükselme, yukarıda eski Şebinkarahisar yoluna kadar devam eder. Lapa, Hisargeriş, Burhaniye, Ergence, Kemaliye, Mesudiye köyleri komşularıdır. Köyün ilk ve en eski araba yolu Bıçakçı mahallesinden geçen eski Şebinkarahisar yoludur. Bu yol Giresun eski devlet hastanesinden başlayıp Bıçakçı, Taşhan, Kulakkaya, Süllü, İkisu, Tamdere, Eğribel mevkilerini takip ederek Şebinkarahisar’a iner. Bu güzergâh Dereli üzerinden Şebinkarahisar bağlantısının açılmasıyla eski canlılığını kaybetmiştir.(Salih DİZDAR) == === == ==]]

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 172
1997 196

Köyde yaşayan aileler mahallere dağılışıyla birlikte şunlardır:

Bıçakçı Mahallesi

Karamehmetoğulları (Aran)

Topuzoğulları( Toptaş)

Yusufoğları ( Demirtaş)

Osmanoğulları( Taşhanlar)

Hebeşler (Dizdar)

Hasanağlar(Dizdar)


Dilber Mahallesi:

Velioğulları (Demirtaş)

Bakraçoğları (Özkan)

Sıvacı Mahallesi:

Velioğulları (Demirtaş)

Melikoğulları (Demiray)

Hasanağalar (Dizdar)


Karayakup Mahallesi :

Şevkiağalar (Dizdar)

Karamehmetoğulları (Koç)

İslamoğuları (Karadeniz)

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.fındık başta gelen geçim kaynağıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Şahin Aran 1999 - Ahmet Demirtaş 1994 - Ali Özkan 1989 - Ali Özkan 1984 - Ali Özkan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köye 2006 yılında köy konağı inşaatı 3 katlı olarak başlamıştır. Zemin kat bay bayan tuvalet, cenaze yıkama yeri, abdesthane olmak üzere 3 kısımdan oluşur. 1. katta köy odası, muhtarlık bürosu ve misafirhane bulunur. 2. kat ise köyün mevcut olan imam evi yetersiz olduğu için imam lojmanı tahsis edilmiştir. Eski imam lojmanı aş evi olarak kullanılmaktadır.Sıvacı, Giresun Hakkında Bilgi


Sıvacı, Giresun
Sıvacı, Giresun

Sıvacı, Giresun Hakkında Video


Sıvacı, Giresun konusunu görüntülemektesiniz.
Sıvacı, Giresun nedir, Sıvacı, Giresun kimdir, Sıvacı, Giresun açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru