Sistemik dolaşım


Sistemik dolaşım, oksijenlenmiş kanı kalpten vücüda götüren ve dönüşte kirli kanı kalbe taşıyan kardiyovasküler sistemin bir parçasıdır. Dolaşımın fizyolojik teoris ilk olarak William Harvey tarafından tanımlanıştır Bu terim Ibni Nefis tarafında ileri sürülen pulmoner dolaşım terimine karşı tezat oluşturmaktadır.

Konu başlıkları

  • 1 Yönü
    • 1.1 Arterler
    • 1.2 Venler
    • 1.3 Koroner damarlar
    • 1.4 Portal venler
  • 2 Ayrıca bakınız

Yönü

Sistemik dolaşım kardiyovasküler sistemin bir parçası olarak adlanırılır. Kan bu sistemle vücüt hücrelerine taşınır ve kalbe geri döner. Kan sol ventrikülden vücudun en büyük damarı olan aorta gider. Aort kendinden daha kücük olan arterlere ve arteriollere son olarakta kapillere dallanır. Atık ürün ve karbondioksit difüzyon ile oksijen ve besinle yerdeğiştirir. Sonra kan venöz kapiller ve sonra da Vena kava inferior veya superiora gider. Son olarakta sağ atriuma geri döner

Arterler

Oksijenlenmiş kan aort kapağı içinden sol ventrikülden ayrıldıgında sistemik dolaşıma girer. Sistemik dolaşımın ilk bölümü aortdur. Büyük ve kalın duvarlı bir damar yapısındır. Aort diyaframdan üstünden geçen majör arterlere dallanır.

kalp ve damar sağlığı

Venler

Vücüt dokularına geçişlerinden sonra, kapiller venüllerle birleşir. Son olarak ta venöz sistem, vena cava inferior et superion gibi büyük ven damarlarıyla birleşirler. Bu iki büyük damar kanı sağ atriuma boşaltırlar.

Koroner damarlar

Ana madde: Koroner dolaşım

Kalp kendini kücük bir sistem yardımıyla besin ve oksijen yönünden destekler.

Portal venler

Genel kural, kalpten cıkan arterlerin arteriol ve capillere ayrılması venlerin ise geri kalbe götürmesidir. Portal venlerde bir istisna vardır. İnsanlarda en önemli örnel hepatik vendir. Hepatik portal ven kapiller damarlar barsagın etrafını sararak kan emilimini ve besin emilimini sağlamasından ziyade direk olarak kalbe gider. Hepatik portal venler karaciğerde ikinci kez kapillere ayrlılır.

Ayrıca bakınız

Pulmoner dolaşımSistemik dolaşım Hakkında Bilgi

Sistemik dolaşım

Sistemik dolaşım
Sistemik dolaşım

Sistemik dolaşım Hakkında Video


Sistemik dolaşım konusunu görüntülemektesiniz.
Sistemik dolaşım nedir, Sistemik dolaşım kimdir, Sistemik dolaşım açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru