Thu . 20 Aug 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Şirinköy, Bafra

şirinkoey bafra haber, şirinkoey bafra hava
Şirinköy, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Altyapı bilgileri
 • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Şirinköy, adını köyün kurucularından Muhittin Yaylak ve ihtiyar heyeti koymuştur. Köyün geneli Ordu'nun Kumru ilçesinden gelmedir. Köy 80li yıllarda kurulurken ihtiyar heyeti ilk olarak köyün adını Kurtuluş Köyü olarak benimsemiş ve dosyalarını ona göre hazırlamıştır. Ankara'ya yapılan başvuru neticesinde Fatsa göçmeni olan bu köyün neden ve kimden kurtuldukları, dönemin olayları ve özellikle Fatsa'nın bu olaylarda başı çekmesi itibarı ile isim talebi reddedilmiştir. İhtiyar heyeti bir an önce köyün kurulması için Ankara'ya şirin görünmek adına adını Şirinköy olarak değiştirip başvuru yapmış ve onay almıştır. 1985 yılında kurulan köyün kurucu muhtarı Celal Akkuş'tur. Kısacası köyün adının çok eski mitolojik ya da bir dayanağı yoktur.

Kültür

Köyün gelenek,köyün geleneği tamamen ordunun kumru ilçe gelenekleriyle birdir, çünkü halk 70 yılların sonunda ordunun kumru ilçesinden buraya göç etmiştir. Köyün neredeyse tamamı ordulu olduğundan kültürlerini de aynen getirmişlerdir. Fakat zamanla Bafra kültürüyle kaynaşma olmaktadır, bunun yanında ülkemizin genelinde olduğu gibi bir kültür fakirleşmesi gelenekleri terk gözlenmektedir. örneğin 70'li ve 80'li yıllarda neredeyse her düğünde güreş yapılmaktaydı. Ama şimdi bu gelenek son bulmuş, büyüklerin hikayelerinde kalmıştır. Ama düğünlerdeki keşkek hala yaşatılmaktadır, ramazanlarda iftar vermek ve neredeyse köyün yarısını davet etmek bir gelenek olmuştur. Düğünlerde erkek evine gelirken tüm köylü bir tavuk getirmektedirler böylelikle düğün sahibine yardım edilmektedir. Düğünlerinde takılar takılırken bir cazgır bağırır. Bu köyün eski cazgırı gara sali lakaplı Salih çek yeni cazgırı sebayidir. örneğin; Kısabacak Ali'den hediye, Müslüman Sait'ten hediye Arabo Cemal'den hediye Aygırın Mahmut'tan hediye diye bağırılmaktadır. Düğünlerde Cumartesi gecesi kız evinin yakın erkek akrabaları erkek evine damadın bohçasını götürür ve misafir edilirler. Burada kız evinden gelenleri çok iyi ağırlamak gerekir. Adet üzere kız evinden gelenler ortalığı neşelendirmek için erkek evini zora sokacak isteklerde bulunabilirler fakat burada bir iddia yoktur sadece neşeli olmak esastır. Cuma günü olup ta cuma vakti gelince herkes cuma için camide toplanır. Bayramlarda namaz sonrası köylü topluca bayramlaşır. Görenek ve yemeklerinden, keşkek, pancar çorbası, hamsi tava, yahni, su böreği, turşu kavurması ve kızartması meşhur olanlarındandır. Köyün Celal Akkuş'tan sonraki muhtarı Murat Şentürk'tür. Şirinköy'ümüz toprağıyla ve av alanıyla bir kuş cennetidir.

Coğrafya

Samsun iline 60 km, Bafra ilçesine 10 km uzaklıktadır köyün tamamı verimli ovalardan oluşur. köy ile Karadeniz arasında paralel uzayan balık gölleri vardır. sazlık bataklıklardan oluşan gölde çeşitli balıklar bulunur ve göçmen kuşların kışın konaklama alanıdır. gölün hemen bitişiği köy merası olarak kullanılmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 314
2000 614
1997 - 500

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım ve hayvancılığın yanında dolmuş taksi çalıştırmak ve büyük şehirlerde yatırım yapılmaktadır. gurbetçilik yoğun olarak yaşanmaktadır. köylülerin genel branşı kalıp ve demircilik olarak inşaat işçiliğidir. gurbete çıkmak elbette zevkle yapılan bir şey değildir fakat arazi darlığı ve nüfus artışı gurbeti ve hatta göçü zorunlu hale getirmiştir. köyde durumu çok iyi olan büyük arazileri olanlar. büyük şehirlerde taksi plakaları olanlar daireleri olanlar ve özellikle Bafra merkezinde dolmuş taksi çalıştıranlar bulunmaktadır. geneli itibari ile Şirinköylülerin ekonomik durumu iyidir. Aynı zamanda okuma oranı çok yüksektir. Genç nüfusun neredeyse yarısı en az lise mezunudur.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır.1 den 5 e kadar bu okulda okunur. 2-3 4 veya 5. sınıflar birleşir.5 den çıkınca taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur ancak köye 5 km uzaklıkta ki kelikler sağlık ocağı kullanılmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali

şirinkoey bafra devlet, şirinkoey bafra haber, şirinkoey bafra hava, şirinkoey bafra müftülüğü


Şirinköy, Bafra Hakkında Bilgi

Şirinköy, Bafra


 • user icon

  Şirinköy, Bafra beatiful post thanks!

  29.10.2014


Şirinköy, Bafra
Şirinköy, Bafra
Şirinköy, Bafra konusunu görüntülemektesiniz.
Şirinköy, Bafra nedir, Şirinköy, Bafra kimdir, Şirinköy, Bafra açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

NGC 64

NGC 64

DoğrulukGörüldü Atla: kullan, ara Koordinat: 00s 17d 30,30sn...
Hüseyin Faruk Karadoğan

Hüseyin Faruk Karadoğan

Hüseyin Faruk Karadoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden 1966 yılında İnşaat Fakültesinden mezun o...
Yağmur kuşları

Yağmur kuşları

Yağmur kuşları (Latince: Charadriiformes), kuşlar sınıfına ait bir takımdır. Çok değişik yaşam alanl...
Kubrat

Kubrat

Kubrat ya da Kurt (Bulgarca: Кубрат) (d. 584 - ö. 638), 632-638 yılları arasında hüküm süren Büyük B...