Sıracevizler, Amasya


Sıracevizler, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Kültür

Köyde komşuluk ilişkilerini teknoloji ürünü olan televizyon biraz bozmuş olsa da yine de iyi durumdadır.Komşular birbirine hiç bir menfaat beklentisi olmadan yardım eder, mutlu günlerinde zor günlerinde birbirlerinin yardımcılarıdırlar. düğünlerinde kına gecesinin yanında, tıraş gecesi de yapılır ve bu gecenin vazgeçilmez oyunu sinsindir.Köyün meşhur yemeği keşketir,gerçekten hoş ve ayrı bir tadı vardır.Köyün hamarat kadınları tüm yemekleri usta bir aşçı niteliğinde yapar.Aynı zamanda çay sıradan bir içecek değildir, her öğünde mutlaka semaver çayı yapılır ve keyifle içilir.

Coğrafya

Amasya merkezine 31 km uzaklıktadır.Belediyelik olan Doğantepeye de 10 km uzaklıktadır. Köy arazisi geniş olmasına rağmen orman yoktu, iki dönemdir muhtar olan Hüsamettin Demircan'ın görevinin başına geçtiğinde ilk işi 10 bin dönüm civarındaki boş araziye ağaç diktirmek olmuştur. Bugüne bakıldığında aradan 8 yıl geçmiş ve bebek olan ağaçlar şimdi sağlıklı birer çocuk olmuşlardır, gelecekte ise birer delikanlı olup memleketin ciğeri, köylünün geçim kaynaklarından biri olacaktır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 316
1997 316

ldsahıosoalaır

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Önceki yıllarda şeker pancarı, mercimek,nohut,susam,buğday, arpa yetiştiriliyordu ancak günümüzde bu tarım ürünlerinden sadece buğday ve arpa yetiştirilmekte.Hayvancılıkla uğraşan bazı çiftçilerin yulaf ve fiğ bitkisi yetiştirdiği de görülür.Köyde modern tarım uygulanmaktadır.Bulunduğu bölgede en fazla tarım arazisine sahip olan köyün en büyük sorunu susuzluktur.Arazisini sulayamayan köylü üründe bazı yıllarda dekolte düşüklüğü yaşamaktadır.Ama bütün bunlara rağmen buğday yetiştiriciliğinde tartışılmaz bir üstünlüğü vardır bu üstünlük hem kalite hem de miktar boyutundadır.Hayvancılık konusun da takdire şayandırlar. Köyde küçük yetiştiriciler vardır ama hayvancılık konusunda kendilerini çok iyi yetiştirmişlerdir.Çok hayvan besleme yerine kaliteli hayvan beslemeyi tercih etmişlerdir.Köyde hem besicilik hem de sütçülük gelişmiştir ve hayvan başına düşen verim oldukça yüksektir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu binası vardır ancak öğrenci sayısı az oldğu için eğitim öğretim yapılamamaktadır. ilköğretim çağındaki çocuklar, 8 yıllık eğitimin zorunlu olmasından dolayı köye 12 km uzaklıktaki Kayabaşı Kasabası'nda taşımalı eğitim görmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Bunların yanı sıra köy iki dönemdir muhtar olan Hüsamettin Demircan zamanında bir köy binasına, bir selektör binasına, ikinci bir su şebekesine sahip olmuştur. Köyün PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Fakat köyde cep telefonu çekmemektedir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Sıracevizler, Amasya Hakkında Bilgi

Sıracevizler, Amasya

Sıracevizler, Amasya
Sıracevizler, Amasya

Sıracevizler, Amasya Hakkında Video


Sıracevizler, Amasya konusunu görüntülemektesiniz.
Sıracevizler, Amasya nedir, Sıracevizler, Amasya kimdir, Sıracevizler, Amasya açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru