Sınır Tanımayan Doktorlar


Médecins Sans Frontières () (Türkçe: Sınır Tanımayan Doktorlar veya Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü), savaş yüzünden zarar görmüş bölgelerde ve gelişmekte olan ülkelerdeki endemik hastalıklara karşı projeler üreten insani yardım amaçlı sivil toplum kuruluşu.

Médecins Sans Frontières 1971 yılında Nijerya İç Savaşı sonrasında Bernard Kouchner'in de dahil olduğu küçük bir Fransız doktor grubunca kuruldu. Dünyanın çoğu yerinde Fransızca ismini veya MSF kısaltmasını kullanan kuruluş, ABD'de daha çok Doctors Without Borders (Sınır Tanımayan Doktorlar) olarak anılır.

MSF, Cenevre, İsviçre'de bulunan uluslararası bir kurul tarafından yönetilir. 20 alt bölümü vardır. Her yıl 3,000 doktor, hemşire, ebe ve ikmalci projelerde çalışmak üzere işe alınır. Sürekli istihdam edilen 1,000 kişilik ekip, gönüllüleri toplar ve medya ile finans işlerini düzenler. Özel bağışlar, kuruluşun gelirlerinin %80'ini oluştururken, geri kalan kısım hükümetlerin ve şirketlerin yardımlarından sağlanır. MSF'nin yıllık bütçesi 400 milyon ABD Doları civarındadır.

Nijerya İç Savaşı sırasında açlık çeken bir kız çocuğu.

Kuruluş, 70'den fazla ülkede sağlık hizmetleri ve tıbbi eğitim programları uygular ve sıklıkla Çeçenistan ve Kosova gibi bölgelerde politik sorumluluk alınması talebinde bulunur. Kuruluş tarihinde sadece bir kez, 1994'teki Ruanda soykırımında ordu yardımı isteğinde bulunmuştur.

MSF 1999 yılında üyelerinin özellikle hızlı gelişen krizlerde tıbbi hizmetler sağlaması ve uluslararası ilgiyi bu krizlere çekmesi ile Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır. O dönemde MSF başkanı olan Dr. James Orbinski ödülü MSF adına aldı. Bundan önce, MSF 1996 Seul Barış Ödülü'nü de kazanmıştır. Kuruluşun şu andaki başkanı Dr. Christophe Fournier'dir.

Türkçe'ye de çevrilen İnsancıl Hukuk Sözlüğü de (ISBN 975-05-0097-0), örgütçe tasarlandı ve üye doktorlardan Françoise Boucher-Saulnier tarafından hazırlandı.

Kaynakça

  1. ^ Forsythe, David P. (2005) The Humanitarians: The International Committee of the Red Cross, Cambridge University Press. ISBN 0-521-61281-0.
  2. ^ Médecins Sans Frontières, 2005 En Önemli 10 olayı
  3. ^ Seul Barış Ödülü sayfası

Ayrıca bakınız

  • Nobel Barış Ödülü sahipleri

Dış bağlantılar

Daha Fazla Bilgi
  • Médecins Sans Frontières International
  • Resmi MSF Nobel Barış Ödülü sayfası
  • Essentialdrugs.org
  • Observatoire de l'action humanitaire
  • Drugs for Neglected Diseases Initiative

Sınır Tanımayan Doktorlar Hakkında Bilgi

Sınır Tanımayan Doktorlar

Sınır Tanımayan Doktorlar
Sınır Tanımayan Doktorlar

Sınır Tanımayan Doktorlar Hakkında Video


Sınır Tanımayan Doktorlar konusunu görüntülemektesiniz.
Sınır Tanımayan Doktorlar nedir, Sınır Tanımayan Doktorlar kimdir, Sınır Tanımayan Doktorlar açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru