Sun . 20 May 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Sharpe's Justice

sharpe's justice, sharpe's justice movie
Sharpe's Justice, Bernard Cornwell’in aynı adlı roman dizisinden televizyona uyarlanan Sharpe adlı film dizisinin onüçüncü bölümüdür. İngiliz ITV kanalında ilk olarak 1997 yılında gösterilen filmde Sean Bean ve Daragh O'Malley başrollerdedir. Önceki bölümlerin aksine bu bölüm Napolyon Savaşlarının ardından İngiltere’nin içinde bulunduğu sosyal ve toplumsal durumu irdeler.

Konu başlıkları

  • 1 Konusu
  • 2 Tarihi konular
  • 3 Oyuncular
  • 4 Dış bağlantılar

Konusu

Uyarı: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

1814 yılında Napolyon Savaşlarının sona ermesiyle beraber Avrupa’ya barış gelmiştir. Mağlup Napolyon Bonapart Elba Adasına sürgüne gönderilmiştir. Binbaşı Richard Sharpe (Sean Bean) ise memleketi Yorkshire’daki Scarsdale Yeomanry adlı gönüllü süvari birliğinin komutasına atanır. Sharpe kendisini aldatan eşi Jane (Abigail Cruttenden) ve sevgilisi Lord Rossendale (Alexis Denisof) ile hesaplaşmak istese de görevinden ötürü Londra’ya gidemez.

Sharpe ve Başçavuş Harper (Daragh O'Malley) yolda Yeomanry subayı George Wickham (Douglas Henshall) tarafından karşılanır. Kente doğru ilerlerken pusuya düşürülen grupa ateş açılır. Sharpe ateş açanı takip etse de yakalayamaz. Kendisine ateş edenin çocukluk arkadaşı Matthew Truman (Philip Glenister) olduğunu öğrenir.

Wickham, Sharpe’ı kentin önde gelen zengin fabrika sahipleri Sir Willoughby Parfitt (Tony Haygarth) ve Sir Percy Stanwyck (Philip Anthony) ile tanıştırır. Parfitt, Sharpe’a savaşın ardından bölgedeki huzursuzluk ortamını anlatır. Birleşik Krallık ordusunun terhis edilmesinden sonra ülkede işsiz insan yoğunluğu yaşanmış, düşen pamuk fiyatları da işi azaltarak işçi ücretlerinin düşmesine yol açmıştır. Bölgede işçi haklarını savunan Truman, huzursuzluk çıkardığı için polis ve milisler tarafından aranmaktadır.

İş arayan ve Sharpe ile birlikte savaşmış olan Dan Hagman (John Tams), Sharpe ile birlikte çalışmayı reddeder. Artık askerlik yapmak istemeyen Hagman, Truman’ın peşinden gider.

Truman’ın gizlice halka hitap edeceğini öğrenen kentin ileri gelenleri Sharpe’a gösteriyi dağıtması emrini verirler. Sharpe, sivil halkın kitlesel olarak bulunduğu gösteriye temkinli yaklaşırken, Wickham emre uymayarak askerleriyle birlikte silahsız halka saldırır. Yaşanan katliam sonunda ise Wickham tüm sorumluluğu Sharpe’ın üstüne atar.

Uyarı sonu.

Tarihi konular

Ana madde: Peterloo Katliamı

Filmde işlenen katliam olayı 16 Ağustos 1819 tarihindeki Peterloo Katliamından esinlenilmiştir. Bu tarihte Manchester kentindeki Aziz Peter Meydanında parlementer reform miting için toplanan 60 ila 80 bin kişiye süvariler saldırmış ve 15 kişiyi öldürmüş, sayısız insanın yaralanmasına yol açmıştır.

Napolyon Savaşlarının 1815 yılında sona ermesiyle Birleşik Krallık çapında açlık, yoksulluk ve sürekli işsizlik geniş çapta yaşanmaya başlanır. Ağır koşulların yanı sıra yoksulların parlamentoda temsil edilmemesi radikal siyasi hareketlerin yoğun olarak örgütlenmesi sonucunu verecektir.

Manchester Patriotic Union tarafından düzenlenen gösteride ünlü muhalif hatip Henry Hunt halka hitap eder. Konuşmalar başladıktan az sonra yerel yöneticiler Hunt ve diğer elebaşlarının yakalanması ve kalabalığın dağıtılması için askeri yetkililere talimat verirler. Süvariler silahla halka saldırınca 15 kişi hayatını kaybedecek ve çok sayıda kişi yaralanacaktır. Katliama verilen Peterloo ismi dört yıl önce yaşanan Waterloo Muharebesi ile alaycı bir benzetme kurmak içindir. Olaydan sonra reform hareketi ağır takibata uğramış, gösteri ve örgütlenmeye karşı şiddetli cezalar yürürlüğe konmuştur. Manchester bölgesinde ise bugün The Guardian adıyla yayın hayatına devam eden Manchester Guardian gazetesi kurulmuştur.

Oyuncular

Oyuncu Rolü
Sean Bean Binbaşı Richard Sharpe
Daragh O'Malley Başçavuş Patrick Harper
Abigail Cruttenden Jane Gibbons
Douglas Henshall Yeomanry subayı
Philip Glenister Matthew Truman
Alexis Denisof Lord Rossendale
Tony Haygarth Sir Willoughby Parfitt
John Tams Er Daniel Hagman

Dış bağlantılar

  • Internet Movie Database'te Sharpe's Justice

sharpe's justice, sharpe's justice dvd, sharpe's justice movie, sharpe's justice part 5, sharpe's justice putlocker


Sharpe's Justice Hakkında Bilgi

Sharpe's Justice


  • user icon

    Sharpe's Justice beatiful post thanks!

    29.10.2014


Sharpe's Justice
Sharpe's Justice
Sharpe's Justice konusunu görüntülemektesiniz.
Sharpe's Justice nedir, Sharpe's Justice kimdir, Sharpe's Justice açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

İsmail Kılıçarslan

İsmail Kılıçarslan

İsmail Kılıçarslan, (d. 1976 Ankara) Şair. Konu başlıkları 1 Hayatı 2 Eserleri 2.1 Şiir 2.2 Ma...
Assi Dayan

Assi Dayan

Asaf "Assi" Dayan d 23 Ekim 1945 - ö 1 Mayıs 2014, Tel Aviv , İsrailli yapımcı, yönetmen, senarist v...
Heredot Cevdet Saati

Heredot Cevdet Saati

Heredot Cevdet Saati, 6 Nisan 2015 tarihinde Hasan Kaçan tarafından TRT 1 ekranlarında sunulan 2002-...
Radoslav Velikov

Radoslav Velikov

Radoslav Velikov (d. 2 Eylül 1983, Tırnova, Bulgaristan), Bulgar millî güreşçidir. 2008 Pekin Olimpi...