Sharpe's Honour


Sharpe's Honour, Bernard Cornwell’in aynı adlı roman dizisinden televizyona uyarlanan Sharpe adlı film dizisinin beşinci bölümüdür. İngiliz ITV kanalında ilk olarak 1995 yılında gösterilen filmde Sean Bean ve Daragh O'Malley başrollerdedir.

Konu başlıkları

  • 1 Konusu
  • 2 Tarihi konular
  • 3 Oyuncular
  • 4 Dış bağlantılar

Konusu

Uyarı: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

1813 yılında Yarımada Savaşı sürmektedir. Napolyon'un Rusya Seferi başarısızlıkla sona ermiş ve mağlup ordular Fransa’ya dönmektedir. Bu dönemde İngiliz Ordusunun başındaki Lord Wellington Fransızları İspanya’dan kesin olarak atmak üzere harekete geçmektedir. Richard Sharpe (Sean Bean) ise eşi Teresa’nın ölümünün yasını tutmaktadır.

Sharpe’ın düşmanı Fransız Binbaşı Ducos (Feodor Atkine) İspanya ve İngiliz ilerleyişini durdurmak ve Sharpe’dan intikam almak için bir planı uygulamaya koyar. Fransızlara ajanlık yapan La Marquesa’ya (Alice Krige) zorla eşine hitaben bir mektup yazdırır. Buna göre Sharpe eşinden uzaktaki kadına sarkıntılık yapmıştır. İngilizlerin müttefiki konumundaki İspanyol asil Sharpe’ı düelloya davet eder ancak düello Wellington’un muhafızları tarafından engellenir. O gece dağlarda eşkıyalık yapan El Matarife (Matthew Scurfield) asil İspanyolu öldürünce Sharpe işlemediği bir cinayetten suçlanır. Sharpe askeri mahkemede yargılanır ve suçlu bulunur. Wellington, yaklaşan önemli muharebe öncesinde İspanyol müttefiklerinin desteğini kaybetmek istemez.

Uyarı sonu.

Tarihi konular

Ana maddeler: Joseph Bonaparte, VII. Fernando, ve Vitoria Muharebesi

Filmde yer verilmese de Napolyon'un Rusya Seferinin başarısızlığı Napolyon Ordularının işgali altındaki tüm Avrupa’da derin etkiler bırakmıştır. İspanya’da da 21 Haziran 1813 günü savaşılan ve filmde de gösterilen Vitoria Muharebesini kaybederek Fransa artık İspanya’dan atılmak üzeredir. 1808 yılında İspanya Kralı ilan edilen Napolyon Bonapart’ın ağabeyi Joseph Bonaparte tahttan feragat etmek zorunda kalacak ve İspanya tahtına VII. Fernando geçecektir.

Fransa’yı işgalinini ardından tahta 1808 yılında çıkmasına izin verilen VII. Fernando iki aydan kısa süre içinde tahttan indirilecek ve 6 yıkl boyunca Fransa’daki Valençay Şatosunda tutulacaktır. Fransız işgaline karşı gelişerek büyüyen İspanyol direnişi ve gerilla savaşı döneminde İspanyol halk örgütlenecek ve bağımsızlık için savaşacaktır. Temmuz 1808’deki Bailén Muharebesi ile kazanılan zaferin ardından Fransızların ülkeden atılabileceği inancı yükselecek ve ülkenin gerçek kralının Joseph Bonaparte değil VII. Fernando olduğu öne sürülecektir. Fransızların geri çekilmesiyle beraber bu hak İngilizler tarafından da resmen kabul edilecek, İspanya’da tutunamayacağını anlayan Napolyon tarafından da 1813 yılında teslim edilecektir. Buna göre Fransa ile İspanya arasında 11 Aralık 1813 günü imzalanan Valençay Antlaşması gereğince VII. Fernando kral olarak ülkesine dönecektir.

Ancak kralın döndüğü ülke 6 yıl önce terk ettiği ülke değildir. Bağımsızlık ve özgürlük için savaşmış ve düşmanı topraklarından atmış olan İspanyollar, kralın mutlak iktidarını kabul etmemekte ve yeni bir liberal anayasa talep etmektedir. Bu sırada İspanyol İmparatorluğu çökerken Latin Amerika ülkeleri birer birer bağımsızlıklarını ilan etmeye başlamıştır. Anayasa yanlılarıyla mutlakiyet yanlıları arasındaki gerilim Carlist Savaşları olarak anılan iç savaşa evrilecektir.

Oyuncular

Oyuncu Rolü
Sean Bean Binbaşı Richard Sharpe
Daragh O'Malley Onbaşı Patrick Harper
Michael Byrne Binbaşı Nairn
Hugh Fraser Sir Arthur Wellesley
Féodor Atkine Binbaşı Pierre Ducos
Alice Krige La Marquesa
Nickolas Grace Peder Hacha
Ron Cook Napolyon Bonapart
Matthew Scurfield El Matarife
Diana Perez Ramona
Michael Mears Er Francis Cooper
John Tams Er Daniel Hagman
Jason Salkey Er Harris
Lyndon Davies Er Ben Perkins

Dış bağlantılar

  • Internet Movie Database'te Sharpe's Honour


Sharpe's Honour Hakkında Bilgi


Sharpe's Honour
Sharpe's Honour

Sharpe's Honour Hakkında Video


Sharpe's Honour konusunu görüntülemektesiniz.
Sharpe's Honour nedir, Sharpe's Honour kimdir, Sharpe's Honour açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video