Sesverenpınar, Ergani


Sesverenpınar, Diyarbakır ilinin Ergani ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün Kürtçe adı Hilardır. Köy sınırları içerisinde tarihte ilk yerleşik hayata geçilen yer olarak bilinen çayönü(ser qot) ören yeri mevcuttur. köyde birçok kaya mezarı mevcuttur. 1920 lere kadar köyde ermenilerde yaşamıştır. ermenilerden miras olarak kalan birçok yer isimleri (aşê vırto (vırto'nun değirmeni), erdÊ lanqe(lanq'ın tarlası), şikefta mano(mano'nun mağarası)vb.) halen köyde yaşayan kürtler tarafından kullanılmaktadır. ancak ne yazık ki ermenilerden kalan kilise ve evleri define avcıları yüzünden yerle bir olmuştur. fatih sultan mehmet'in ünlü hocası olarak bilinen molla gürani de bu köyde doğmuştur. köyde yaşayan sülalelerden aslan'lar(mala heso misto)izolların pise kolundan, yıldırım'lar(mala qito)karakeçili, yorulmaz'lar(mala hesÎke)izollardan olup, kaygusuz'larsa (mala ÎsmaÎl) karakeçi aşiretinden olmaktadırlar. ayrıca ağa sülaleside dahil olmak üzere köyden göç edip ayrılmış birkaç sülale daha vardır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve [[yemekleri meşur ve tadı damakta kalacak sekildedir köydeki insanların çoğunluğu Sünniliğin Hanefi kolundandır. köyde islam dışı inanış ve davranışlarda mevcuttur; hasta çocukların alnına isle haç çizilir, erkek çocukların kulaklarına küpe takılıp saçları uzatılır, pirevok denen bir doğa üstü yaratığın varlığına inanılır.

Coğrafya

Diyarbakır iline 66 km, Ergani ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 169
1997 190

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tahıllar ağırlıktadır.eskiden pirinç ekilirdi.yapılan kazılar köy halkına gelir sağlar.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesikanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Sesverenpınar, Ergani Hakkında Bilgi

Sesverenpınar, Ergani

Sesverenpınar, Ergani
Sesverenpınar, Ergani

Sesverenpınar, Ergani Hakkında Video


Sesverenpınar, Ergani konusunu görüntülemektesiniz.
Sesverenpınar, Ergani nedir, Sesverenpınar, Ergani kimdir, Sesverenpınar, Ergani açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video