Şener Koltuk


Şener Koltuk Türk deneme pilotu, 1951 yılında İstanbul’da doğdu ve lise eğitimini burada tamamladı. 1970 yılında teğmen rütbesi ile Hava Kuvvetleri’ne katılan Koltuk, uçuş okulu eğitimini takiben Hava Kuvvetlerinin muharip ve uçuş eğitim birliklerinde pilot ve öğretmen pilot olarak görev yaptı. Kıbrıs gazisi de olan Koltuk, 1987’de binbaşı rütbesindeyken, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile yapılan protokol doğrultusunda "Öncel Projesi" kapsamında Akıncı/Ankara’da bulunan TAI tarafından üretilen F-16 uçaklarının test pilotluğunu yapmak üzere ordudan ayrıldı.

Yerli Üretim İlk F-16 uçuşu

Koltuk, 14 Ekim 1987’de 86-0068 kuyruk numaralı ilk F16’yı başarıyla uçurdu. TAI’de görev yaptığı 18 yıl boyunca test pilotu ve uçuş işlemleri müdürü olarak, üretilen tüm F-16 uçaklarının test uçuşlarını tamamlayarak Hava Kuvvetlerine teslimatında büyük rol oynadı.

F-16,F-100,F-104 ve F-4 modellerinde toplam 561 uçağın test uçuşlarını 1361 saat uçuş ve sıfır kaza başarısı ile tamamlayarak bu alanda dünya rekoru kıran Şener Koltuk,12 Haziran 2008 'de geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara'da hayatını kaybetti.Şener Koltuk,Tv oyuncusu ve sunucu Zeynep Koltuk 'un babasıdır.

Dış bağlantılar

  • Haber 7 - Behiç Kılıç - Tercüman Gazetesi


Şener Koltuk Hakkında Bilgi

Şener Koltuk

Şener Koltuk
Şener Koltuk

Şener Koltuk Hakkında Video


Şener Koltuk konusunu görüntülemektesiniz.
Şener Koltuk nedir, Şener Koltuk kimdir, Şener Koltuk açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru