Selma Rıza Feraceli


Selma Rıza Feraceli (d. 5 Şubat 1872 - ö. 5 Ekim 1931), ilk Türk kadın gazeteci, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin tek kadın üyesi, Hilal-i Ahmer Cemiyeti genel sekreteri ve yazar.

İlk Türk kadın romancılardan birisi olan Selma Rıza Hanım, Jön Türkler'in lideri Ahmet Rıza Bey'in kızkardeşidir.

Yaşamı

Diplomat Ali Rıza Bey ile sonradan Müslüman olup Naile adını alan Avusturyalı bir annenin kızıdır. Selma, çiftin yedi çocuğunun en küçüğü idi. Evde özel ders alarak yetiştirildi. Ailesinden gizlice İstanbul'dan kaçarak Paris'teki ağabeyinin yanına gitti ve eğitimini Sorbonne Üniversitesi'nde sürdürdü. Yaşamını 10 yıl boyunca Paris'te sürdürdü. Paris'te bulunduğu sırada İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye oldu. Cemiyetin tek kadın üyesi idi. Fransızca olarak yayımlanan Meşveret Gazetesi'nde ve Türkçe olarak yayımlanan Şuray-ı Ümmet Gazetesi'nde çalıştı. İlk Türk kadın gazeteci ünvanını Paris yıllarındaki çalışmaları ile aldı. 1892'de "Uhuvvet" (Kardeşlik) adlı romanını yazdı ancak yayımlamadı.

Selma Rıza, 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanı üzerine İstanbul'a döndü. Yurda dönüşünden sonra gazetecilik yapmadı ancak sosyal hayatta rol almaya devam etti. Meşrutiyet'in ilanından sonra yeniden teşkilatlandırılan Hilal-i Ahmer Cemiyeti (Kızılay)'inde çalıştı. Beş yıl boyunca genel sekreterlik yaptı ancak yönetimdekilerle görüş ayrılığına düşünce kurumdan ayrıldı. 1931 yılında hayata veda etti.

Kaynakça

  1. ^ Kimkimdir.gen.tr Selma Rıza Feraceli Maddesi


Selma Rıza Feraceli Hakkında Bilgi


Selma Rıza Feraceli
Selma Rıza Feraceli

Selma Rıza Feraceli Hakkında Video


Selma Rıza Feraceli konusunu görüntülemektesiniz.
Selma Rıza Feraceli nedir, Selma Rıza Feraceli kimdir, Selma Rıza Feraceli açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video