Selektif serotonin gerialım inhibitörleri


Ingilizce'de SSRI "Selective Serotonine Reuptake Inhibitor", yani seçici serotonin gerialım inhibitörü. Antidepresan ilaçların bir grubuna verilen ad. Bu gruba dahil etken maddeler: Sertralin, Sitalopram, Fluoksetin, Paroksetin, Fluvoksamin v.s.

SSRI, endojen de olmak üzere birçok depresyon türünde, tekrar eden depresyonların uzun dönem profilaksisinde, obsesif-kompülsif bozukluklarda, panik atakta, sosyal fobilerde ve bulimia nervosa hastalığında endikedir. MAO inhibitörleri ve triptofan içeren ilaçlarla birlikte kullanımı kontrendikedir. Gebelikte güvenlik kategorileri C'dir. Getireceği yararlar ve riskler gözönünde bulundurularak hekimin kararı, hastanın ve/veya yakınlarının onayı ile verilmelidir.

Trisiklik antidepresanlardan sedatif (yatıştırıcı) etkilerinin göreceli az olmasıyla ayrılırlar. Temel etki serotonin hormonunun seçici geri alımına bağlıdır. Noradrenalin ve dopamin düzeylerinde önemli degişikliğe neden olmadıkları düşünülmektedir.



Selektif serotonin gerialım inhibitörleri Hakkında Bilgi


Selektif serotonin gerialım inhibitörleri
Selektif serotonin gerialım inhibitörleri

Selektif serotonin gerialım inhibitörleri Hakkında Video


Selektif serotonin gerialım inhibitörleri konusunu görüntülemektesiniz.
Selektif serotonin gerialım inhibitörleri nedir, Selektif serotonin gerialım inhibitörleri kimdir, Selektif serotonin gerialım inhibitörleri açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video