Seferler, Çine


Seferler, Aydın ilinin Çine ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
  • 1.1 Yöresel Yemekleri
 • 2 Coğrafya
 • 3 İklim
 • 4 Nüfus
 • 5 Ekonomi
 • 6 Muhtarlık
 • 7 Altyapı bilgileri
 • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgiler yetersizdir.Yaşlı insanlardan edinilen bilgilere göre köye yaklaşık 400-500 sene önce "Sefer" adında bir ferdin ailesi yerleşmiştir ve buraya çeşitli yerlerden gelen küçük göçlerle köy nüfusu artmıştır.

Yöresel Yemekleri

Kuyu tandırı,Kaburga dolması, kumbar dolması, kapama,

Coğrafya

Aydın iline 58 km, Çine ilçesine 20 km uzaklıktadır. Köyün bittiği yerden itibaren dağ yükselir. Yine bu sınırdan itibaren çam ağaçları başlar.. Köy ve aşağısı ise tamamen her yer zeytin ağaçları ile kaplıdır.köyün yaslandığı dağ deniz seviyesinden 1400 m, köy de 300 m yüksekliktedir.. Ayrıca köy çevrede birçok turizm merkezine çok yakındır..Kuşadası, Didim, Milas, Bodrum, Marmaris, Köyceğiz, Fethiye gibi yerlere 1-2 saat içinde ulaşılabilir..

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 768
1997 762

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, madencilik ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım olarak zeytincilik öndedir köyün etrafı zeytin ağaçları ile çevrilidir. Ayrıca yapılan sulama göletiyle sebze üretimi mevcuttur. Her evde enazından 2 büyük baş hayvan vardır. Nesli tükenmekte olan çine çaparı koyunuda azda olsun bulunmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

( 2014 ) -Resat CICEK 2009 -Mehmet AYDIN 2004 -Mehmet AYDIN 1999 -Hidayet CICEK 1994 -Hidayet CICEK 1989 -Hidayet CICEK 1984 -Hidayet CICEK

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat 10 dk yürüyerek ve taşımalı olarak okula gidilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir fakat fiziki şartları yeterli olmadığından faaliyet görmemektedir.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik , sabit telefon ve internet vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet


Seferler, Çine Hakkında Bilgi


Seferler, Çine
Seferler, Çine

Seferler, Çine Hakkında Video


Seferler, Çine konusunu görüntülemektesiniz.
Seferler, Çine nedir, Seferler, Çine kimdir, Seferler, Çine açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video