Sun . 20 Jan 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Sedat Simavi

sedat simavi endustri meslek lisesi, sedat simavi
Sedat Simavi (d. 1896, İstanbul; ö. 11 Aralık 1953, İstanbul), Türkiye'de yüksek tirajlı gazeteciliğin temellerini atan gazeteci, yazar ve karikatürist. Aynı zamanda da Hürriyet gazetesini kurucusudur.

Konu başlıkları

 • 1 Çocukluk ve gençlik yılları
 • 2 Yayımcılık ve sinema geçmişi
 • 3 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Sedat Simavi Ödülleri
 • 4 Hürriyet dönemi
 • 5 Diğer eserleri
 • 6 Kaynaklar
 • 7 Dış bağlantılar

Çocukluk ve gençlik yılları

Sedat Simavi, 1896'da İstanbul'da doğdu. Babası Samsun mutasarrıfı Hamdi Bey'di. Anne tarafından dedesi eski sadrazamlardan Saffet Paşa'dır. Orta ve lise tahsilini Kadıköy'deki Saint Joseph Fransız Lisesi ile Galatasaray Lisesi'nde yaptı. 1912'de Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Ayrıca Galatasaray Lisesi'nde tarih öğretmenliğinde bulundu. Bu kısa hizmetten sonra yazı hayatına atıldı.

Yayımcılık ve sinema geçmişi

"Ankara’nın Koyunu, Sonra Çıkar Oyunu." (çizen: Sedat Simavi). Güleryüz dergisi "Zafer ve Galibiyet Nüsha-i Fevkaladesi" Ekim 1922, İzmir'in kurtuluşunun hemen ardından yayımlanmış.

Sedat Simavi, İnci, Diken, Karikatür gibi mizah dergilerini yayınladı. 1916'da haftalık olarak yayımlamaya başladığı Hande dergisiyle basın hayatına başladı. 1917'de Pençe ve Casus isimli ilk konulu Türk filmlerini yönetti. Mizah alanında da eserler veren Simavi'nin Yeni Zenginler (1918) ve Kadınlar Saltanatı (1920) isimli karikatür albümleri vardır. Sedat Simavi devrinin en ünlü haftalık dergisi olan Yedigün çıkarmış , böylece Türk basın hayatına mecmuacılıkta büyük yenilikler getirmiştir. 1920'de Dersaadet adıyla günlük bir gazete çıkardı; Kurtuluş Savaşı yıllarında yayınladığı Güleryüz isimli mizah dergisiyle Kuvayi Milliyecileri destekledi. 1921-1930 yılları arasında Hanım, Hacıyatmaz, Yıldız, Meraklı Gazeteci, Yeni Kitap, Arkadaş gibi çok sayıda dergi yayımladı. 1933'te çıkardığı haftalık Yedigün ve 1935'te devraldığı Karagöz isimli dergilerin yayımını uzun yıllar sürdürdü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Sedat Simavi Ödülleri

Sedat Simavi, 1946'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer almış ve 1949'a kadar başkanlığını yürütmüştür. Ölümünün ardından Sedat Simavi Vakfı tarafından verilen Sedat Simavi Ödülleri, daha sonra kurucusu olduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilmeye başlamıştır. Mezarı Kanlıca'da Mihrimah Sultan Mezarlığı'ndadır.

Hürriyet dönemi

Sedat Simavi, 1 Mayıs 1948'de Hürriyet gazetesini kurdu ve baş yazarlığını yaptığı bu gazeteyi Türkiye'nin en çok okunan gazetesi durumuna getirdi. Hayatının sonuna kadar da gazeteci olarak Hürriyet'te başmakaleler yazdı.

Diğer eserleri

Sedat Simavi'nin gazetecilik dışında da çeşitli eserleri vardır; Fuji-Yama adında bir roman, Ceza ve Hürriyet Apartmanı adında da 2 piyes yazmıştır. 1945'te filmi çekilen Hürriyet Apartmanı'nda Talat Artemel baş rolü oynamıştır.

Kaynaklar

 1. ^ http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=2982

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Sedat Simavi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
 • Sedat Simavi Ödülü web sitesi
 • Kaynakça
 • 1948 Türkiye İktisat kongresi devlet arşivi (PDF s.30'da Sedat Simavi)

sedat simavi, sedat simavi endustri meslek lisesi, sedat simavi endüstri meslek lisesi, sedat simavi karikatür yarışması, sedat simavi kimdir, sedat simavi kimdir kısaca, sedat simavi ortaokulu, sedat simavi sok, sedat simavi sokak, sedat simavi ödülleri


Sedat Simavi Hakkında Bilgi

Sedat Simavi


 • user icon

  Sedat Simavi beatiful post thanks!

  29.10.2014


Sedat Simavi
Sedat Simavi
Sedat Simavi konusunu görüntülemektesiniz.
Sedat Simavi nedir, Sedat Simavi kimdir, Sedat Simavi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Andreja Pejić

Andreja Pejić

Andreja Pejić Sırp Kiril alfabesinde Андреј Пејић, "Andreya Peyiç"1 şeklinde okunur; d 28 Ağustos 19...
Coca-Cola Orange

Coca-Cola Orange

Coca-Cola Orange, sınırlı bir süre satışa çıkarılmış olan ve portakalla tatlandırılmış bir Coca-Cola...
Gökçetevek, Silvan

Gökçetevek, Silvan

Gökçetevek, Diyarbakır ilinin Silvan ilçesine bağlı bir köydür. Köyün iklimi, karasal iklimi etki al...
Furkan Baştan

Furkan Baştan

Furkan İlker Baştan (d. 14 Eylül 1982, Samsun, Türkiye) Türk futbolcu. Kariyeri 25 Mayıs 1981’de Sa...