Sebahat Tuncel


Sebahat Tuncel (d. 5 Temmuz 1975; Engizek, Yazıhan, Malatya), Alevi Kürt siyasetçi, TBMM 23. ve 24. Dönem Bağımsız İstanbul Milletvekili. 27 Ekim 2013'de, Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanlığına seçildi.

Yaşam öyküsü

Baba tarafı Malatya, anne tarafı Sivas Alevi Kürtlerindendir. Balaban aşiretine mensup olan Tuncel, Mersin Üniversitesi Mut Meslek Yüksek Okulu Harita Kadastro programını bitirdi. Siyasete 1998 yılında HADEP Kadın Komisyonu'nda başlayan Sebahat Tuncel, HADEP'in son kongresinde Esenler HADEP ilçe başkanlığına seçildi. Aynı dönem HADEP kapatılınca, DEHAP İstanbul İl Başkanlığı Kadın Komisyonu'nda çalışmaya başladı; Demokratik Toplum Partisi kurucu üyeliği ile DTP, MYK üyeliği yaptı.

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 9 aydır tutuklu bulunurken İstanbul 3. Bölge'den bağımsız milletvekili seçilen Sebahat Tuncel, 25 Temmuz 2007 tarihinde cezaevinden tahliye edildi.

Sebahat Tuncel, DTP'nin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasının ardından, siyaset yasağı getirilmeyen diğer DTP'li milletvekili arkadaşlarıyla birlikte Barış ve Demokrasi Partisi'ne üye olmuştur.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. dönem milletvekili genel seçiminde İstanbul 1. Bölge'den bağımsız milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. Yeniden BDP'ye katıldı.

Eylül 2012'de, Sebahat Tuncel hakkında PKK terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Tuncel'e yurt dışına çıkış yasağı kondu.

27 Ekim 2013 tarihinde, BDP'den istifa eden Sebahat Tuncel, Halkların Demokratik Partisi'nin eş başkanı seçildi.

Kaynakça

  1. ^ http://www.5harfliler.com/sebahat-tuncelle-roportaj-i-bolum-ben-de-varim-mucadelesi/ Sabahat Tuncel, 29 ocak 2014 tarihli bu biyografik şöyleşide, Hazal Halavut'un yönelttiği soruya verdiği yanıtta etno-kültürel köklerini şöyle ifade etmiştir: Wikipedia’da sizin için Kürt siyasetçi yazıyor, ama Türkçe Türk Arama Motoru “Zaza kökenli Türk siyasetçi” demekte ısrarlı? Bunu bir türlü düzelttiremedik. Zazalık yok. Kurmancım. Ama bir Dersim’den gelme hikâyesi var ya hep, biz de bir zaman gelmişiz Dersim’den Koçgiri’ye, Koçgiri’den Malatya’ya. Soyadım de Tuncel olunca herkesin fazladan bir “i” ekleyesi geliyor her hâlde. Öyle diyorum bazen. Bir de tabi Alevi olunca, bakıyorlar kara kaş, kara göz, tipik bir Alevi kadın, nerden olacak, olsa olsa Dersimli’dir diyorlar. Öyle bilen de bilsin. Dersimli olmak da güzel. Ama gerçekte Malatyalıyım yani.
  2. ^ http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21494812.asp
  3. ^ http://haber.stargazete.com/politika/hdpnin-es-genel-baskanlari-belli-oldu/haber-800908


Sebahat Tuncel Hakkında Bilgi

Sebahat Tuncel

Sebahat Tuncel
Sebahat Tuncel

Sebahat Tuncel Hakkında Video


Sebahat Tuncel konusunu görüntülemektesiniz.
Sebahat Tuncel nedir, Sebahat Tuncel kimdir, Sebahat Tuncel açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video