Scott Kelly


Scott Kelly

Doğum 21 Şubat 1964 Orange New Jersey Ülkesi Amerika Birleşik Devletleri Eğitimi University of Tennessee, State University of New York Maritime College, West Orange High School Havacılık dairesi NASA Durumu Emekli Meslek Astronot, Mühendis Görev adı STS-103, STS-118, Soyuz TMA-01M (Expedition 25/26), Soyuz TMA-16M/Soyuz TMA-18M (Expedition 43/44/45/46) Uzayda geçirdiği süre 520 gün, 10 saat

Scott Kelly (d. 21 Şubat 1964) ABD'li NASA astronotu ve uçuş mühendisi. Uzayda en uzun süre kalan insan.

Eğitimini sırasıyla: West Orange High School, State University of New York Maritime College ve University of Tennessee'de tamamlamıştır. Uzayda en uzun süre geçiren NASA astronotu olan Kelly, 27 mart 2015 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na inerek burada 340 gün geçirip 2 Mart 2016 tarihinde Dünya'ya geri dönmüştür. Scott Kelly uzayda geçirdiği süre içerisinde çektiği fotoğraf ve videoları Twitter hesabından takipçileriyle paylaşmıştır. Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama ise Kelly'i telefonla arayarak tebrik etmiştir.

NASA, Scoot Kelly'i uzaya göndererek uzayın ve yerçekimi olmayan ortamların insan üzerindeki etkilerini test edebilmeyi amaçlamıştır. Kelly, uzayda geçirdiği süreden sonra 5 santim daha uzun olarak dünyaya dönmüş fakat bir süre sonra boyu tekrar eski halini almıştır. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dönen Kelly'nin üzerinde sağlık taramaları yapılarak uzay yaşamının insan üzerindeki etkilerini saptama çalışmaları da yapılmıştır. Scoot Kelly 1 Nisan 2016 tarihinde emekliğe ayrılmıştır.

Ayrıca bakınız

  • Uluslararası Uzay İstasyonu
  • NASA

Kaynakça

  • FOX News (İngilizce)
  • Hürriyet.com
  • NTV
  • Kristv.com

Dış bağlantılar

  • Twitter'da Scott Kelly


Scott Kelly Hakkında Bilgi


Scott Kelly
Scott Kelly

Scott Kelly Hakkında Video


Scott Kelly konusunu görüntülemektesiniz.
Scott Kelly nedir, Scott Kelly kimdir, Scott Kelly açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru