Sat . 19 Feb 2019

Scholarpedia

scholarpedia.org, scholarpedia.com
Scholarpedia; İngilizce dilinde, çevrim içi, genellikle nitelikli bir içeriğe sahip olmayı amaçlayan açık erişimli çevrim içi akademik dergileri içeren wiki-tabanlı bir ansiklopedidir. 

Scholarpedia makaleleri, davet edilen uzman yazarlar tarafından yazılır ve emsal değerlendirmeye tabidir. Scholarpedia bir makaleye dahil olan tüm yazarlarının, küratörlerin ve editörlerin gerçek isimlerini ve bağlantılarını açıklar. Ancak emsal değerlendirme süreci (bu süreçte değişiklikler veya eklemeler tavsiye edilebilir ve bir makale yayınlanmadan önce geçilmesi gereken bir süreçtir) anonimdir. Scholarpedia makaleleri çevrim içi bir veri havuzunda depolanır ve geleneksel dergi makaleleri olarak atıfta bulunulabilir (Scholarpedia ISSN numarası: 1941-6016). Scholarpedia'nın atıf sistemine revizyon sayılarına destek dahildir.

Bu proje Şubat 2006'da Eugene M. Izhikevich tarafından, Sinirbilimler Enstitüsü (Neurosciences Institute), San Diego, California'da bir araştırmacıyken oluşturuldu. Izhikevich aynı zamanda bu ansiklopedinin baş editörüdür.

İçindekiler

 • 1 Scope
 • 2 Yazarlık
 • 3 Telif hakkı
 • 4 Yazılım 
 • 5 Ayrıca bakınız
 • 6 Referanslar
 • 7 Dış bağlantılar

Scope

Scholarpedia ana sayfası 

Scholarpedia genel bir ansiklopedi değildir; bilgisayımsal sinirbilim, dokunmatik, dinamik sistemler, bilgisayımsal zeka, fizik ve astrofizik konuları üzerinde yoğunlaşır. Nisan 2009'da, Scholarpedia toplamda, emsal değerlendirmesi yapılmış ve kabul edilmiş 500, tamamlanmakta olan çeşitli aşamalarda yaklaşık 1,400 makale içeriyordu.

Yazarlık

Makalelerin uzmanlar tarafından yazıldığına emin olmak amacıyla, Scholarpedia'daki çeşitli makalalerin yazarları ya baş editör veya küratör tarafından davet edilir ya da halka açık seçimlerle seçilir. Örneğin, Jimmy Wales ve Larry Sanger  Wikipedia ile ilgili makalenin yazılması için aday gösterilmiştir. Mayıs 2009'dan itibaren, yazar listesi dört Fields madalya sahibi ve on altı Nobel ödülü sahibi yazarı içermektedir. Kayıtlı  kullanıcılar tam gerçek isimlerini ve tanınmış bir akademik kuruluşa olan bağlantılarını belirtmek durumundadırlar. Sadece kayıtlı kullanıcılar bir makaleyi düzenleyebilir ve bu düzenlemelerin yapılması genelde yazarın kendisi olan makale küratörünün onayına bağlıdır. Küratörlük devredilebilir. Kullanıcıların çeşitli aktiviteler tarafından artırılan veya azaltılan ve kullanıcının internet sitesi üzerinde yapabileceklerini etkileyen bir küratör indeksi vardır.

20 Ekim 2011'den itibaren, herkes Scholarpedia'ya bir makale teklifinde bulunabilir ancak makaleler yayınlanmadan önce Editörler veya Küratörler tarafından desteklenmek zorundadır.

Telif hakkı

Makaleler reklamsız kullanım ücreti olmaksızın çevrim içi olarak ulaşılabilirdir ancak tamamen kopyalanamaz. Yazarlar makale sayfalarında anılırlar.

Ocak 2008 itibariyle, Scholarpedia lisans politikasını değiştirmiştir ve artık yazarın direkt olarak Scholarpedia'ya özel olmayan bir lisans verdiği eski sisteme ek olarak "GNU Free Documentation License" lisansı ve "Creative Commons Attribution-Noncommercial-ShareAlike 3.0 license" lisansı altındaki makaleleri de kabul etmektedir. 

Yazılım 

Scholarpedia Wikipedia, MediaWiki ile aynı ancak revizyon oylamalarını destekleyici değişiklikler içeren wiki motorunu kullanır. Yazılımın geliştirilmesi gizli olarak yapılır.

Ayrıca bakınız

 • Citizendium
 • List of Internet encyclopedias (Internet ansiklopedileri listesi)
 • Nupedia – Scholarpedia ile benzer dizayna sahip

Referanslar

 1. ^ "Scholarpedia: the free peer-reviewed encyclopedia".
 2. ^ "Scholarpedia".
 3. ^ "User:Eugene M. Izhikevich/Proposed/Wikipedia".
 4. ^ "Editorial: Wouldn't you like to know?"
 5. ^ "Help:Frequently Asked Questions".
 6. ^ "Scholarpedia - Scholarpedia". www.scholarpedia.org.
 7. ^ "Talk:Scholarpedia".
 8. ^ "Scholarpedia:Terms of Use".
 9. ^ "Help:Frequently Asked Questions".

Dış bağlantılar

 • Resmî site

scholarpedia duffing oscillator, scholarpedia dynamic touch, scholarpedia encyclopedia physics, scholarpedia magic eye pictures, scholarpedia neuroinformatics, scholarpedia wikipedia, scholarpedia.com, scholarpedia.org, www.scholarpedia.com, www.scholarpedia.org


Scholarpedia Hakkında Bilgi

Scholarpedia


 • user icon

  Scholarpedia beatiful post thanks!

  29.10.2014


Scholarpedia
Scholarpedia
Scholarpedia konusunu görüntülemektesiniz.
Scholarpedia nedir, Scholarpedia kimdir, Scholarpedia açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Koçköy, İspir

Koçköy, İspir

Koçköy, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 Kültür 3 Co...
Hamam (film)

Hamam (film)

Hamam, İspanyol-İtalyan-Türk ortak yapımı 94 dakikalık bir film. Fimin yönetmenliğini Ferzan Özpetek...
Harvey

Harvey

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir A...
NGC 1311

NGC 1311

Koordinat: 03s 20d 06,7sn; -52º 11' 14″ NGC 1311 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Saat...