Óscar Arias Sánchez


Óscar Arias Sánchez (d. 13 Eylül 1940) Kosta Rikalı siyaset adamı. 2006 ve 2010 yılları arasında Kosta Rika'nın devlet başkanlığını yapmıştır. Daha önce ki yıllarda 1986 ve 1990 arası Cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi. Orta Amerika ülkeleri arasında ki iç savaşları engellemek için gösterdiği çabaları için 1987 yılında Nobel Barış Ödülü almaya hak kazandı. Ayrıca Arias Sánchez Albert Schweitzer İnsanlık için çalışan kişiler ve Barış ve Güvenliği Sağlayan Ekonomistler ödüllerinin de sahibidir.

Konu başlıkları

 • 1 İlk yılları
 • 2 İlk başkanlık
 • 3 İkinci Başkanlık dönemi
 • 4 Kaynakça
 • 5 Dış bağlantılar

İlk yılları

Heredia şehrinde dünya gelen Arias üst sınıf olarak tabir edilen bir aile tarafından yetiştirildi. Kosta Rika'nın başkenti San José de bulunan Saint Francis Cllege kolejinde mezun oldu. Daha sonra ABD'ye gieden ve eğitimini Boston Üniversitesinde tamamlamak için çalışan politikacı bu ülkede çok fazla kalmadan kendi ülekesine dündü ve eğitimini Kosta Rika Üniversitesinde Hukuk ve ekonomi bölümlerini başarı ile tamamladı. 1967 yılında eğitimine devam etmek için Birleşik Krallığa giden Arias burada Londra ekonomi okulunu tamamladı.1974 yılında Essex Üniversitesinde doktorasını yaptı.

İlk başkanlık

Arias Kosta Rika'daki siyasi partilerden biri olan National iberatio Party (PLN) (Ulusal kurtuluş partisi)ne katıldı. Bu pati ülkenin ana Sosyal Demokrat partisiydi. 1986 yılında ki seçimlerde Cumhurbaşkanlığı görevine seçildi. İlk olarak geleneksel Kosta Rika ekonomisinin ana damararı olan Kahve ve muz ihracının yanı sıra çiçekler, değişik meyveler ve Turizm alanında büyük yatırımlar ve gelişimler gösterdi. Prtisinin içerisinde ki Sosyal Demokrat öğretileri terk ederek Liberal ekonomiye dönerek dikkatleri üzerine çeken Cumhurbaşkanı Arias sosyal demokrat bir partinin başkanı olmasına rağmen çoğu zaman neoliberal olarak adlandırıldı.

Arias 1987 yılında Nobel Barış Ödülü'nü aldı. Orta Amerika ülkelerinden Guatemala sivil savaşı Salvador iç savaşı ve Panama ülkesindeki diktatörlük yönetimine karşı uyguladığı barışcıl siyaset çabaları neticesinde bu ödle layık görüldü. Arias'ın desteği ile bu kanlı olaylar 10 yıl içerisinde sona ermiştir.

İkinci Başkanlık dönemi

Kosta Rika da bir kez Cumhurbaşkanlığı yapan bir siyaset adamının ikinci kez bu görevi yapabilmesini yasaklayan yasa 1969 yılında yürürlüğe girmiştir. Arias bu yasaya 200 yılının Eylül ayında Anayasa Mahkemsine başvurarak itiraz etmiştir.Yasanın değişmesi ile Arias 2004 yılında 2006 senesinde ki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gireceğini ilan etmiştir. Bir çok seçim anketinde açık farkla başkan seçilmesi kesin gözüken Arias 8 mayıs 2006 tarihinde Ulusal Stadyumda yemin ederek ikinci kez ülkesinin Cumhurbaşkanlık görevini yürütmeye başladı.

2009 Honduras Anayasa Krizinde Arabulucuk yapan Cumhurbaşkanı"Micheletti podría asumir en Honduras" (Spanish). 28 June 2009. http://www.laprensagrafica.com/el-salvador/lodeldia/42701-micheletti-podria-asumir-en-honduras.html.  </ref>[1][2]siyasi yaşamı 2010 yılında sona erdi.[3]

Kaynakça

 1. ^ "Micheletti sería el nuevo presidente de Honduras" (Spanish). Diario digital de noticias de El Salvador. 28 June 2009. http://www.lapagina.com.sv/internacionales/11730/2009/06/28/Micheletti-seria-el-nuevo-presidente-de-Honduras. 
 2. ^ "Honduran Congress names provisional president". CNN.com. 28 June 2009. http://www.cnn.com/2009/WORLD/americas/06/28/honduras.president.arrested/index.html. 
 3. ^ "Honduras negotiations snag over unity government". CTV (Canada). 28 July 2009. http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/story/CTVNews/20090728/honduras_leader_090728/20090728?hub=World&s_name=5. 

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Óscar Arias Sánchez ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
 • Interview in Guernica magazine
 • Official biography (İspanyolca)
 • Ubben Lecture at DePauw University; December 8, 2010 (includes audio/video)


Óscar Arias Sánchez Hakkında Bilgi

Óscar Arias Sánchez

Óscar Arias Sánchez
Óscar Arias Sánchez

Óscar Arias Sánchez Hakkında Video


Óscar Arias Sánchez konusunu görüntülemektesiniz.
Óscar Arias Sánchez nedir, Óscar Arias Sánchez kimdir, Óscar Arias Sánchez açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru