Sarık, Afyonkarahisar


Sarık, Afyonkarahisar ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.köyün adı sarıklı başına sarık dolayan kişilerden almıştır.bu köy yaklaşık olarak 700 yıllık bir tarihe sahiptir.köyün kuruluşu 7 kişiden oluşmuştur.bu 7 kişi kardeştir ve zamanla aralarında ayrı düşünceler oluşmuş,kardeşler,ayrılmış birisi nuribey kasabasına birisi çobanlara (gerisini bilemiyorum)gitmiştir köy daglarn arasında kaldıgından korunmak ve görünmemek için uygun bir yerdedir.eskiden ipek yolu olarakta kullanılmış bir köydür.yunanlılar zamanında kullanılan bu köyün yaylasından atılan toplar afyon tren istasyonuna düşmektedir.yayla'da bulunan kalıntılar burada bizanslıların'da yaşadıgını göstermektedir.köyde araştırma ve incelemeler yapılırsa köyün tarihinin hemen bulunabilecegi görülmektedir.köyde ayrıca inler ve dokuz odalı diye adlandırılan bir magarada vardır.büyüklerin anlattıklarına bakılırsa burada çok büyük bir altın yatagı vardır.ve köyün içinde bulunan bir arsada yakın zeminlerde heykeller olabilecegi konuşulmaktadır.

Coğrafya

Afyonkarahisar merkezine 13 km uzaklıktadır.Kuzeye bakan yönüyle iki dağ arasındaki vadiye konuşlanmış olup sebzecilik üretim yapmaya çok elverişlidir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.dört tarafı daglarla çevrilidir. sebze ve hayvancılıkla ugraşılır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri(Çoğunluklar merkezde ikamet etmelerine rağmen köyde kalan kişiler şöylece:
2007 1015
2000 957
1997 875

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 2000 li yıllardan sonra askari ücretle çalışanlar artmış baba mesleği olan bu işler yavaş yavaş bırakılma seviyesine gelmiştir.Ayrıca (kabzımallık) sebzecilik dediğimiz ; semt pazarlarında esnafımızda geçimini sebze ve meyve satarak sağlamaktadır."90 lı yıllardan sonra " tadı yok" denilse de yüzde 70 sebzeci esnafımız vardır.KÖYÜMÜZÜN AŞÇILARIDA BAYA BİR MEŞHURDUR.AZIMSANMAYACAK KADAR GENÇ NÜFUSDA DAHİL OLMAK ÜZERE AŞÇI SAYIMIZ BAYA YÜKSEKTİR.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

((2014-BEYTULLAH BAŞ)) (2009-) - MEHMET KAPLAN ((2004)) - KEMAL KAPLAN ((1997)) - ALİ ALTIN ((1994)) - MEVLÜT AKKUŞ ((1989)) - OSMAN BAŞ(MERHUM)

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy içi İl Özel İdaresi tarafından parke taşı ile döşenmiştir.2 Adet camisi 1 tane mezarlığı mevcuttur.sadece köyün merkezinde parke taşlar vardıdiger bölümlerin parke yapılması beklenmektedir.Mezarlığında tamiratı yapılsa daha iyi olacağından eminim.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Sarık, Afyonkarahisar Hakkında Bilgi

Sarık, Afyonkarahisar

Sarık, Afyonkarahisar
Sarık, Afyonkarahisar

Sarık, Afyonkarahisar Hakkında Video


Sarık, Afyonkarahisar konusunu görüntülemektesiniz.
Sarık, Afyonkarahisar nedir, Sarık, Afyonkarahisar kimdir, Sarık, Afyonkarahisar açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video