Sarıalan, Balıkesir


Sarıalan Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
    • 2.1 Coğrafya ve İklim
  • 3 Nüfus
  • 4 Ekonomi
  • 5 Muhtarlık
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Tarihçe

Yağcıbedir yörüklerinden olan köyümüz Ahmet refik paşa ilk oturma emri verdiğinde ışıklar çiftliği yol çatının olduğu yere oturmuştur. Düzoba, Hisaralan, Beyköy, Dereköy, Dallımandıra, Bahçedere, Yüncüören ve Yaren olmak üzere bu 8 köyün Oymak beyi olan Beyköyden Oymakbeyi Bostan Bey eski ismi ile Ergama olan Gökçeyazı halkının hayvanları senin halkına zarar verir düşüncesiyle sen buraya oturma Halil Ağa diyerek şuanki yeri olan sarı çiçekli yaylaya oturma izni vermiş. O günkü kara Halil Dede 12 oğlan ve 1 kız ile 5000 hayvan ile buraya gelip yerleşmiştir.

Yağcıbedir oymağı, Osmanlı arşiv vesikalarına göre Avşar boyuna mensuptur. 16. Yüzyılda Çukurova yöresinde yaşayan Bedirli Avşarlarının bölgeye gelmiş bir koludur. Bunlar devlete Yay imal ettiklerinden dolayı Yaycıbedir olarak anılmışlardır. Yaycı sözü daha sonra Yağcı sözüne dönüşmüştür.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri yemeklerimizde keşkek.ayran.etli patates.bulgur pilavı pirinç pilavı sarma tarhana çorbası meşhurdur köyümüz Yağcıbedir Yörüğüdür.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Köy, Balıkesir Merkez'e 25 km. uzaklıktadır.Köye komşu köyler; çamköy dallımandıra,kutludüğün,ertuğrul,ve gökçeyazı beldesidir.ayrıca köyümüzün şebeke suyu vardır suyumuzu 18 km.uzaklıkta bulunan büyük fındık köyünden 1987 yılında insan gücüyle kazarak ve akarak köyümüze getirilmiştir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 532
2000 526
1997 521

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyümüzde 420.adet büyükbaş 760 .adet küçükbaş hayvan bulunmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Ayrıca köyümüzde 3.adet bakkal 3.adet kahvehane bulunmaktadır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı2009 Muhtar
2004 MUSTAFA DENİZ
1999 YAKUP AVCI
1994 MEHMET DENİZ
1989 YUSUF TEKİN
1984 ALİ DENİZ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve faaldir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Sarıalan, Balıkesir Hakkında Bilgi

Sarıalan, Balıkesir

Sarıalan, Balıkesir
Sarıalan, Balıkesir

Sarıalan, Balıkesir Hakkında Video


Sarıalan, Balıkesir konusunu görüntülemektesiniz.
Sarıalan, Balıkesir nedir, Sarıalan, Balıkesir kimdir, Sarıalan, Balıkesir açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video