Sarıağıl, Ağaçören


Sarıağıl, Aksaray ilinin Ağaçören ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Sarıağıl köyünün bölgenin en eski ve en köklü köylerindendir. köyün tarihi ile ilgili bilgiler Osmanlı arşivlerinde 1584 yılından önceye kadar dayanıyor. Osmanlı devletinin arşivinde "Sarı Kaya Namı diyar Sarıağıl" diye geçiyor. - Bu bilgiyi Tapu Kadastro(Kuyud-i kadime) arşivi tahrir defteri numara 131 varak 182b sene Mayıs 1584 yılına ait kayıttan bulabilirsiniz bu tarihde köy 10hane olarak gözüküyor. Sarıağıl köyü Oguzların Avşar boyunun Atçeken yörüklerinin Yüzdeciyan cemaatine bağlı Türk boyudur.o tarihde Aksaray merkez Koçhisar nahiyedir.

SARIAĞIL KÖYÜNÜN TARİHİ GEÇMİŞİ: Sarıağıl köyünün ilk yeri yayla (yaylak) mevki diğer ismiyle HAMEDEN olduğu söyleniyor. Bu eski köy yeri şuanki SARIAĞIL köyüne yaklaşık 3 km mefasede bulunmaktadır. Ve Aynı zamanda şuan SARIAĞIL köyüyle arasında 1 km mesafe bulunan KILIÇLI köyü insanlarının bir bütün olduğu eski köylerinin bir olduğu söylenmektedir. eski köyde insanların fazla hastalanmasından dolayı o yerden taşınıp 7 - 8 Hane evin SARIAĞIL köyüne geri kalanlarınında KILIÇLI köyüne taşındığı bilgilerine sahibiz. Bu bilgiyi köyün yaşlıları ve o bölğede bulunan mezarlıklardan ve Osmanlı kayıtlarında kısmı gecen bilgilerden anlaşılmaktadır.

Sarıağıl köyünün ilk yeri yayla (yaylak) mevki diğer ismiyle HAMEDEN olduğu söyleniyor. Bu eski köy yeri şuanki SARIAĞIL köyüne yaklaşık 3 km mefasede bulunmaktadır. Ve Aynı zamanda şuan SARIAĞIL köyüyle arasında 1 km mesafe bulunan KILIÇLI köyü insanlarının bir bütün olduğu eski köylerinin bir olduğu söylenmektedir. eski köyde insanların fazla hastalanmasından dolayı o yerden taşınıp 7 - 8 Hane evin SARIAĞIL köyüne geri kalanlarınında KILIÇLI köyüne taşındığı bilgilerine sahibiz. Bu bilgiyi köyün yaşlıları ve o bölgede bulunan mezarlıklardan ve Osmanlı kayıtlarında kısmı gecen bilgilerden anlaşılmaktadır. SARIAĞIL KÖYÜ HALKI - Köyün ana kurucusu 4 -5 sülale olarak biliniyor. Bu sülale ve soyadları sırasıyla (SEYİTLER - YILDIZ) (Musalar - YİĞİT) (Pelekler - KOÇAK) (Ayanlar - TAŞKALE) (Kıllılar - Toprak) (Abdullalar - SARIKAYA) daha sonraları köye yakın tarihde yereleşenler (Kurutlular - BOZKURT) (Galeler - ÇETİN) (Koca ömerler - EĞRİKALE) (Hallefeler - AKTAŞ) (Usuller - YILDIRIM) ve lakaplarını sayamadığımız TOPÇU,DEMİREZ,KARATAŞ,ÇELİK,ARIKAN,ÖZDEMİR SÜLALESİ VE AİLELERİ SARIAĞIL köylüsü olmuşlardır.

MEVCUT SARIAĞIL KÖYÜNÜN GERÇEK TARİHİ Sarıağıl köyünün bölgenin en eski ve en köklü köylerindendir. köyün tarihi ile ilgili bilgiler Osmanlı arşivlerinde 1584 yılından önceye kadar dayanıyor. Osmanlı devletinin arşivinde "Sarı Kaya Namı diyar Sarıağıl" diye geçiyor. - Bu bilgiyi Tapu Kadastro(Kuyud-i kadime) arşivi tahrir defteri numara 131 varak 182b sene Mayıs 1584 yılına ait kayıttan bulabilirsiniz bu tarihde köy 10hane olarak gözüküyor. Sarıağıl köyü Oguzların Avşar boyunun Atçeken yörüklerinin Yüzdeciyan cemaatine bağlı Türk boyudur.o tarihde Aksaray merkez Koçhisar nahiyedir. SARIAĞIL KÖYÜ HALKI - Köyün ana kurucusu 4 5 sülale olarak biliniyor. Bu sülale ve soyadları sırasıyla (Musalar - YİĞİT) (Pelekler - KOÇAK) (Ayanlar - TAŞKALE) (SEYİTLER - YILDIZ) (Kıllılar - Toprak) (Abdullalar - SARIKAYA) daha sonraları (Kurutlular - BOZKURT) (Galeler - ÇETİN) (Koca ömerler - EĞRİKALE) (Hallefeler - AKTAŞ) (Usuller - YILDIRIM) ve lakapları sayamadığımız TOPÇU,DEMİREZ,KARATAŞ,ÇELİK,ARIKAN soyadlarıyla sonradan yerleşmiş ve SARIAĞIL köylüsü olmuşlardır.

SARIAĞIL KÖYÜ GENEL - Sarıağıl köyünde 1967 yılında ilkokul açılmış olup ilk eğitmen olarak emekli oluncaya kadar bu görevi sürdüren Mustafa YILDIRIM atanmışdır. aynı zaman da köyün sakinlerindendir.Sarıağıl İlköğretim okulu çevre köylerde kurulan okulların çogundan daha önce kurulmuştur.

ÜRÜNLER Bahçelerinde ceviz badem kayısı erik armut ağaçları vardır ama dut ağacı biri kara diğeri beyaz olmak üzere sadece 2 tanedir badem ağacı 3-4 tane kvak söğüt karaiğde(calı)bolca yetiştirilir çevre de 1TANE MEŞE PALAMUDU var bilinen tek orman ağacıdır başkaca da yetiştirilmemekte belki yetişmemektedir. Arpa Buğday,nohut,fasülye(kuru) merçimek(yeşil)zaman zaman çavdar etkin gelir kaynağıdır.yem bitkisi olarak Yonça ve Fiğ yetiştirilmekte küçükbaş hayvan nesli yok olma(yok oldu) durumunda iken büyük hayvan varlığı her geçen gün artmaktadır

SARIAĞIL KÖYÜ ÖNCÜLERİKöyümüzde ilkokulu okuyup orta okulu ve liseyi koçhisarda okup gazi ünüversitesi eğitim fakültesini bitiren ve yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik ve idareçilik yapan köyümüzün ilk burokratı olan eğitmen mustafa yıldırımın oğlu Ali Yıldırım VE KÖYÜMÜZDE OKUYUP TAHSİL YAPAN İLK DEVLET MEMURLARI D.ALİ YILDIRIM HACI YILDIRIM ,İBRAHİM ÖZDEMİR, ŞÜKRÜ DEMİREZ RECEP YILDIRIM ÖĞRETMENDİR . SALİH YILDIRIM AKSARAYDA MÜDÜRDÜR. HALEN OKUYAN İNSANLARIMZ ÇOĞALMİŞTİR. COK DAHA İYİ YERLERE GELECEKTİR YENİ NESİLİMİZ sarıağıl köyünün yemek kültürü atalarından görme yöresel olarak yapılan dügün yemeği olan etten yapılma yağni.nohut.fasülye.bulgur pilavı.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Aksaray iline 72 km, Ağaçören ilçesine 8 km uzaklıktadır.

Kuzeyinde Ağaçören ilçesi, güneyinde Kılıçlı köyü, doğusunda Hacı İsmailli köyü, batısında ise Hacı Ahmetli ve Davutlu köyü bulunur.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 339
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Okulu 1963 yılında bir öğretmen lojmanı iki dersliği ile birlikte hizmete açılmıştır. Okulun açılışı ile birlikte aynı köyde eğitmen olan Mustafa Yıldırımın sürekli bu köyde ikamet etmesi avantajı ve şevki ile okula yıllarca büyük bir emek ve çaba sarf etmiştir . Eğitmen Mustafa Yıldırım'ın eğitim ve öğretimdeki kalıcı çabalarının yanı sıra okulun bahçesine bizzat kendi uğraşıyla 52 tane ağaç dikip bu ağaçları korumuş ve yetiştirmiştir. Sarıağıl köyü ilkokulu inşaatı ile ilgili ilginç bir olayda şöyledir: Okulu yapmakta olan mütahit okulun yapımı tümüyle bittikten sonra fark etmiş ki aslında o zamanki Sarıyahşi kasabasına yapılması gereken bu okulu Sarıağıl köyüne yaptıklarını anlamış fakat iş işten geçmiştir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Sarıağıl, Ağaçören Hakkında Bilgi


Sarıağıl, Ağaçören
Sarıağıl, Ağaçören

Sarıağıl, Ağaçören Hakkında Video


Sarıağıl, Ağaçören konusunu görüntülemektesiniz.
Sarıağıl, Ağaçören nedir, Sarıağıl, Ağaçören kimdir, Sarıağıl, Ağaçören açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru