Şapköy, Ayvacık


Şapköy, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adı çevresinde çıkan ve Osmanlı İmparatorluğu zamanında göçebe olan yörüklerin yerleşik düzene geçerek işçi olarak çalıştıkları şap madeninden gelmektedir. Şap madeni günümüzde ekonomik değerini yitirdiği için artık çıkartılmamaktadır. Köyün kuruluşunun köydeki mezarlardan dolayı 400-450 sene öncesine dayandığı düşünülmektedir.

Konu başlıkları

  • 1 Kültür
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Kültür

Ramazan Ayı içerinde her gün topluca yemek yapılır ve iftar yemeği hep beraber yenilir. Erkekler köy kahvesinde, kadınlar gezek evi denilen yemeğin yapıldığı evde toplanırlar ve iftar yemeklerini yerler.

Coğrafya

Çanakkale iline 89 km, Ayvacık ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak koordinat ve konum itibariyle Türkiye'nin en az yağış alan bölgesi olduğunu söylemek pek de yanlış sayılmaz. Bitki örtüsü çam ağacı, meşe ağacı, akçakesme, ardıç ve yabani menengiç'den oluşur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 78
2007 84
2000 94
1997 81

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünü olarak Antep Fıstığı (yıllık 10 ton) ve Çam Fıstığı (yıllık 1 ton) köyün en önemli gelir kaynağıdır. Çam Fıstığı ağaçlandırılması özel arazilerde devam etmektedir. 180 Hektar orman arazisinde özel badem ağaçlandırması yapılmış olup henüz üretime geçmemiştir (2010). Organik kırmızı et üretimi yapılmaktadır. Kırmızı Et Üreticileri Birliği'ne üye olan 8 köyden biri olup, organik etler İstanbul Migros MMM mağzalarında satılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mustafa ŞEN (Orman Yüksek Mühendisi) 2004 - Ahmet TUNA 1999 - Ahmet TUNA 1994 - Süleyman EREN 1989 - Süleyman EREN 1984 - Süleyman EREN 1980 - Yusuf TUNA

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde internet santrali vardır, 30 hanenin 8 hanesinde internet kullanılmaktadır.

Dış bağlantılar

  • Yerelnet


Şapköy, Ayvacık Hakkında Bilgi

Şapköy, Ayvacık

Şapköy, Ayvacık
Şapköy, Ayvacık

Şapköy, Ayvacık Hakkında Video


Şapköy, Ayvacık konusunu görüntülemektesiniz.
Şapköy, Ayvacık nedir, Şapköy, Ayvacık kimdir, Şapköy, Ayvacık açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video