Sani Şener


Sani Şener (d. 14 Şubat 1955, Trabzon), Türk iş adamı ve yüksek mühendis. TAV Havalimanları Holding'in ve TAV İnşaat'ın kurucu ortağı ve icra kurulu başkanıdır.

Konu başlıkları

  • 1 İlk yılları
  • 2 Kariyeri
  • 3 Ödülleri
  • 4 Kaynakça

İlk yılları

Sani Şener, devlet adamı ve politikacı Ahmet Şener ve eşi Feride Şener'in üçüncü çocuğu olarak Trabzon'da dünyaya gelmiştir. Sadri Şener ve Sezer Şener Komsuoğlu'nun kardeşidir.

1977 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve İngiltere'nin Sussex Üniversitesi'nde aynı alanda yüksek lisans yapmıştır. Türkiye'nin altyapı projelerine olan katkılarından dolayı Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından doktora derecesine layık görülmüştür. TAV’daki görev süresi boyunca Proje ve Risk Yönetimi konusunda başarıları nedeniyle de Amerikan Helenik Üniversitesi tarafından Onur Doktorası’na layık görülmüştür. Massachusetts Institute of Technology - MIT‘de karmaşık sistemler yönetimi üzerine eğitim almıştır.

Kariyeri

1979 yılında İngiltere'den Türkiye'ye dönen Sani Şener, o tarihten itibaren birçok altyapı inşaatı projesi yönetti.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nın yeni dış hatlar terminali ve yan inşaatlarının dizayn, inşaat, finansman ve operasyonu projesiyle görevlendirilen TAV ortaklığındaki liderliği ile kitlelerce tanındı. Dünyanın ilk Yap-İşlet-Devret tipi havalimanı özelleştirmelerinden biri olan 500.000 m2'lik inşaatı planlanandan 8 ay önce tamamlamıştır.

İstanbul Atatürk Havalimanı projesinden itibaren TAV'ın icra kurulu başkanlığı görevini yürüten Sani Şener, şu anda 24 şirketin bağlı olduğu 40 bin çalışanı olan TAV Grubu'nu yönetmektedir. Airports Council International (ACI) Europe’da Yönetim Kurulu Üyesidir. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Fransız İş Konseyi Başkanıdır.

Ödülleri

Thomson Reuters ve Acclaro tarafından verilen Yatırımcı İlişkileri ödüllerinde Yılın CEO’su seçilmiştir.

Kaynakça

  1. ^ "The Top 225 International Contractors". http://enr.construction.com/toplists/InternationalContractors/101-200.asp. 
  2. ^ "Istanbul Ataturk International Airport". http://www.tavconstruction.com/tav/Projects/Aviation---Airports/Completed-Projects/istnbul-ataturk-international-airport.aspx. 
  3. ^ "Investor Relations Awards 2010". http://www.irawards.eu/final/ira2010/ira10_winners.html. 


Sani Şener Hakkında Bilgi


Sani Şener
Sani Şener

Sani Şener Hakkında Video


Sani Şener konusunu görüntülemektesiniz.
Sani Şener nedir, Sani Şener kimdir, Sani Şener açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video