Sanat terapisi


Sanat terapisi veya Art terapi bir sanat eğitmeni ile terapistin ortak çalışmasını gerektiren, tedavi sürecinin sanatla sürdürülmesine dayanan bir terapi çeşididir. 20. yüzyılın ortalarından itibaren ABD ve Avrupa'da hızla yayılmıştır. 1940'dan itibaren ABD'de ayrı bir meslek dalı olarak tanımlanmaya başlanmıştır.[1]

Uygulama yöntemi

Bu süreçte terapi gören, sanat yoluyla kendini ifade eder. Bu, terapinin başlangıcında terapi görenin durumunu tanımlamayı sağlar. Ya da durumu tanımlanmış terapi görenin terapi sürecinde kendini dışavurması için sanat kullanılır. Her iki durumda da terapistin yönlendirmesiyle sanat terapi aracı olarak kullanılır. Sanat terapisindeki başlıca alan resim olmakla birlikte plastik sanatlar da kullanılmaktadır. Plastik ve heykel tasarımları veya fotoğraf, kolajlar v.s ana araçlar arasında sayılabilir. Art terapisindeki en merkezi olan ise, hastaların kendi iç dünyalarını sanatsal araçlarla ortaya çıkarmalarıdır.

Hastaların iç dünyalarının yanı sıra dış dünyadaki algılamaları da burda belirleyici bir rol almaktadir. Hastalar yaratıcılık becerilerini ortaya çıkarıp geliştirirken, art terapisti bu yolla onlarin sezgisel algılamalarını takip ederek gördükleri psikolojik terapinin yanı sıra sanat terapisiyle hastaların daha sağlıklı bir duruma kavuşmalarına rehberlik eder.

Sanat terapisinde, sanatsal metodlar ve araçlar kullanılarak, dışavurumcu bir terapi yöntemi uygulanır.


Ek okuma

  • Tıbbi Sanat Terapisi, Birgül Aydın, Erişim 12 Şubat 2013

Kaynakça

  1. ^ http://www.ekipnormarazon.com, Erişim 12 Şubat 2013


Sanat terapisi Hakkında Bilgi

Sanat terapisi

Sanat terapisi
Sanat terapisi

Sanat terapisi Hakkında Video


Sanat terapisi konusunu görüntülemektesiniz.
Sanat terapisi nedir, Sanat terapisi kimdir, Sanat terapisi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru