San Marco Bazilikası


San Marco Bazilikası, Venedik

Temel bilgiler Yer Venedik, İtalya Coğrafi koordinatlar 45°26′04″K 12°20′23″D / 45.43444°K 12.33972°D / 45.43444; 12.33972 İnanç Roma Katolik Açılış yılı 8 Ekim 1094 Kutsandığı Yıl Dünya miras yılı 1987 Mimari Mimar(lar) Domenico Contarini Mimari tür Bizans ve Gotik mimarî İnşaat başlangıç tarihi İlk inşaat:828
Restorasyon: 978
Günümüzdeki bina:1063 Tamamlanma tarihi 1617 Özellikler Uzunluk 76,50 metre Genişlik (merkez) 62,50 metre Kubbe sayısı Beş Kubbe yüksekliği (dış) 43 metre Kubbe yüksekliği (iç) 28,15 metre

San Marco Bazilikası, (İtalyanca: Basilica di San Marco a Venezia, İngilizce: Saint Mark's Basilica), San Marco Meydanı'nda yer alan Bizans mimarisi sanatının en iyi bilinen örneklerinden biri olarak şehrin en meşhur kilise yapılarından biri olan bir katedraldir. Yapı Düka'nın Sarayı'na bitişik ve bağlantılıdır. Orijinal olarak yapı Venedik dükalarının şapelidir ve şehrin katedrali değildir. 1807 yılından beri Venedik Patriği'nin, Venedik piskoposluk ruhani dairesi Roma Katolik Başpiskoposunun ikametgahıdır.

Yapının zengin dizaynı için, Bizans mozaikleri Venedik'in zenginlik ve gücünün bir sembolu olarak yaldızlandı. 11nci yüzyıldan beri yapı onun takma adı Chiesa d'Oro (Church of gold) altın kilise ile bilinir.

Konu başlıkları

 • 1 Tarih
  • 1.1 Yapı
 • 2 Referanslar
 • 3 Dış bağlantılar

Tarih

Yapı

San Marco Bazilikası'nın ön cephe kapısında bulunan beş kemerin birincisi (San Alipio kemeri). Lunnette (hilal şeklindeki duvar resmi)'te Marko'ya ait röliklerin getirilişini anlatan mozaik yer almaktadır. Mozaiktaki San Marco Bazilikası'nda 1204'te Constantinopolis'in hipodromundan çalınıp getirilen dört at heykeli de görülmektedir. Altında Venedik'i temsil eden kanatlı aslan, Markos Luka, Mata'yı temsil eden ve ellerinde incili tutan aslan, boğa, kartal ve insan (melek) motifleri yer almaktadır.

Yapı ilk olarak 828 yılında Venedikli tüccarların İskenderiye'den Evangelist Aziz Marko'ın kutsal emanetlerini çaldıklarında yapıldığı zaman Düka'nın Sarayı'nda geçici bir yapıydı. Yeni kilise 976 yılı isyanında yandı, 978 yılında ise yeniden inşa edildi ve 1063'ten beri günümüzdeki basilikanın ana şekline uygun çalışma tekrarlandı.

Basilika 1094 yılında kutsandı, aynı yıl güya Aziz Marko'nun vücudu bir sütun içinde Venedik Dükası Vitale Falier tarafından keşfedildi. Yapı ayrıca aşağı bir kuleyle birleşir (şimdi Aziz Marko'nun hazine odasıdır), bazılarınca Düka'nın Sarayının orijinal bir kısmı olduğuna inanılır.

13.ncü yüzyılın ilk yarısı içinde kilisenin girişi (veya lobi alanı) ve yapının ön cephesi inşa edildi, mozaiklerin çoğu tamamlandı ve kubbeler daha yüksek odunla kaplandı, kubbeler Gotik mimari tarzında yeniden inşa edilen Düka'nın Sarayı'na uyum sağlaması açısından kurşunla kaplandı.

Ayrıca San Marco Bazilikası 2009 Kasım ayında piyasaya sürülen Assassin's Creed II adlı oyunda da aynı şekilde görünmektedir.

Referanslar

 • Guida d’Italia del Touring Club Italiano – Venezia. 3° ed
 • M. Da Villa Urbani. La Basilica di San Marco. 2001, Storti Edizioni, Venezia.
 • S. Vianello (a cura di) Le chiese di Venezia. Electa, 1993

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta San Marco Bazilikası ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
 • Cathedral of San Marco, Venice
 • (İtalyanca) San Marco Museum
 • Satellite image from Google Maps
 • Visit St Mark's Basilica at imageLinka
 • Video Introduction to Basilica San MarcoSan Marco Bazilikası Hakkında Bilgi


San Marco Bazilikası
San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası Hakkında Video


San Marco Bazilikası konusunu görüntülemektesiniz.
San Marco Bazilikası nedir, San Marco Bazilikası kimdir, San Marco Bazilikası açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru