Samuil (Çar)


Samuil (Bulgarca: Самуил/ ö. 6 Ekim 1014, Pirlepe, Makedonya), Birinci Bulgar Devleti çarı (997-1014).

Başlangıçta Makedonya'da hüküm süren Samuil, sonradan bağımsız Sırbistan'ı ele geçirdi ve sınırlarını Bulgaristan ve Yunanistan'ın kuzeyi ile Arnavutluk'a doğru genişletti. Hemen hemen bütün Balkan Yarımadası'nı ele geçiren Samuil, Okhrida'yı (bugün Ohri, Makedonya) başkent yaparak Bulgar Patrikliği'ni yeniden kurdu. Bizans İmparatorluğu'nun amansız düşmanıydı. 980'lerde Bizans imparatoru II. Basileios'u Sofya yakınlarında yenmeyi başardıysa da 997'den sonra Bizanslılara karşı sürdürdüğü mücadele aleyhine döndü ve bir dizi ağır yenilgiye uğradı.

Ölümü

29 Temmuz 1014'teki Belasitsa Savaşı’nda II. Basileios'a yenildi. Bu savaş sırasında Basileios'un emriyle Bulgar ordusundaki her 100 askerden 99’unun kör edildi. Çar Sauil, o yiğit ordusunun böyle kötü bir hâle geldiğini görünce şoka girdi ve öldü. Yerine geçen oğlu Gavril'in 1015'te, Gavril'in yerine çar olan İvan'ın da 1018'de ölmeleriyle Samuil'in başlattığı hanedan sona erdi. Bulgar toprakları bir Bizans eyaleti oldu.

Kaynakça

  1. ^ Robert Browning, The Byzantine Empire. Washington, DC: The Catholic University of America Press, 1992, s. 115. ISBN 0-8132-0754-1. (İngilizce)
  • Encyclopædia Britannica Fifteenth Edition
  • Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi'ndeki Samuil maddesi
Önce gelen:
I. Roman
Bulgaristan Çarı
997 - 1014
Sonra gelen:
Gavril RadomirSamuil (Çar) Hakkında Bilgi


Samuil (Çar)
Samuil (Çar)

Samuil (Çar) Hakkında Video


Samuil (Çar) konusunu görüntülemektesiniz.
Samuil (Çar) nedir, Samuil (Çar) kimdir, Samuil (Çar) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru